Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-15 09:01
JR / PAP

Kilkanaście tysięcy pieszych pielgrzymów dotarło na Jasną Górę

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów dotarło w sobotę pieszo na Jasną Górę. Największą grupę stanowili uczestnicy 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. W tym roku zgromadziła ona ok. 3,5 tys. pątników, którzy szli ze stolicy dziewięć dni w 22 grupach.

Autor/źródło: PAP

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z kilku, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

Jak podało biuro prasowe sanktuarium @JasnaGóraNews, tegorocznej pielgrzymce ze stolicy towarzyszyło hasło „Józef mąż Maryi”, zaś dziewięciodniowa wędrówka była szczególnym duchowym przygotowaniem do zaplanowanej na wrzesień beatyfikacji prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który mocno identyfikował się ze wspólnotą warszawskich pielgrzymów - w czasie swojej posługi spotykał się z nimi w drodze i w Częstochowie, a także „uratował” pielgrzymkę, gdy komunistyczne władze stawiały przed nią przeszkody.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na Jasną Górę tradycyjnie przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz przychodzących w zorganizowanych pielgrzymkach pątników pieszych, wierni docierają do Częstochowy także indywidualnie. W sanktuarium można spotkać wiernych ze wszystkich zakątków Polski.

W niedzielę pielgrzymi wezmą udział w sumie odpustowej pod przewodnictwem i z homilią metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się w niedzielny wieczór Apelem Jasnogórskim, podczas którego modlitewne rozważania wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który 3 września zostanie metropolitą białostockim.

Sobota była dniem, kiedy na Jasną Górę dotarło najwięcej – 13 pieszych pielgrzymek. Pierwsze już wcześnie rano, ostatnie późnym popołudniem. Wydarzeniem dnia było wejście do sanktuarium pielgrzymki warszawskiej. Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów – w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z kilku, które co roku przychodzą ze stolicy do Częstochowy. W sobotę na Jasną Górę dotarła także 41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, w której w tym roku uczestniczyło ok. 1,2 tys. pątników. Skupia ona studentów oraz osoby związane z duszpasterstwem akademickim Warszawy. Dotarła także 38. Warszawsko-Praska Piesza Pielgrzymka, której uczestnicy modlili się za duszę zmarłego w piątek wieloletniego ordynariusza tej diecezji abp. Henryka Hosera. Do Częstochowy doszła również 15. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków – w tym roku drogę przeszła 20-osobowa reprezentacja tego środowiska.

W sobotę na Jasną Górę dotarła ponadto 41. Piesza Pielgrzymka Podlaska (ponad 2 tys. osób, z których duża część przeszła ok. 350 km), 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej (1,5 tys. osób w formie sztafety), 26. Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa (ok. 600 osób), 205. pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego (550 osób) oraz Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna (ok. 50 osób). Natomiast z 43. Pieszą Pielgrzymką Archidiecezji Lubelskiej do Częstochowy przyszło w formie sztafetowej ok. 2 tys. osób. Pielgrzymów powitał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który także wygłosił wczesnym popołudniem homilię podczas mszy dla pielgrzymów.

Wieczornej mszy dla pielgrzymów z Warszawy będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W sobotni wieczór pątnicy wysłuchają koncertu w ramach obchodów 30-lecia VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Zabrzmią m.in. ulubione piosenki Jana Pawła II. To część trwającego pod Jasną Górą od piątku Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”. Wśród wykonawców będą: Halina Mlynkova, zespół Pectus, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Halina Frąckowiak i Piotra Cugowski. Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Z okazji przypadającej w sobotę rocznicy, na jasnogórskim szczycie ustawiono symbole VI Światowych Dni Młodzieży: ikonę Matki Bożej, replikę krzyża i logo ŚDM, a także ewangeliarz, który jest uroczyście wnoszony podczas pielgrzymkowych mszy.

W niedzielę większość pątników weźmie udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To jedno z najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-14 13:24:31
miniaturka

Bp Długosz przeprasza za wypowiedź nt. wykroczeń seksualnych duchownych

„Całkowicie identyfikuję się z listem księdza Prymasa skierowanym do mnie (...) Wszystkich, których dotknęła moja wypowiedź najserdeczniej przepraszam” – napisał bp Antoni Długosz w oświadczeniu, będącym odpowiedzią na krytyczne słowa prymasa Polski, abp Wojciecha Polaka.
2021-08-14 14:37:53
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe abp. Henryka Hosera odbędą się 19 i 20 sierpnia

Uroczystości pogrzebowe zmarłego biskupa-seniora diecezji warszawsko-praskiej Henryka Hosera odbędą się w dniach 19-20 sierpnia – zawiadamia Kuria Warszawsko-Praska. Wizytator apostolski w Medjugoriu zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w piątek, 13 sierpnia, w godzinach popołudniowych, w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
2021-08-15 08:49:07
miniaturka

Dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona jednym z dogmatów dopiero w 1950 r. i to tylko w Kościele katolickim. W Kościołach wschodnich święto obchodzone jest jako „Zaśnięcie Matki Bożej”.
2021-08-15 09:24:10
miniaturka

Koronawirus i wesela. Jak pandemia wpłynęła na branżę ślubną?

W czasie pandemii młodzi planują uroczystości ślubne i weselne na 2-4 miesiące przed tym wydarzeniem, a nie kilka lat wcześniej – mówią eksperci pytani przez PAP. Z powodu drożejących produktów na rynku, koszty organizacji wesela wzrosły o 10-15 proc.
2021-08-15 10:17:18
miniaturka

Kilkaset tysięcy Francuzów protestuje przeciwko przepustkom sanitarnym

Już piąty tydzień z rzędu Francuzi protestują na ulicach przeciwko obowiązkowym przepustkom sanitarnym i nowym obostrzeniom dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Od połowy lipca antyrządowe demonstracje stale rosną w siłę. W ubiegły weekend w całym kraju brało w nich udział ponad 237 tys. ludzi.
2021-08-15 10:25:43
miniaturka

Deficyt snu u młodych matek przyspiesza proces starzenia

Zbyt mało snu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka może dodać 3 do 7 lat do biologicznego wieku kobiet – donoszą naukowcy z UCLA na łamach pisma „Sleep Health”. „Kilka miesięcy deficytu snu może mieć trwały wpływ na zdrowie fizyczne” – mówi autorka pracy, prof. Judith Carroll.