Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-02 19:00
Małgorzata Strzelec

Kolejne książki z serii Skuteczni Święci w Edycji Świętego Pawła

W różnych sytuacjach szukamy orędownictwa Świętych. Czasami trudno nam wypowiedzieć to co czują serca, pomóc nam mogą wtedy książki z serii Skuteczni Święci.

Okładki książek z serii Skuteczni Święci
Autor/źródło: zdj. Małgorzata Strzelec

Pod koniec maja  seria Skuteczni Święci wydawana przez Edycję Świętego Pawła w Częstochowie wzbogaciła się o cztery kolejne pozycje: Święty Idzi, Święta Jadwiga Królowa, Święty Patryk  i Święty Stanisław Kostka.

Rozrasta się ta tak bardzo potrzebna  seria stanowiąc pomoc  w poznaniu postaci kolejnych Świętych Patronów, ale także co niezwykle ważne pokazująca wielość i różnorodność modlitw do nich. Dzięki temu każdy kto sięga po niewielkie, wydane w poręcznym formacie  książeczki, które jak można przeczytać już na okładce są czymś więcej niż modlitewnikiem znajdzie wiele ciekawych, często nieznanych faktów z życia świętych, a także informacje o ich kulcie. Potrzebuje takich świadectw współczesny człowiek. Świadczy o tym zainteresowanie czytelników, którzy z niecierpliwością oczekują na kolejne książeczki, bo stanowią one pomoc w rozmowie z Bogiem przez wstawiennictwo Świętych. Wiele z modlitw pojawiających się w tej niezwykłej serii jest nieznana, czasami zapomniana, a są świadectwem wielkiej wiary i zaufania Bogu.

Święci prezentowani w książeczkach, które ostatnio ukazały się w serii Skuteczni Święci żyli  w odległych czasach. Sięgając jednak po nie szybko przekonamy się, że ich patronaty i charyzmaty są nadal aktualne i także dla  człowieka  żyjącego współcześnie mogą oni stanowić wzór do naśladowania. Możemy przyzywać ich wstawiennictwa w różnych sytuacjach życiowych.

I tak  w czasach kryzysu małżeństwa i rodziny, w czasach gdy tak wiele małżeństw nie może doczekać się upragnionego potomstwa warto  szukać pomocy przywołując wstawiennictwa św. Idziego.  Ten urodzony w Atenach w VII wieku przyszły Święty otrzymał staranne wykształcenie, rodzice przekazali mu wiarę i nauczyli szacunku do drugiego człowieka. Po śmierci rodziców rozdaje majątek ubogim, a Bóg obdarza go łaską uzdrawiania. Nie przywiązywał wagi do ziemskiej sławy, dlatego wiele lat spędził w pustelni, a następnie w klasztorze.  O wielu ciekawych faktach  związanych z rozwojem jego kultu w Europie, dowiedzieć się można w prezentowanej książeczce. Znajdziemy tam kilka ciekawostek związanych z rozwojem kultu św. Idziego w naszym kraju.

W drugiej części książeczki tradycyjnie znajdziemy modlitwy do św. Idziego, a wśród nich litanie, godzinki o św. Idzim, modlitwę do św. Idziego w sprawach beznadziejnych, o dar pobożności, o dar wstrzemięźliwości i kilka innych. Chcemy tu zwrócić uwagę na modlitwę małżonków bezdzietnych. To właśnie za wstawiennictwem tego Świętego wiele małżeństw wyprosiło sobie u Pana upragnione potomstwo. W Polsce znajdują się dwa sanktuaria św. Idziego w Wyszkowie w diecezji łomżyńskiej i w Mikorzynie w diecezji kaliskiej. Nawiedzają je co roku tysiące pielgrzymów. Warto bliżej „ zaprzyjaźnić” się z tym świętym.

Kolejna prezentowana  w serii Skuteczni Święci postać św. Królowej Jadwigi mocno wpisała się w historię naszego narodu. Wiele ciekawych informacji znajdziemy w książeczce. Na mocy układu w Krewie Jagiełło poślubił Jadwigę, przyjął chrzest i rozpoczęła się chrystianizacja Litwy. Jadwiga prowadziła ożywioną działalność polityczną i kulturalną, dbała o rozwój intelektualny kraju. Była osobą bardzo pobożną, zainteresowaną sprawami wiary. Przekazała wiele funduszy na świątynie, klasztory. Ofiarowała wiele parametrów liturgicznych. Ufundowała  trzy ołtarze w katedrze wawelskiej. Swoje kosztowności przekazała w testamencie na utrzymanie Akademii Krakowskiej. Troszczyła się o swoich poddanych.  Patronuje studentom, rodzinom, Polsce. Więcej o jej kulcie i kanonizacji, ale także legendę o  niej przeczytamy  sięgając po książeczkę, w której znajdziemy także wiele pięknych modlitw. Jest tu Koronka do św. Jadwigi, wybór litanii, modlitwa błagalna, modlitwa o opiekę i zdrowie, o wiarę w narodzie, modlitwa w troskach codziennych. Są też modlitwy śpiewane.

