Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-11 10:12
nc / Beata Zajączkowska / RV

Kolejna faz prac synodalnych

Zakończyła się pierwsza seria kongregacji generalnych. Obecnie trwają prace w małych grupach. Przedmiotem prac jest Instrumentum laboris oraz wypowiedzi z auli. To czas wypracowywania schematów przyszłej adhortacji posynodalnej.

Autor/źródło: Vatican Media

Spotkania w grupach językowych są już czasem konkretnej dyskusji i konfrontacji wokół tematów przedstawionych w synodalnym dokumencie roboczym oraz tych treści, które w ciągu trzech minionych dni wybrzmiały na forum synodu. W sobotę rozpoczną się kolejne kongregacje, na których głos zabiorą osoby, które do tej pory się nie wypowiadały. Potrwają one do wtorku.

Paolo Ruffini, stojący na czele synodalnej Komisji ds. Informacji podkreślił, że do tej pory prace koncentrowały się wokół trzech głównych tematów: ekologia, ewangelizacja i inkulturacja Ewangelii oraz przyszłość Kościoła w Amazonii. Wiele mówiono m.in. o zagrożeniach środowiska amazońskiego, drapieżnym rozwoju stojącym w opozycji do rozwoju zrównoważonego, przemocy wobec ziemi i zamieszkujących ją ludzi, a także konieczności poszanowania praw ludności Amazonii i relacji zachodzącej między człowiekiem a stworzeniem. Duży nacisk został położony także na dialog międzykulturowy. Mówiono o konieczności inkulturacji Ewangelii i pogłębionej ewangelizacji.

Wśród tematów dotyczących przyszłości Kościoła w Amazonii wskazywano na konieczność zrozumienia wyzwań, jakie stawia to terytorium. Mówiono o misyjności, braku księży i możliwości wprowadzenia nowych posług wynikających ze święceń. Wskazano też na konieczność większego włączenia świeckich w życie wspólnot, poprzez przyznanie im zadań i odpowiedzialności nie wynikających ze święceń. Pojawił się temat znaczenia sakramentów dla budowania prawdziwie katolickiej wspólnoty oraz konieczności formacji księży, diakonów i ludzi świeckich. Zauważono zarazem, że szukając nowych dróg dla Kościoła w Amazonii, nie można mieć klerykalnej wizji wspólnoty i Kościoła.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-11 09:13:24
miniaturka

Komunikat po spotkaniu przedstawicieli Kościoła katolickiego z Polską Radą Ekumeniczną

W dniu 9 października 2019 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
2019-10-11 09:27:44
miniaturka

Sympozjum KWC: Parafia przestrzenią wolności dla współczesnego człowieka

W dniach 14-16 października w Ośrodku Rekolekcyjno – Konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbędzie się XXVIII Sympozjum KOINONIA Wolni i Wyzwalający, którego tematem będzie: Parafia przestrzenią wolności dla współczesnego człowieka.
2019-10-11 09:41:18
miniaturka

Synod: Amazonia staje się pustynią bez życia

Ludzie Amazonii mogą liczyć tylko na Kościół. Ani lokalni politycy, ani tym bardziej międzynarodowe firmy, nie przejmują się losem mieszkańców regionu. W tym duchu mówił o. Dario Bossi kierujący latynoamerykańską ekumeniczną siecią „Kościół i działalność wydobywcza”.
2019-10-11 10:26:39
miniaturka

Abp Polak: Dziękuję Centrum Ochrony Dziecka za wielki wysiłek

Szkolenie dla przedstawicieli diecezji, tworzenie zespołów opracowujących zasady prewencji i wdrażanie ich w konkretnym środowisku – tak właśnie budowany jest system ochrony małoletnich w Kościele. Pracę wszystkich diecezji animuje i wspiera Centrum Ochrony Dziecka. Prymas Polski abp Wojciech Polak dziękuje całemu zespołowi COD za ten wielki wysiłek.
2019-10-11 10:27:51
miniaturka

Formacja ku ochronie małoletnich

Biskupi przyjęli nowelizację zasad formacji kapłańskiej. Uwzględniają one zagadnienia wychowania do celibatu i budowanie świadomości seminarzystów i prezbiterów w zakresie ochrony dzieci i młodzieży.
2019-10-11 10:28:59
miniaturka

Nowa bezsensowna wojna w Syrii

"Moim zdaniem istnieje możliwość na porozumienie się zwaśnionych stron" - stwierdził katolicki arcybiskup z Aleppo. Odniósł się także krytycznie do uzasadnień tureckich działań zbrojnych. Z pewnością nie przysłużą się one pokojowi.