Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-05 14:52
AC / Robert Prorok, kikkt

KIK w Katowicach: przyjmujemy wyrok TK i apelujemy o większą pomoc niepełnosprawnym

Życie ludzkie na każdym jego etapie, od poczęcia, przez narodziny, do naturalnej śmierci, jest pierwszym i niezbywalnym prawem człowieka – czytamy w komunikacie Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach ws. wyroku TK dotyczącego przesłanki eugenicznej.

Autor/źródło: Pixabay, tung256, licencja: CC0

Publikujemy treść przysłanego Opoce stanowiska katowickiego KIK:

Stanowisko Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku uznającego art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży za niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.


Jako członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, jako katolicy, zgodnie ze swoim sumieniem oraz Statutem Klubu uważamy, że życie ludzkie na każdym jego etapie – od poczęcia, przez narodziny, do naturalnej śmierci – jest pierwszym i niezbywalnym prawem człowieka.

Dlatego przyjmujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., uznający za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej zapisy ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, legalizujące praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego, za zgodny z naszym sumieniem.

Równocześnie apelujemy abyśmy jako obywatele oraz państwo i instytucje pomocowe, czynili wszystko dla objęcia specjalną troską dzieci chorych i niepełnosprawnych wraz z rodzinami je wychowującymi.

Za Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach

Andrzej Dawidowski

Katowice, 28 października 2020 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-05 11:32:43
miniaturka

„Authenticum charismatis”: istotna zmiana w tworzeniu nowych zgromadzeń zakonnych

Wydany 1 listopada list apostolski „Authenticum charismatis” wprowadza zasadniczą zmianę w sposobie zatwierdzania nowych zgromadzeń zakonnych. Powstanie nowego instytutu na prawach diecezjalnych uzależnione będzie teraz od wcześniejszego uzyskania zgody Stolicy Apostolskiej
2020-11-05 11:53:45
miniaturka

Kard. Dziwisz: nie wystarczy głosić Ewangelię, trzeba nią żyć

Chodzi o to, byśmy pogłębiali naszą wiarę i jednocześnie dawali jej świadectwo naszym osobistym, przejrzystym życiem, braterstwem i solidarnością naszych wspólnot i środowisk oraz dziełami miłosierdzia – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas trwających obchodów XV Dni Jana Pawła II.
2020-11-05 12:08:33
miniaturka

Jesteśmy z wami! Węgrzy wspierają polskich obrońców życia

Pokażmy światu, że każda osoba ma prawo do własnych urodzin. Polscy obrońcy życia, jesteśmy z wami! – zapewniali Węgrzy, którzy zorganizowali demonstrację online w reakcji na protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.
2020-11-05 15:35:45
miniaturka

Bicie, podduszanie i deprywacja sensoryczna. Tak dziś torturują chrześcijan

Informacje na ten temat prześladowań chrześcijan w Korei Płn. przedstawia najnowszy raport pozarządowej organizacji Korea Future Initiative. Zebrała ona świadectwa okrutnych prześladowań, którym poddawane są nawet 3-letnie dzieci.
2020-11-05 15:37:34
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Cnota roztropności oznacza umiejętność właściwego rozeznania celów i środków, które do nich prowadzą. Będę roztropny, jeśli będę postępować uczciwie. Nie potrzebuję mieć dobrych układów z wpływowymi łajdakami, choć jeśli będę mógł któremuś pomóc w nawróceniu, to to zrobię.
2020-11-05 15:57:46
miniaturka

Jakie jest stanowisko Światowego Kongresu Żydów wobec ataków islamistów w Europie?

W ostatnim czasie Francja i Austria doświadczyły brutalnych ataków islamistów. Wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) reaguje i ostrzega Europę.