Pojawiła się w serii Skuteczni Święci postać Świętego Patryka, patrona Irlandii, ale także misjonarzy, emigrantów, zdających egzaminy. A kto z osób zdających egzamin na prawo jazdy wie, że patronuje im …tak, tak właśnie św. Patryk. Śledząc koleje życia Świętego Patryka możemy zobaczyć jak różnymi drogami prowadzi Pan Bóg tych, których wybrał i powołał, by głosili Dobrą Nowinę wśród pogan. Jest wiele ciekawych legend związanych z postacią tego Świętego Patrona. W wydanej przez Edycję Świętego Pawła książeczce znajdziemy tę o przepędzonych przez św. Patryka wężach i o czyśćcu św. Patryka. Szczegółów nie zdradzę, ale zachęcam do lektury. W części zawierającej modlitwy znajdziemy m.in. Koronkę do św. Patryka, litanię, Triduum do św. Patryka, Pancerz Świętego Patryka, Hymn na cześć św. Partyka. Jest tu też modlitwa emigranta, modlitwa misyjna, o wytrwanie w wierze, modlitwa o pokój, przed podróżą. Warto zwrócić uwagę na część zatytułowaną: Popularne modlitwy irlandzkie. Z pewnością każdy kto sięgnie po tę książeczkę nie tylko poszerzy swoją wiedzę  o św. Patryku, ale także znajdzie w niej modlitwy przydatne w różnych sytuacjach życiowych.

Czas na prezentację czwartej książeczki poświęconej św. Stanisławowi Kostce. Pozycja niezwykle ważna, zwłaszcza w kontekście obchodzonego  w Kościele w Polsce Roku Świętego Stanisława Kostki. Jego krótkie  życie ( zmarł mając zaledwie 18 lat)  było jedną wielk odpowiedzią na miłość Boga. Do dwunastego roku życia uczył się w domu, następnie wyjechał do Wiednia, gdzie kształcił się w kolegium jezuitów. Tu rozwijał się i dojrzewał nie tylko intelektualnie, ale i duchowo. Miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej  i do św. Barbary.   W wieku 15 lat poważnie zachorował. Podczas choroby zlekceważono jego prośbę o posługę kapłana, poprosił o pomoc św. Barbarę patronkę dobrej śmierci. Podczas choroby zjawiła się u niego Maryja z Dzieciątkiem, które położyła mu na rękach. Stanisław cudem powrócił do zdrowia i złożył ślub, że wstąpi do zakonu. Rodzice mieli inne plany względem swego syna. Nie znajdując zrozumienia u najbliższych ucieka z Wiednia mając nadzieję, że uda mu się wywiązać ze swego ślubu. Przez Niemcy, gdzie przez pewien czas posługuje w konwikcie, udaje mu się dotrzeć do Rzymu. Tu rozpoczyna nowicjat  i składa następnie śluby zakonne. Odznaczał się niezwykłą pobożnością, zaangażowaniem w wypełnianiu obowiązków zakonnych. Ojciec nie pogodził się z decyzją swego syna, ale ponieważ Stanisław był pełnoletni mógł już sam o sobie decydować. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku. W książeczce znajdziemy wiele ciekawych informacji o rozwoju kultu św. Stanisława Kostki, o cudach doznanych za jego wstawiennictwem. Jest patronem młodzieży, Patronem Polski, studentów, nowicjuszy i nowicjuszek. Młode pokolenie może uczyć się od niego sumienności, pobożności, dążenia do celu, realizacji swoich pragnień.Zatrzymajmy się  na modlitwach  zamieszczonych  w książeczce. Moją uwagę zwróciła Nowenna do Świętego Stanisława Kostki. Dlaczego? Otóż każdy dzień nowenny kończy rachunek sumienia i przesłanie. Pytania do rachunku sumienia pomagają w pogłębianej refleksji nad swoim życiem, pokazują co należy w nim zmienić. Ponadto znajdziemy tu  Triduum do św. Stanisława Kostki, litanię, prośby o orędownictwo św. Stanisława, trzy wezwania do św. Stanisława, a także wiele innych modlitw. Wśród nich: modlitwę o mądre życie, o wybór właściwej drogi, o dobre życie, o miłość, o dar mądrości.

Edycja Świętego Pawła zaproponowała nam kolejnych Skutecznych Świętych i modlitwy do nich. Skorzystajmy w tej ciekawej propozycji. Szukajmy „swoich” skutecznych Świętych…  Mamy ich już, to pogłębiajmy naszą przyjaźń z nimi. A jeśli ich nadal poszukujemy, szukajmy … Z pewnością pomogą nam w tym książeczki z serii Skuteczni Święci…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-02 17:27:09
miniaturka

Papież do ludzi pomagającym chorym, cierpiącym na zanik mięśni

Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie miłości, którą okazuje się chorym, jak i na to, czego my możemy się od chorych nauczyć: zrozumienia, jak cenny jest dar życia.
2018-06-02 17:29:24
miniaturka

ONZ: Światowy Dzień Rodziców

Świat będzie tak mocny, jak mocne będą rodziny, a rodziny tak mocne, jak rodzice. Pokój na świecie zaczyna się od pokoju w domu – mówił abp Bernardito Auza na spotkaniu członków ONZ poza zwykłym porządkiem obrad.
2018-06-02 17:35:31
miniaturka

O. Alsabagh: Syria ciągle jest miejscem walk

W Syrii ciągle trwa wojna. Proboszcz parafii katolickiej w Aleppo mówi o ogromnych zniszczeniach, biedzie i braku pracy. Dodaje jednak, że ludzie nie tracą nadziei, bo ostatnie słowo nie należy do śmierci.
2018-06-02 22:07:24
miniaturka

Kalisz: Procesja „Od Wojciecha do Józefa”

Procesją „Od Wojciecha do Józefa” rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 21. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.
2018-06-02 23:26:09
miniaturka

Gliwice: Finałowy Koncert XXIX "Dni Muzyki Organowej"

Dzisiejszy - finałowy - koncert będzie szczególnie poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i powiązany z obchodami Roku Zbigniewa Herberta.
2018-06-03 07:14:31
miniaturka

Włochy: beatyfikacja Marii Ukrzyżowanej od Miłości Bożej

W Neapolu odbyła się beatyfikacja s. Marii Ukrzyżowanej od Miłości Bożej, założycielki Sióstr Apostołek Najświętszego Serca.