Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-10 08:10
MG / Izabela Tyras – vaticannews.va

Kibice na Jasnej Górze

W łączności duchowej upłynęła na Jasnej Górze 13. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Ze względu na pandemię wzięła w niej udział tylko delegacja a znaczna część uczestniczyła w modlitwie w 40 różnych kościołach w Polsce i zagranicą.

Spotkanie, obok pokazania tego, że możliwe jest zjednoczenie ponad podziałami a kibic to nie kibol, zawsze jest też prośbą za Ojczyznę i błaganiem, by Polska nie budowała przyszłości bez pamięci o przeszłości.


„W tym roku kibicowska pielgrzymka dedykowana była bohaterom narodowym - w 70.rocznicę śmierci Łukaszowi Cieplińskiemu, jednemu z dowódców Armii Krajowej i w 120.rocznicę urodzin rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, wybitnemu działaczowi Polskiego Podziemia, który zasłynął dobrowolnym pobytem w Auschwitz” – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz jeden z inicjatorów pielgrzymki. „To środowisko od wieli, wielu lat przywraca pamięć o naszych zapomnianych bohaterach, oni są dla nas ważni i korzystając z ich doświadczenia, z ich świadectwa życia chcemy dzisiaj także budować taką Polskę o jakiej oni marzyli” – dodał.


Kibice utworem w wykonaniu Pawła Piekarczyka oddali też hołd abp. Antoniemu Baraniakowi, niezłomnemu kapłanowi. W pielgrzymce wzięła udział Zofia Noceti-Klepacka windsurferka, olimpijka i mistrzyni świata, fanka Legii Warszawa: „Mam napięty ten swój grafik sportowy, bardzo dużo mamy wyjazdów, szczególnie teraz, gdy igrzyska mamy już za siedem miesięcy, ale cieszę się, że w tym roku mogę, pomimo dziwnych czasów pandemii tutaj być” – powiedziała.


Inicjatorzy podkreślają, że choć dzisiaj, jak nigdy wcześniej, zorganizowanie kibicowskiej pielgrzymki wymagało wiele wysiłku, to dawanie świadectwa o wierności Polski Chrystusowi jest wielkim wyzwaniem i domaga się zjednoczenia różnych grup i środowisk.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-10 09:12:45
miniaturka

Prezes URPL: szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności

Szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności w badaniu klinicznym, również u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19. Podawana jest w dwóch wstrzyknięciach w ramię w odstępie 28 dni – wskazano w informacji prezesa URPL.
2021-01-10 09:48:51
miniaturka

Co Biblia mówi na temat ekonomii?

Wśród wielu tematów, na które odpowiedź znajdziemy w Biblii, są także te dotyczące życia społecznego, sprawiedliwości, ekonomii i gospodarowania dobrami. Próbę zrozumienia tych problemów podjęła Ekonomiczna Szkoła Biblijna.
2021-01-10 09:54:56
miniaturka

Boom powołaniowy w Tanzanii: brakuje miejsc w seminariach

W Tanzanii musiało powstać dodatkowe wyższe seminarium duchowne, ponieważ w dotychczasowych zabrakło miejsc. Jest to wynik boomu powołaniowego, który rozpoczął się dekadę temu i cały czas przybiera na sile.
2021-01-10 10:08:41
miniaturka

Zmarł bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski

10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski. Miał 88 lat. Informacje o dacie i miejscu pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.
2021-01-10 11:19:31
miniaturka

Jezuita poprowadzi modlitwę podczas zaprzysiężenia Joe Bidena

Prezydent-elekt Joe Biden poprosił członka zakonu jezuitów, aby ten rozpoczął modlitwą inaugurację jego prezydentury - podał za amerykańskimi mediami katolickimi serwis jezuici.pl. Będzie to o. Leo O’Donovan SJ, były prezydent Uniwersytetu Georgetown.
2021-01-10 11:23:01
miniaturka

18-25 stycznia: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9), obchodzony będzie od 18 do 25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.