Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-10 10:28
JR / PAP

Kluby senackie zgodnie za Marcinem Wiąckiem na RPO

Przedstawiciele wszystkich klubów i kół senackich deklarują poparcie dla wybranego przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka, choć niektórzy chcą się wcześniej z nim spotkać. Prof. Wiącek może być jednak prawie pewien, że Senat wyrazi zgodę na jego wybór.

Autor/źródło: PAP

Sejm zdecydowaną większością głosów wybrał w czwartek prawnika, prof. Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych – PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Aby Wiącek mógł objąć urząd, na jego wybór musi się zgodzić Senat.

Do głosowania nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich ma dojść podczas najbliższego posiedzenia Senatu, który będzie obradował w dniach 21 a 23 lipca. Podczas tego samego posiedzenia senatorowie mają głosować nad wybranym przez Sejm na prezesa IPN Karolem Nawrockim.

Według senatora Jana Marii Jackowskiego (PiS) skoro w Sejmie Wiącek był popierany przez klub PiS, to należy się spodziewać poparcia tego kandydata także przez klub senacki. „Ale ja chętnie bym się z nim spotkał i poznał, bo na razie tylko wiele o nim słyszałem” – podkreślił senator w rozmowie z PAP.

Szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki powiedział PAP, że jego klub też najprawdopodobniej zagłosuje za wyborem prof. Wiącka na RPO. „Obowiązuje nas dyscyplina, która została zarządzona w całym, dużym klubie KO” – zaznaczył Bosacki. Jego zdaniem nie ma nawet potrzeby spotykania się z profesorem – wielu senatorów było na czerwcowym spotkaniu całego klubu z kandydatem na RPO.

Nie jest też planowane spotkanie z wybranym przez Sejm na prezesa IPN Karolem Nawrockim, choć Bosacki nie wykluczył, że odbędą się indywidualne spotkania z nim niektórych senatorów.

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) nie ma wątpliwości, że Senat wybierze profesora Wiącka na RPO. „Był on kandydatem opozycji od samego początku, to nie był kandydat PiS” – powiedziała senator PAP. „Bardzo się cieszę, że ta presja, która została wywarta na Prawo i Sprawiedliwość, okazała się z korzyścią dla demokracji, bo pamiętajmy, że nie wybieramy Rzecznika Praw Obywatelskich dla polityków, dla siebie, tylko wybieramy RPO dla obywateli” – dodała wicemarszałek.

Senator PSL Jan Filip Libicki zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że Wiącek jest kandydatem zgłoszonym przez jego klub. „To PSL zbudowało tę koalicję na rzecz wyboru pana Wiącka. W związku z tym jest rzeczą oczywistą, że będziemy głosować za panem Wiąckiem” – oświadczył Libicki.

Według niego „w obecnej sytuacji istotne jest to, że to przerywa wielomiesięczny, prawie roczny już pat wyłonienia Rzecznika Praw Obywatelskich”. „Ten pat został przerwany dzięki inicjatywie PSL. Trudno, żebyśmy nie byli z tego dumni” – zaznaczył senator.

Przewodniczący Koła Niezależnych Senatorów Krzysztof Kwiatkowski poinformował PAP, że na 20 lipca koło ma umówione spotkanie zarówno z prof. Marcinem Wiąckiem jak i z Karolem Nawrockim. „Po tych spotkaniach podejmiemy decyzje w sprawie głosowania nad oboma kandydatami” – zaznaczył Kwiatkowski.

Nie można więc wykluczyć, że prof. Marcin Wiącek otrzyma jednomyślne poparcie Senatu.

Zanim wybrano prof. Wiącka parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę dotychczasowego RPO Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym i piątym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli - powołani na to stanowisko przez Sejm: najpierw poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a później senator niezależna Lidia Staroń. Za piątym razem kandydatem obok Lidii Staroń był też prof. Wiącek.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-10 08:24:32
miniaturka

Ponad 5,3 tys. interwencji strażaków po burzach

W piątek strażacy w związku z burzami interweniowali ponad 5,3 tys. razy. Wskutek nawałnic rannych zostało troje dzieci – poinformował PAP w sobotę rano rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski. Burze uszkodziły ponad 200 dachów, ewakuowano w sumie 15 obozów harcerskich.
2021-07-10 09:43:23
miniaturka

Pandemia pogłębiła wykluczenie cyfrowe. Polski Ład to naprawi?

Pandemia pogłębiła wykluczenie cyfrowe. Propozycje Polskiego Ładu dot. e-usług powinny cieszyć – trzeba jednak zadbać, by wskutek cyfryzacji nie ucierpiały osoby, które nie mogą bądź nie chcą załatwiać spraw przez internet – ocenili w rozmowie z PAP eksperci Fundacji Instrat.
2021-07-10 09:52:25
miniaturka

W USA wzrasta liczba antykatolickich incydentów

W Stanach Zjednoczonych regularnie wzrasta liczba aktów wandalizmów wymierzonych w katolickie miejsca kultu. Sytuacja jest na tyle poważna, że episkopat włączył ten temat do obchodów dorocznego tygodnia wolności religijnej.
2021-07-10 10:40:10
miniaturka

Nowa aplikacja pomaga w bezpłatnej diagnostyce chorób rzadkich

Bezpłatną pomoc w diagnostyce chorób rzadkich, takich jak choroba Gauchera i Fabry’ego, oferuje Fundacja Saventic, która opracowała w tym celu specjalną aplikację. Twórcy oceniają, że jest to nowa nadzieja dla osób, które cierpią na chorobę rzadką i od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia.
2021-07-10 10:45:23
miniaturka

Watykan apeluje w ONZ o powszechny dostęp do szczepień

Stolica Apostolska ponownie zaapelowała o powszechny dostęp do szczepień na Covid-19. Tym razem miało to miejsce na forum oenzetowskiej Rady Praw Człowieka. Watykański dyplomata wystosował apel o międzynarodową solidarność, która, jak podkreślono, jest dziś szczególnie potrzebna, jeśli mamy wyjść silniejsi z pandemii.
2021-07-10 11:51:19
miniaturka

Abp Gallagher: Aborcja nie jest prawem człowieka

Stolica Apostolska odrzuca twierdzenie zawarte w raporcie przyjętym przez Parlament Europejski, jakoby aborcja była „prawem człowieka” – stwierdził sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher 7 lipca podczas wizyty w stolicy Portugalii, Lizbonie.