Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-15 14:42
S. Zielińska / KAI

Kielce: dochód ze sprzedaży uczniowskich szopek zasili fundusz misyjny

Dochód ze sprzedaży kilkudziesięciu szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez ok. 80 uczniów z diecezji kieleckiej przeznaczony zostanie na fundusz misyjny na Ukrainie.

Autor/źródło: OPOKA MMS

III Konkurs Świętokrzyskich Szopek Bożonarodzeniowych zorganizował Wydział Katechetyczny kieleckiej Kurii.

Ocenione przez jury szopki trafiły do kieleckiego sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, gdzie po każdej Mszy św. można szopki nabyć i gdzie odbędzie się także ich licytacja.

„Chodziło nam nie tylko o przypominanie pięknej tradycji Bożego Narodzenia, ale i konkretny charytatywny cel” – mówi pomysłodawca i główny organizator konkursu, ks. Waldemar Wiśniowski. Wybór padł na Ukrainę, gdzie z parafią Merefa k. Charkowa współpracuje od dekady Barbara Szyposzyńska, emerytowana nauczycielka i wolontariuszka. – Słyszałem jej świadectwo podczas Mszy św., zapoznaliśmy się z realiami i pomyśleliśmy – czemu nie tam? – opowiada ks. Wiśniowski.

Ponad 50 szopek zostało już przewiezionych do sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, gdzie zostały wystawione w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej. Można je będzie nabywać od najbliższej niedzieli 17 grudnia.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców w konkursie szopek odbyło się w 14 grudnia w Kurii diecezjalnej w Kielcach.

Konkurs został zorganizowany po raz trzeci. Jest adresowany do uczniów szkół podstawowych. W tym roku jury oceniało łącznie 55 prac. – Szopki oceniane były w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich dotyczyła uczniów klas I- III, a druga starszych dzieci, czyli tych z klas IV- VII. Muszę przyznać, że wybór tych najlepszych prac był bardzo trudny, ponieważ wszystkie są naprawdę piękne - przyznaje ks. Waldemar Wiśniowski, przewodniczący jury.

Brano pod uwagę różne kryteria zapisane w regulaminie, jednym z nich był regionalizm. – Stąd znalazły się szopki z motywem sanktuarium na św. Krzyżu, Jaskini Raj, czy zamku w Chęcinach. Wykonano je różnymi technikami i z użyciem wielu materiałów, od papieru, przez modelinę, czy pestki. Braliśmy oczywiście pod uwagę motywy bożonarodzeniowe, staranność i pomysłowość wykonania – dodaje organizator.

Pierwsze miejsce w kategorii klas I- III zdobył w tym roku Antoni Kasznia, pierwszoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach. W kategorii klas IV–VII przyznano dwa pierwsze miejsca. Zdobyli je: Daniel Nowak ze Szkoły Podstawowej w Polichnie oraz Emilia i Antonina Dąbek z SP nr 28 w Kielcach.

dziar / Kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-15 13:13:41
miniaturka

Cieszyn: „Rekolekcje adwentowe z kawą w tle” – znakomicie przyjęte

„Ten pomysł przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania” – tak o trwających w Cieszynie „Rekolekcjach adwentowych z kawą w tle” mówią ich pomysłodawcy.
2017-12-15 13:42:47
miniaturka

Warszawa: spotkanie w 2. rocznicę śmierci legendarnego duszpasterza młodzieży

"Ojciec Jan Góra i przyjaciele" – w drugą rocznicę śmierci - to tytuł wieczoru wspomnień, który odbędzie się 21 grudnia w Warszawie.
2017-12-15 14:09:04
miniaturka
play

Walka duchowa z szatanem - Różaniec do Granic i Wielka Pokuta

- Te wydarzenia łączy Matka Boża, Maryja. Ona czuwa nad obydwoma, była gospodynią, tą, która przyjmowała ludzi na Jasnej Górze - mówił Maciej Bodasiński o akcjach Różaniec do Granic i Wielka Pokuta.
2017-12-15 15:29:42
miniaturka

„Duchowość dla Warszawy”: przedświąteczny koncert poetycki

W koncercie poetyckim pt.: „Zejdźmy się jak na wilię” wystąpią: poeta Ernest Bryll oraz pieśniarz i kompozytor Marcin Styczeń.
2017-12-15 15:40:10
miniaturka

Nagroda Ślad 2018 – zgłoszenia

Kapituła Nagrody Dziennikarskiej im. Biskupa Jana Chrapka „Ślad” prosi o zgłaszanie kandydatur do 17. edycji nagrody. "Ślad" jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów.
2017-12-15 15:51:20
miniaturka
play

Litania do Św. Józefa - Żywiciel Syna Bożego, Troskliwy Obrońca Chrystusa

Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa to okazja, aby na nowo odkryć tego świętego. Katechezy oparte o wezwania z litanii do św. Józefa przygotował ks. dr Marcin Wiśniewski.