Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-12-14 14:46
AC / Papieskie Dzieła Misyjne

Kolędnicy Misyjni dzieciom w Rwandzie i Burundi. Zaproszenie na konferencję prasową

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Biuro Prasowe KEP serdecznie zapraszają na konferencję prasową przed misyjnym kolędowaniem.

Autor/źródło: Papieskie Dzieła Misyjne

Kim są Kolędnicy Misyjni?

Kolęda misyjna to propozycja Papieskich Dzieł Misyjnych dla rodzin, wspólnot parafialnych i szkół na czas Bożego Narodzenia.

Głównymi bohaterami tego przedsięwzięcia są dzieci, które w ten sposób dzielą się radością wiary i pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych.

O co chodzi w tym przedsięwzięciu?

O bożonarodzeniową radość, ożywienie wiary, edukację, wsparcie dla misji i podtrzymywanie polskich tradycji. Niesie ono dobro tym, którzy kolędują, tym, którzy kolędników przyjmują i tym, którzy są beneficjentami projektów PDMD, czyli dzieciom w krajach misyjnych – wyjaśnia ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM.

Dlaczego Rwanda i Burundi?

W tych krajach pilną potrzebą jest opieka nad dziećmi osieroconymi, które straciły bliskich z powodu wojny i chorób, m.in. AIDS. Powszechnym i dotkliwym problemem jest też społeczne odrzucenie dzieci niepełnosprawnych. Trafiają one na ulicę, stają się ofiarami handlu, niewolnictwa lub innego rodzaju przestępczości.

Co jest wyjątkowego w projektach PDMD?

W projektach wspieranych przez PDMD misjonarze w obu tych krajach kładą nacisk na społeczną integrację i chrześcijańskie wartości, jakimi są przebaczenie, pojednanie i pokój. Stąd ważnym polem ich pracy są szkoły, gdzie wspólnie uczą się dzieci pochodzące z różnych plemion – mówi o. Dominique Savio Mundere z diec. Byumba.

Jakie są owoce ubiegłorocznego kolędowania?

W zeszłym roku na rzecz dzieci w Syrii i w Libanie polscy Kolędnicy Misyjni z 41 diecezji oraz parafii Ordynariatu Polowego
w Polsce (i wspólnot polonijnych poza granicami kraju) zebrali ponad 1 mln 335 tys. złotych. Środki te przekazano na 40 projektów ochrony życia i pomoc w edukacji dzieci do 14. roku życia w tych dwóch krajach.

***

Ogółem w 2017 r. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w Polsce zebrało rekordową kwotę 2 657 769,03 zł  na realizację 101 projektów dla dzieci w 9 krajach świata. Obok Syrii (5) i Libanu (35) środki dotarły do dzieci z Nigerii (9), RPA (8), Zimbabwe (4), Kolumbii (4), Indii (22), Nepalu (7) i Sri Lanki (7).

***

Misjonarze alarmują:

(…) W parafii pomagamy ubogim dzieciom, aby zapobiec porzucaniu przez nich szkoły z powodu powszechnej nędzy. Dzieci przychodzące na lekcje są często tak głodne i chore, że nie są w stanie brać w nich udziału (...).  O. Emmanuel Manirakiza, diecezja Bururi, Burundi

(…) Dzieci, które do nas trafiają, to sieroty, które straciły bliskich z powodu wojny lub AIDS. Zmuszone były same zarabiać na życie, przez co opuściły szkołę. Dziewczynki w takiej sytuacji często padają ofiarą przedwczesnych małżeństw, handlu lub niewolnictwa. (…) O. Claver  Ngendakuriyo, diecezja Bururi, Burundi


(…) Albinosy, głuchonieme lub upośledzone dzieci są postrzegane w społeczeństwie jako przekleństwo. Pozostawione są bez ochrony i edukacji. (…)  Bp Vincent Harolimana, diecezja Ruhengeri, Rwanda

(…) Dzieci mieszkają w nędzy, cierpią głód i często opuszczają szkołę szukając pomocy w narkotykach. Ale są też takie, które zaangażowały się w nasze ruchy dziecięce i młodzieżowe (PDMD, wolontariat PDM, grupy apostolskie) – wzrastają w wierze i nadziei, stają się zdyscyplinowane i przyjmują wartości chrześcijańskie, pomagają innym. (…)  O. Dominique Savio Mundere, diecezja Byumba, Rwanda

* Opracowane na podstawie projektów przyjętych i  zatwierdzonych przez PDMD (fundusz światowy) dla Burundi i Rwandy w roku 2016/2017.

***

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Biuro Prasowe KEP serdecznie zapraszają na konferencję prasową przed misyjnym kolędowaniem.

W programie konferencji:

1. Kolędnicy Misyjni z Jabłonowa Pomorskiego – scenka „Dzieciom w Rwandzie i Burundi” – przed salą konferencyjną (7 min.)
2. Wypowiedzi zaproszonych gości (w sumie 15-20 min.)
3. Indywidualne wywiady dziennikarzy z gośćmi

W konferencji udział wezmą:

1) br. Jean Baptiste MUTABARUKA, karmelita bosy, pochodzący z Rwandy
2) br. Omer NSHIMIRIMANA, karmelita bosy, pochodzący z Burundi
3) p. Justyna Prajs, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim
4) przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych: ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce oraz p. Anna Sobiech, sekretarz krajowy PDMD.

Na konferencji odpowiedzi na pytania: Co Kolędnicy Misyjni mają wspólnego z kulturą? Dlaczego z kolędnikami chodzi koza? O czym marzą dzieci w Rwandzie i Burundi? Co dzieci zostawią w naszych domach? Dokąd trafiły pieniądze z ubiegłorocznego kolędowania? Jak polskie dzieci odpowiadają na wezwanie papieża Franciszka?

Po konferencji będzie można porozmawiać również z o. Bazylim Mosionkiem OCD, byłym sekretarzem ds. misji karmelitańskich w Afryce, ks. kan. Grzegorzem Tworzewskim, proboszczem parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim i dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji toruńskiej, byłym misjonarzem w Zambii oraz p. Anną Berent, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim, opiekunem grupy Kolędników Misyjnych.

Spotkanie odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6, Warszawa) we wtorek 18 grudnia 2018 r., o godz. 11.00. Po zakończonej konferencji prasowej zapraszamy na poczęstunek.


źródło: Agnieszka Siemiątkowska, Papieskie Dzieła Misyjne

www.pdmd.missio.org.pl


Podziel się tym materiałem z innymi: