Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-21 13:38
S. Zielińska / KAI

Kielce: akcja „Makulatura na misje” wspomogła uczniów w Ghanie

Blisko 26.300 zł zebranych ostatnio podczas akcji „Makulatura na misje”, pozwoliło na kompletne wyposażenie szkoły i biblioteki w Ghanie, gdzie wśród sióstr nazaretanek posługuje pochodząca z diecezji kieleckiej s. Daria Romanek.

Autor/źródło: Archiwum Ruchu MAITRI, licencja: CC BY

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w 2012 r. rozpoczęło prace misyjną w Ghanie. Biskupi Diecezji Sunyani i Goaso, gdzie otwarto pierwsze placówki poprosili o pomoc w dziedzinie edukacji i wychowania.

Do bp. Jana Piotrowskiego i Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej zwróciła się z prośbą s. Daria Romanek pochodząca z diecezji kieleckiej, a obecnie posługująca na misjach w Ghanie. Prośba dotyczyła sfinansowania umeblowania szkoły i biblioteki.

Całość pieniędzy na pokrycie kosztów projektu w kwocie 26 292, 60 zł pozyskano dzięki zbiórce makulatury i elektrośmieci w diecezji kieleckiej, którą koordynuje Towarzystwo Szkoły Katolickiej św. Stanisława Kostki w Kielcach.

- Na ręce dyrektora ks. Jacka Kopcia oraz panów Stanisława Bujaka i Władysława Burzawy – Koordynatorów, diecezjalnych koordynatorów akcji, składam serdeczne podziękowania. Dziękuję wszystkim księżom naszej diecezji, którzy podjęli się zbiórki makulatury w swoich parafiach. Szczególnie dziękuję drogim ofiarodawcom makulatury, z której uzyskaliśmy tak wielki dochód - mówi ks. Łukasz Zygmunt – Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.

W liście skierowanym do diecezji, siostry – Daria Romanek i Justyna Czerwińka, opisują sytuację w Ghanie i realizowane tam formy pomocy. Społeczeństwo Ghany w blisko połowie stanowią dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Szkoły państwowe są liczne, ale często z różnych względów nie spełniają dobrze swojego zadania. Siostry nazaretanki w dwóch diecezjach podjęły się budowy i prowadzenia kompleksów edukacyjnych składających się z przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. W 2015 r. w miejscowości Yamfo w diecezji Goaso i w miejscowości Chiraa w diecezji Sunyani otworzyły dwa przedszkola.

Obecnie w Holy Family of Nazareth School w Chiraa uczy się 145 dzieci w pięciu grupach przedszkolnych i 25 uczniów w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Budynek przedszkola nie jest w stanie pomieścić większej ilości uczniów. W grudniu 2017 r. ruszyła budowa szkoły podstawowej.

Siostry planują ją ukończyć przed początkiem nowego roku szkolnego 2018/19. „Zwykle w soboty po południu w budynku przedszkola Siostry organizują dodatkowe zajęcia dla około 30 dzieci z sąsiedztwa, które potrzebują pomocy w nauce czytania i pisania. Mamy nadzieję, że dzięki zorganizowaniu i wyposażeniu biblioteki uda się tę pomoc rozszerzyć. Dziękujemy Księdzu Biskupowi Kieleckiemu Janowi Piotrowskiemu i wszystkim mieszkańcom diecezji kieleckiej za wsparcie naszego dzieła. Otaczamy darem modlitwy i ofiarnej służby na misjach” – piszą nazaretanki.

Dzięki realizowanej w diecezji kieleckiej od kilku lat zbiórce makulatury, a od tego roku także elektrośmieci - udało się zrealizować kilka dużych misyjnych projektów, m. in. budowę czterech studni w Afryce, wyposażenie kilku szkół, sierocińców, domów dla niepełnosprawnych, gdzie posługują misjonarze i misjonarki z diecezji.

dziar / kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-21 12:10:19
miniaturka

Papież dla Reutera: nie ma łatwego rozwiązania dla kryzysu migracyjnego

W obszernym wywiadzie Franciszek wypowiedział się m.in. na temat kryzysu migracyjnego, polityki Donalda Trumpa, dialogu z Chinami. Mówiąc o przyszłości Kościoła wskazał na potrzebę dotarcia z Chrystusem do współczesnych ludzi.
2018-06-21 12:47:46
miniaturka
play

Dobry Zarządca - warsztaty dla przedsiębiorców

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT zaprasza w sobotę 30 czerwca do Poznania na warsztaty "Dobry Zarządca".
2018-06-21 13:13:25
miniaturka

Papież w Genewie: spotkanie z prezydentem i modlitwa ekumeniczna

Głównym celem papieskiej wizyty jest Światowa Rada Kościołów. Spotkanie z prezydentem miało więc charakter czysto kurtuazyjny. Pierwszym etapem wydarzeń ekumenicznych była natomiast modlitwa w kaplicy Rady.
2018-06-21 14:15:51
miniaturka

Ustroń-Hermanice: w sierpniu II edycja Letniej Szkoły Biblijnej

Biblistka z UKSW, prof. Barbara Strzałkowska, poprowadzi u dominikanów w Ustroniu-Hermanicach drugą edycję Letniej Szkoły Biblijnej, adresowanej do osób różnych wyznań. Szkoła ma na celu pogłębienie relacji ze Słowem Bożym.
2018-06-21 14:48:42
miniaturka
play

Franciszek: ekumenizm wielkim przedsięwzięciem ze stratą

Przyjechałem do was, jako pielgrzym jedności i pokoju – mówił Franciszek w siedzibie Światowej Rady Kościołów. Ekumenizm jest wielkim przedsięwzięciem ze stratą - podkreślił.
2018-06-21 15:17:57
miniaturka

Caritas Polska: mniejsza pomoc w ramach programu „Rodzina rodzinie”

Polacy do tej pory przekazali Syryjczykom w ramach programu „Rodzina rodzinie” ponad 30 mln zł, ale zainteresowanie udzielaniem wsparcia ostatnio maleje - alarmuje Caritas Polska.