Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-05 15:48
S. Zielińska / KAI

Kokotek: Festiwal Życia na półmetku

Trwający od poniedziałku Festiwal Życia w Młodzieżowym Ośrodku Niniwy w Kokotku k. Lublińca, organizowany przez 5 diecezji z terenu województwa śląskiego, osiągnął swój półmetek.

Mszę św. pod wielkim namiotem sprawował bp Piotr Greger, który zachęcił młodych, by nie żyli fragmentarycznie i kierowali się ewangelicznym radykalizmem.

Duchowny mówił o sakramencie bierzmowania. Zauważył, że znak czyniony za pomocą świętego oleju na czole młodej osoby przenika przez skórę do środka. Wyjaśnił, że w ten sposób znamię zostaje niejako wtarte do wewnątrz. „Od momentu przyjęcia sakramentu bierzmowania nie ma już w życiu fragmentaryzmu, jest pójście na całość” – podkreślił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Festiwal Życia to tygodniowe, plenerowe wydarzenie dla młodzieży. W bogatym programie znajdują się codzienne konferencje z udziałem interesujących gości, praca w grupach, warsztaty, koncerty i animacje, a także program duchowy z modlitwami i Mszą św.

Podczas środowej konferencji młodzi uczestnicy wysłuchali świadectwa Roberta „Litzy” Friedricha, lidera Luxtorpedy, który przyznał, że przyjmując sakrament bierzmowania w wieku lat 20, bał się jego konsekwencji, gdyż widział na przykładzie Biblii, jaką rewolucję może on dokonać w życiu człowieka.

Muzyk zachęcił młodych, by wzrastali we wspólnocie, żeby mieli stały dostęp do słowa Bożego. „Kiedy ty masz miesiące kryzysu, a obok siebie widzisz brata, który coś przeżywa i zmienia swoje życie, to łatwiej jest odważyć się również na krok w górę” – wytłumaczył artysta i przyznał, że każdy dzień zaczyna od odmówienia z żoną brewiarza.

Gośćmi specjalnymi na panelu dyskusyjnym byli rodzice prezydenta RP, Jan i Janina Duda. Mówili m.in. o codziennej modlitwie na różańcu za tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób złorzeczą ich synowi.

Z 700 młodych obecnych na Festiwalu Życia, 220 śmiałków wzięło udział w specjalnym biegu survivalowym.

Kolejny dzień festiwalowy zakończyła projekcja filmu „Szare Anioły”, opowiadającego o ojcach franciszkanach, którzy pracują w najtrudniejszych miejscach na świecie.

Festiwalowi Życia co roku towarzyszy inny temat. Tym razem przyświeca mu hasło „Wstań”, nawiązujące do Księgi Jozuego.

Wydarzenie zorganizowali misjonarze oblaci MN, archidiecezja katowicka, archidiecezja częstochowska, diecezja gliwicka, diecezja bielsko-żywiecka i diecezja sosnowiecka. Patronatem honorowym imprezę objęli także wojewoda śląski i marszałek województwa śląskiego. Festiwal wspierają media i darczyńcy.

rk / Kokotek

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-05 14:19:07
miniaturka

Program papieskiej wizyty w krajach bałtyckich

Stolica Apostolska ogłosiła program papieskiej podróży do krajów bałtyckich. Franciszek spędzi tam 4 dni, jego rezydencja na czas podróży będzie znajdować się w Wilnie.
2018-07-05 14:45:59
miniaturka

„Uniwersytet Niepodległy” - gra planszowa z okazji 100-lecia KUL

Z okazji 100-lecia KUL została wydana planszowa gra towarzysko-edukacyjna „Uniwersytet Niepodległy". To bardzo dobra propozycja edukacji przez zabawę, także na chwile relaksu w czasie urlopów i wakacji.
2018-07-05 15:20:30
miniaturka

Warszawa: ponad 500 stypendiów im. Jana Pawła II dla młodzieży

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II to największy samorządowy program stypendialny w Polsce. Ruszyła rekrutacja do czternastej edycji programu.
2018-07-05 16:44:39
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #05

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Dziś Szymon Cyrenejczyk (Mt 27, 32)
2018-07-05 16:56:03
miniaturka

W Warszawie pożegnano Irenę Szewińską, lekkoatletkę i mistrzynię olimpijską

W Warszawie odbył się pogrzeb Ireny Szewińskiej, sportsmenki i multimedalistki olimpijskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w katedrze polowej WP pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.
2018-07-05 18:56:33
miniaturka

Zaufać jak Abraham i Sara – świadectwo

Karolina i Grzegorz Rządzikowie po 4 latach zmagań z problemem niepłodności trafili do krakowskiego duszpasterstwa małżeństw niepłodnych. Dziś są szczęśliwą rodziną, a na świecie pojawili się Franciszek, Joachim i Samuel.