Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-11 17:45
nc / km/ KAI

Kocham Polskę = kocham bliźniego

Potrzeba nam tego jak powietrza, bo niebezpiecznie się podzieliliśmy. Są granice, które gdy przekroczymy, to nie wiadomo, jak to się skończy. Ktoś musi ten dobry ruch zacząć... czas zacząć od siebie - apelował dziś bp Dajczak.

Autor/źródło: Pixabay, Robert_z_Ziemi, licencja: CC0

Pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zwrócił uwagę, że tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszy inna ważna data: 40. rocznica pielgrzymki papieża Polaka do Polski. Przypomniał papieskie wołanie "niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię". – Nie można przestać tego wołać, nie można zapomnieć tych mocnych słów papieża. Ileż razy komentowano, że to one właśnie były początkiem odzyskiwania wolności – przypomniał duchowny. Dodał, że "to właśnie w sercu człowieka zaczyna się pokój, sprawiedliwość, praworządność, miłość do drugiego, wszystko. A to dlatego, że Ewangelii nie można przeżyć w pojedynkę".

Biskup Dajczak podkreślił także znaczenie wspólnego wyśpiewania podczas każdej Mszy św. modlitwy Ojcze nasz. – W świecie, w którym otacza nas nadmiar słów, burzy nam się hierarchia ważności, wszystko staje się uśrednione. Może w takim dniu, kiedy wrażliwość jest większa, łatwiej nam zdobyć się na takie wołanie za ojczyznę – powiedział kaznodzieja.

Hierarcha stwierdził, że łatwo mówić "kocham Polskę", ale sprawdza się to dopiero przez miłość do człowieka, który jest obok, w zasięgu mojej ręki. – To dopiero jest dobry sprawdzian prawdziwości ważnych słów, które weryfikuje prosta codzienność w mojej zwykłej, małej ojczyźnie. Potrzeba nam tego jak powietrza, bo niebezpiecznie się podzieliliśmy. Są granice, które gdy przekroczymy, to nie wiadomo, jak to się skończy. Ktoś musi ten dobry ruch zacząć: jeden, drugi, tysięczny człowiek, któremu zmieni się serce, tak się zmienia ojczyznę. Czas zacząć od siebie – zaapelował biskup koszalińsko-kołobrzeski.

***

W Koszalinie Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się na Cmentarzu Komunalnym ceremonią złożenia kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP biskup diecezjalny Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny. Na zakończenie liturgii wierni odśpiewali "Rotę".

Natomiast uroczystości patriotyczne według ceremoniału wojskowego odbyły się w południe na placu Wyszyńskiego. W asyście Orkiestry Wojskowej ze Szczecina odśpiewano Hymn Polski w ramach programu "Niepodległa do Hymnu". Uroczystość zakończył koncerty patriotyczny zespołu Szczecinianie i Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej.

km / Koszalin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-11 11:34:33
miniaturka

Zaufanie prowadzi do pomyślności rodziny i całej Ojczyzny

Ufność Bogu i człowiekowi - to centralny temat homilii bp Józefa Guzdka. Ordynariusz Polowy WP wygłosił ją dziś w Świątyni Opatrzności Bożej. W liturgii uczestniczył także Prezydent RP - Andrzej Duda oraz jego Małżonka.
2019-11-11 12:32:08
miniaturka

Jak być wolnym?

Chcemy być wolni, stąd boli nas niewola. Dlaczego więc św. Jan Paweł II i sł. B. kard. Wyszyński nauczali o oddaniu się w "niewolę"? Czy da się zrozumieć "wolność po Bożemu" i jak nią żyć? Odpowiada dr Wincenty Łaszewski.
2019-11-11 17:05:29
miniaturka

Watykan: dominikanin biskupem pomocniczym w Mukaczewie

Ojciec Święty mianował dominikanina, o. Mikołaja Piotra Łuczoka (Микола Петро Лучок) biskupem pomocniczym w Mukaczewie na Ukrainie i przydzielił jemu stolicę tytularną Giru di Marcello.
2019-11-11 18:10:22
miniaturka

Papieskie nominacje: bp Florczyk w Radzie ds. Kultury

Ojciec Święty mianował nowego podsekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Został nim kongijski misjonarz na Tajwanie ks. Paulin Batairwa Kubuya.
2019-11-11 18:22:20
miniaturka

Tajlandia czeka na Franciszka

Tajski Kościół to wspólnota ludzi uciskanych w okolicznych krajach, którzy uciekali starając się przeżyć - mówi o. Honorat Ćwikła. Franciszkański misjonarz opisuje sytuację Kościoła, który wkrótce odwiedzi papież Franciszek.
2019-11-11 18:34:14
miniaturka

Japonia: wizyta Franciszka przywołuje pielgrzymkę Jana Pawła II

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Japonię. Podróż Jana Pawła II często przypominają lokalne media. Pokazywane są nagrania z wygłoszonych, w większości po japońsku, homilii i przemówień Papieża Polaka.