Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-14 07:44
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Kenia: międzyreligijny apel o wykorzenienie korupcji

Korupcja jest rakiem, który przeżarł wszystkie sektory życia w Kenii. Trzeba radykalnych działań, by to zło wyrwać z korzeniami i dać krajowi nowy początek. Czytamy o tym w międzyreligijnym apelu skierowanym do kenijskich władz.

Autor/źródło: photogenica.pl

Sygnatariusze apelu domagają się od prezydenta, by uznał korupcję za „narodową klęskę”, co pomogłoby w przyjęciu nadzwyczajnych środków w celu jej zwalczenia. „Podejmowane dotąd środki były niewystarczające i nie istnieje praktycznie żadna dziedzina życia społecznego, która nie byłaby przeżarta korupcją” – piszą sygnatariusze apelu z Grupy Dialogu. Na czele tej międzyreligijnej grupy, zrzeszającej przedstawicieli praktycznie wszystkich religii obecnych w Kenii, stoi katolicki arcybiskup Mombasy Martin Musonde Kivuva. Przypomina on, że Kenia znajduje się na czele najbardziej skorumpowanych państw świata w rankingu przygotowywanym przez Transparency International.

Abp Kivuva zauważa zarazem, że korupcja jest czynnikiem hamującym rozwój kraju, a także pogłębiającym przepaść między ubogimi, a coraz większą rzeszą ludzi przerażająco bogatych. Metropolita Mombasy wskazuje zarazem, że u przyczyn tego stanu rzeczy stoi niesprawiedliwy podział bogactw tego kraju, z których korzystać mogą tylko nieliczni, a otrzymywane zyski zamiast trafiać do kasy państwowej trafiają do prywatnych kieszeni i nie mają najmniejszego przełożenia na budowanie dobra wspólnego wszystkich Kenijczyków.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-13 18:08:35
miniaturka

Za mało mówimy o tym, co robimy dla migrantów

Na dorocznym spotkaniu europejskich duszpasterzy migrantów zajęto się tym razem mediami. Kościół bardzo dużo robi bowiem dla migrantów, lecz nie jest to nagłaśniane. Nawet wierzący nie zdają sobie z tego sprawy.
2018-07-14 06:54:50
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #14

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Dziecko (Mt 18, 1-5)
2018-07-14 07:05:15
miniaturka

Biskupi Haiti: kraj pogrążony w nędzy potrzebuje pomocy

„Ludzie żyją w ogromnej biedzie, są wykończeni obecną sytuacją i nie mają już sił” – biskupi Haiti piszą o tym w specjalnym przesłaniu w związku z falą zamieszek, które sparaliżowały ten kraj.
2018-07-14 08:05:50
miniaturka

Erytrea: biskupi wzywają do modlitwy o pokój

Biskupi Erytrei zaapelowali, aby do 6 sierpnia we wszystkich parafiach, kościołach, kaplicach, klasztorach modlono się w intencji o pokoju w ich kraju i w Etiopii.
2018-07-14 08:29:45
miniaturka

Francuski biskup o mundialu: dobra szkoła życia

Abp Lebrun przez 13 lat był sędzią Francuskiej Federacji Piłki Nożnej. Do dziś patrzy na mecz z punktu widzenia arbitrów. Przyznaje, że mistrzostwa budzą silne uczucia przynależności. Mogą też uczyć szacunku do rywali.
2018-07-14 09:07:27
miniaturka

Panie, przyjmij nasze Dziecko!

Osieroceni rodzice oczekują zrozumienia ich smutku. Oczekują od bliskich przede wszystkim tego, aby zostali wysłuchani. - mówi ks. Janusz Kościelniak, opiekun Duszpasterstwa Rodziców po Stracie Dziecka w Krakowie-Łagiewnikach.