Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-25 08:48
MG / Krzysztof Bronk – vaticannews.va

Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym, nie żyje 130 migrantów

Kolejna katastrofa na Morzu Śródziemnym. W wybrzeży Libii zatonęła łódź z migrantami. Zginęło ok. 130 osób. Według organizacji ds. migracji władze sąsiednich krajów wiedziały o dramatycznej sytuacji łodzi, nic jednak nie zrobiły, aby pospieszyć jej na ratunek

Autor/źródło: vaticannews.va


 Zdaniem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Włochy, Malta i Libia wiedziały, że w Cieśninie Sycylijskiej znajdują się trzy łodzie, a warunki atmosferyczne nie pozwalają na bezpieczną żeglugę. Kiedy migranci wzywali pomocy, władze morskie tych krajów wzajemnie zrzucały na siebie odpowiedzialność za migrantów i nikt nie pospieszył im na ratunek – podała Safa Mshli, rzecznik tej oenzetowskiej organizacji. Nie potwierdza tego włoska straż przybrzeżna, jak i Frontex. Ich zdaniem wszystkie procedury zostały zachowane, a odpowiedzialność za katastrofę ponoszą nieuczciwi przemytnicy.         Do natychmiastowego zapobiegania takim katastrofom wzywa abp Corrado Lorefice, metropolita Palermo. Podkreśla on, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co się wydarzyło na Morzu Śródziemnym.


Abp Lorefice: wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni


    „Mój apel kieruję do wszystkich ludzi, ale jest jasne, że bezpośrednią odpowiedzialność ma tu Europa, a także nasze Włochy, nasz rząd, bo dzieje się to na naszych oczach. Kobiety i mężczyźni, młodzi, matki toną w naszym Morzu Śródziemnym, które stało się cmentarzem – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Corrado Lorefice. – Jest to apel skierowany do serc, ale także do tych, którzy są odpowiedzialni za politykę. W tym wypadku jest wybór polityczny naszych rządów, a w szczególności Europy. Od tego problemu nie możemy się już dłużej uchylać.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-24 19:24:32
miniaturka

Jak i po co powstała Krajowa Administracja Skarbowa? W czym pomaga przedsiębiorcom?

O założeniach, procesie tworzenia, niedostatkach i zaletach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Pawłem Cybulskim, jej współorganizatorem rozmawia Wiesława Dróżdż.
2021-04-24 22:30:08
miniaturka

Watykan uczestniczy w obchodach rocznicy Zagłady Ormian

Zagłada Ormian jest plamą na historii całej ludzkości – podkreślił kard. Leonardo Sandri podczas Mszy z okazji 106. rocznicy rozpoczęcia tego ludobójstwa.
2021-04-24 22:31:40
miniaturka

34 miliony ludzi na świecie zagrożonych jest klęską głodu

34 miliony ludzi na świecie zagrożonych jest klęską głodu, a 270 milionów nie ma dostępu do pełnowartościowej żywności – czytamy w liście otwartym opublikowanym przez Caritas Internationalis i inne organizacje humanitarne.
2021-04-25 09:01:22
miniaturka

Abp Gądecki: Potrzebujemy gorliwej modlitwy o nowe powołania kapłańskie

Potrzebujemy znacznie gorliwszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło nam głosicieli i szafarzy sakramentów, bo ludzie zawsze – również w epoce dominacji techniki i globalizacji – będą potrzebowali Boga – napisał abp Stanisław Gądecki w Liście na Niedzielę Dobrego Pasterza.
2021-04-25 09:18:12
miniaturka

Warszawa: liturgia ormiańska w 106. rocznicę tureckiego ludobójstwa Ormian

W Kościele ormiańskim czerwień symbolizuje piękno ormiańskiej przyrody i związaną z tym radość. 106 lat temu ta radość została przerwana, bo czerwień nie pochodziła już od kwiatów, ale od ormiańskiej krwi - mówił ks. prof. Józef Naumowicz, przewodnicząc w sobotę liturgii ormiańskiej
2021-04-25 09:44:45
miniaturka

Koronawirus SARS-CoV-2 może przenosić się z ludzi na koty

W Wielkiej Brytanii wykryto dwa przypadki przeniesienia koronawirusa SARS-CoV-2 z ludzi na domowe koty. Zwierzęta te miały zaburzenia układu oddechowego o różnym nasileniu.