Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-06 18:22
AC / ko / KAI

Kobiety z diecezji opolskiej pielgrzymowały na Górę św. Anny

Panie wypełniły bazylikę św. Anny. Wysłuchały konferencji, odmówiły razem różaniec pod przewodnictwem gwardiana klasztoru Franciszkanów, o. Jonasza i uczestniczyły w koncelebrowanej Mszy św.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Gościem pielgrzymki był ks. dr Jerzy Dzierżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin. W czasie konferencji przedstawił on działalność Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, zwłaszcza Domu Matki i Dziecka oraz Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego.

– Są trzy grupy dziewcząt, które trafiają do Domu Matki i Dziecka. Te, które nigdy nie zaznały ciepła rodzinnego, czyli byłe mieszkanki domów dziecka, które w większości nie znają swojego ojca, oraz te, które marzą o założeniu rodziny, a nie mając odpowiedniego wzorca, wybierają nieodpowiedzialnego mężczyznę. Drugą grupą są dziewczęta, których rodzice są uzależnieni od alkoholu, a po kilkuletnich kłótniach rozwodzą się. Ostatnią grupą są coraz częstsze ofiary przemocy. Ileż w naszym domu trzeba przeprowadzić rozmów z młodą matką, by przebić się przez pancerz agresji, niepewności i dotrzeć do serca, które potrzebuje wsparcia i wysłuchania – mówił ks. Dzierżanowski.

Pątniczki mogły zabrać sobie na pamiątkę małe wełniane pantofelki, które stały się symbolem fundacji, oraz wykonane z satynowego sznurka różańce. Robią je opolskie więźniarki. Wspierają też mieszkanki Domu Matki i Dziecka, robiąc z wełny swetry dla dzieci.

- Pantofelki i różańce rozdaję w parafiach, gdzie głoszę rekolekcje – opowiadał ks. Jerzy – zwłaszcza dzieci i młodzież proszę, by się modliły za poczęte dzieci, za matki, które są zagrożone przemocą i odrzuceniem i za mieszkanki naszego domu i ich dzieci. Oprócz Domu Matki i Dziecka prowadzimy także Katolicki Ośrodek Adopcyjny. W ciągu 25 lat jego istnienia przekazaliśmy do adopcji 847 dzieci, przede wszystkim pozostawione przez mamy na oddziałach położniczych albo z rodzin, które zostały pozbawione praw rodzicielskich. W ciągu tych lat zgłosiło się do nas około 1100 par chcących adoptować dziecko.

- Przyjechałam na pielgrzymkę, żeby się modlić za moje dzieci i wnuki – mówi pani Stefania ze Strzelec Opolskich. - Usłyszałam o tylu matkach i dzieciach, które są w złej sytuacji, musiały szukać pomocy, bo dotknęła je bieda, zostały porzucone albo doświadczyły przemocy. Dziękuję św. Annie, że z moimi dziećmi nie miałam kłopotów i proszę dla nich o zdrowie, błogosławieństwo i szczęśliwe życie.

Uczestniczki pielgrzymki odmówiły wspólnie różaniec pod przewodnictwem o. Jonasza Pyki, gwardiana klasztoru Franciszkanów. Podkreślił, że kobiety pielgrzymowały na Górę św. Anny, by szukać pomocy i wsparcia u kobiet – św. Anny i jej córki, Matki Bożej. Podkreślił wysiłek, jakie panie wkładają w rozwój swoich rodzin przez pracę, jak i w budowanie życia religijnego - przez modlitwę.

Ks. Dzierżanowski i o. Jonasz koncelebrowali mszę św. w bazylice. W kazaniu ks. Jerzy mówił o potrzebie i formach przygotowania dzieci i młodzieży w domu do przyjmowania Eucharystii. Podkreślił znaczenie takich gestów jak znak krzyża poprzedzający krojenie chleba i prosił kobiety, by w ich domach stół nie przestawał być miejscem spotkania domowników.

– Niech wasze domy będą miejscem, gdzie wzrastają dzieci o pięknych, wrażliwych sercach, niech wasze rodziny będą sferą, gdzie dzieci i rodzice wyciągają do siebie nawzajem ręce gotowe do ofiarowania miłości, jak również przebaczenia – życzył uczestniczkom pielgrzymki duszpasterz rodzin.

ko / Góra św. Anny

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-06 14:14:05
miniaturka

Słowo pasterskie abp. Mokrzyckiego po śmierci śp. kard. Jaworskiego

– Za św. Pawłem Apostołem, zaświadczamy, że Ksiądz Kardynał Marian Jaworski ukończył bieg swego życia, ustrzegł wiary, zatem pełni wdzięczności za Jego kapłaństwo, podejmujemy modlitwę wdzięczności i prosimy Boga, aby otworzył dla Niego Bramy Raju i obdarował Go wieńcem sprawiedliwości – napisał abp Mokrzycki w Słowie pasterskim po śmierci swojego poprzednika kard. Jaworskiego.
2020-09-06 15:09:04
miniaturka

Papież: obmowa jest gorszą zarazą niż koronawirus!

– Bardzo proszę bracia i siostry uczyńmy wysiłek, aby nie plotkować. Obmawianie jest gorszą zarazą niż COVID-19. Gorszą. Podejmijmy wysiłek: żadnych plotek, żadnych plotek - mówił papież Franciszek.
2020-09-06 15:36:02
miniaturka

Abp Skworc do oazowiczów: Upomnienie jest wzajemną posługą

O tym, że upomnienie jest wzajemną posługą, przypomniał abp Wiktor Skworc podczas Oazowego Dnia Wspólnoty. Członkowie Ruchu Światło-Życie spotkali się na uroczystej liturgii tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
2020-09-06 16:45:18
miniaturka

Kard. Schönborn uważa, że szkoła i nauka religii dobrze do siebie pasują

Szkoła i nauka religii bardzo dobrze do siebie pasują. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”. Jego zdaniem wbrew pojawiającym się w niektórych krajach poglądom, jakoby szkołę i religię należało od siebie oddzielić, „droga austriacka” się sprawdziła.
2020-09-06 20:22:32
miniaturka

Lwów i Kraków wspominają kard. Mariana Jaworskiego

Zmarły w sobotę późnym wieczorem w Krakowie kard. Marian Jaworski urodził się we Lwowie w 1924 roku. Był pierwszym powojennym łacińskim metropolitą tego miasta. Należał także do grona najbliższych przyjaciół i współpracowników św. Jana Pawła II.
2020-09-06 20:24:08
miniaturka

Mozambik nadal żyje przesłaniem Papieża sprzed roku

Mija rok od wizyty Papieża w Mozambiku, na Madagaskarze oraz na Mauritiusie.