Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-27 15:02
AC / dziar / KAI

Kielce: biskup wsparł finansowo akcje pomocy strażaków i wolontariuszy

Liczna grupa wolontariuszy, która skupiła się wokół strażaków OSP i ich kapelana niesie realną pomoc ok. 150. osobom w Kielcach i w okolicy – wystarczy zadzwonić pod wskazany numer. Biskup kielecki Jan Piotrowski przekazał na potrzeby pomocowe prowadzone przez tę grupę kilkanaście tysięcy złotych.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Pomoc nie dotyczy osób objętych kwarantanną. W tych sytuacjach żywność i niezbędne produkty dostarczają służby odpowiednio do tego przygotowane pod względem sanitarnym.

Jak dowiedziała się KAI, strażacy i skupieni wokół nich wolontariusze, objęli pomocą już ponad 150 osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, które pozostają w domach w związku z pandemią koronawirusa. Dostarczają im żywność, leki, załatwiają najpilniejsze sprawy.

Obecnie pomoc tą drogą niesie ok. 50-osobowa grupa pomocowa, złożona ze strażaków, studentów, nauczycieli, osób konsekrowanych, duchownych. Powstała ona spontanicznie ok. dwa tygodnie temu, reagując na apel bp. Jana Piotrowskiego, by idąc wzorem dobrego Samarytanina i świętych nie ograniczać posługi wobec chorych i samotnych. Nazwali się „Strażacy na rzecz biednych, potrzebujących i samotnych w domach”.

Aby skorzystać z ich pomocy, wystarczy zadzwonić pod numer 502 429 800. Zgłoszenia przyjmuje koordynator akcji, ks. Łukasz Zygmunt, kapelan kieleckich strażaków. – Chodzi o reagowanie na bieżąco, sama paczka przed świętami to może być za mało, zdarza się, że ludziom właśnie teraz brakuje środków do życia, żywności, leków. Biedy i niedoborów jest bardzo dużo – mówi KAI duchowny.

Ks. Zygmunt informuje, że grupa dociera z pomocą głównie do osób z powiatu kieleckiego. Jednak zdarzają się pojedyncze interwencje także w innych częściach województwa, np. dwa dni temu, gdy zadzwonił 71-letni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej. Był w bardzo trudnej sytuacji. Potrzebował nie tylko pomocy w zakupach, ale też pilnego wsparcia psychologicznego. Wolontariusze wywiązali się z zadania.

Wolontariusze z grupy koordynowanej przez kapelana kieleckich strażaków mają specjalne legitymacje, które pozwalają ich zidentyfikować.

dziar / Kielce


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: strażacy, Kielce, wolontariusze, bp Jan Piotrowski, wsparcie finansowe, epidemia, koronawirus, pandemia, kwarantanna