Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-24 18:00
ek / KAI

Kielce: ponad 500 osób dojechało rowerami na Jasną Górę

525 rowerzystów dotarło w piątek 23 sierpnia do jasnogórskiego sanktuarium, pielgrzymując w VII Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej, odbywanej pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.

Autor/źródło: Martyna Makowska/pielgrzymkarowerowa.pl

Jest to prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa w Polsce. Za nimi ponad 250 km i cztery dni rowerowej trasy.

Swoje przybycie na Wały Jasnogórskie, gdzie powitał ich ojciec przeor, obwieścili dzwonkami.

Mszy św. dla pielgrzymów kieleckich w kaplicy Cudownego Obrazu w sanktuarium jasnogórskim przewodniczył w piątek wieczorem bp Marian Florczyk, który także cztery dni wcześniej błogosławił i wyprawił ich w trasę w Kielcach.

W homilii bp Florczyk przypomniał religijne idee, cele i duchowe wartości płynące z pielgrzymowania, pieszego i rowerowego. Zauważył, że to ostatnie jest coraz bardziej popularne. Mówił także o motywacjach, które pozwalają podjąć trud i wysiłek pielgrzymowania.

Pielgrzymi wyjechali ze stolicy diecezji 20 sierpnia i dotarli do Wiślicy. Później, przez Mnichów, Lelów i Drochlin dojechali na Jasną Górę. Ostatnie odcinki pielgrzymowania prowadziły przez Podlesie i Przyrów, gdzie odmówiono różaniec, a potem przez Żurawie, gdzie modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Stamtąd wyruszyli w ostatnią część wędrówki.

Pielgrzymom towarzyszyło ośmiu księży i pięć sióstr zakonnych, uczestniczyły całe rodziny, wspólnoty oraz m.in. pielgrzymi z Krakowa i Warszawy, była także pątniczka z Hiszpanii, która specjalnie na pielgrzymkę przyleciała do Kielc ze swojego kraju. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, najstarszy 79.

Codziennie rowerzyści pokonywali 50-70 km. Trasa była podzielona na 15-kilometrowe odcinki, z postojami na modlitwę, gorący posiłek i odpoczynek.

Tradycyjnie pielgrzymce towarzyszyła akcja dobroczynna. Tym razem odbył się kiermasz podczas postoju w Węgleszynie, przeznaczony na wsparcie niepełnosprawnych mieszkańców DPS w Mnichowie. Można było na ten cel kupić ręcznie wykonane prace podopiecznych ośrodka. – Praktycznie wszystkie prace się rozeszły, zainteresowanie akcją było duże – mówi KAI Dawid Jędrzejczyk, koordynator ds. mediów i uczestnik pielgrzymki rowerowej.

Wspierano także dzieci z Kenii z inicjatywy wolontariuszki misyjnej Moniki Motyczyńskiej. – Monika wróciła z Kenii tuż przed pielgrzymką i dołączyła do nas. W Mnichowie podczas Apelu Jasnogórskiego składała świadectwo. Wkrótce na stronie internetowej pielgrzymki rowerowej powstanie konto na ten cel – zapowiada Dawid Jędrzejczyk.

W ubiegłych latach organizowano akcję pozyskiwania dawców szpiku kostnego lub zbiórkę na tandem dla niewidomego uczestnika, który potem odbył pielgrzymkę na nowym rowerze. 

dziar / Kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-24 10:29:23
miniaturka

Caritas w Peru udzieliła w 2018 r. wsparcia 200 tys. rodzin

Dyrektor krajowego oddziału tej charytatywnej organizacji, Carla Auza przekazała agencji Fides, że rodziny były włączone w 45 różnych projektów pomocowych.
2019-08-24 10:38:37
miniaturka

Dzięki wspólnocie Żywego Różańca powstanie gimnazjum na Madagaskarze

W Befasy na Madagaskarze za miesiąc rozpocznie się budowa gimnazjum dla dzieci i młodzieży w wieku 13-17 lat. Będzie to dar wspólnoty Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej.
2019-08-24 10:47:41
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2019-08-24 11:23:49
miniaturka

Patriarcha Bartłomiej apeluje o powrót chrześcijan do Turcji

Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola apeluje o powrót chrześcijan do Turcji. Liczy on zwłaszcza na potomków greckich rodzin prawosławnych, które zostały wysiedlone w latach 20-tych ubiegłego wieku.
2019-08-24 11:51:33
miniaturka

Archiwum kard. Newmana w internecie

W związku z zapowiedzianą na październik kanonizacją kard. Johna Henry’ego Newmana wzrasta zainteresowanie jego postacią i twórczością.
2019-08-24 23:30:46
miniaturka

Jasna Góra: drugi szczyt pielgrzymkowy

Na Jasnej Górze rozpoczął się drugi szczyt pielgrzymkowy. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przybywają kolejne tysiące pieszych, rowerowych i innych pątników.