Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-02 08:25
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Każdy może być świętym! Niezwykły marsz przeszedł ulicami Mikstatu

29 października w Mikstacie odbył się Marsz Świętych. Z dziecięcych serc popłynęło przesłanie: „Ty też możesz być świętym, jeśli chcesz!”. Marsz stał się okazją do bliższego poznania postaci świętych patronów i ich atrybutów. Młodzi mikstaczanie dali świadectwo swej wiary.

Mikstacki Marsz Świętych
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Do niejednych drzwi w dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych zapukał ktoś  przebrany za czarnoksiężnika, kościotrupa i wypowiedział słowa zaklęcia. Czy rzeczywiście tak muszą wyglądać ostatnie październikowe dni?
Przez cały październik od poniedziałku do piątku dzieci z mikstackiej parafii spotykały się na modlitwie różańcowej. Przyszły na nią także 29 października, ale przebrane za różnych świętych, bo po zakończonej modlitwie różańcowej odbył się ulicami Mikstatu Marsz Świętych. Jego trasa wiodła od kościoła farnego do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha.

W parafii znajdują się relikwie św. Wojciecha, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jana Pawła II. Są i relikwie św. Rocha, ale te czekały na uczestników Marszu Świętych w sanktuarium. Zanim wyruszyliśmy na ulice miasteczka, ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie przekazał relikwie tym dzieciom, które przebrały się za tych właśnie świętych. To te dzieci stanowiły czoło  mikstackiego Marszu Świętych. Za nimi szły dzieci, które przebrały się  za Świętego Rocha, patrona naszego sanktuarium, ale i miasta. Byli oczywiście i inni święci.
Ze śpiewem na ustach wyruszyliśmy na mikstacki rynek, gdzie stoi figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu „święci”  niosący relikwie i nasi święci Rochowie zajęli miejsce na przygotowanym podwyższeniu, otoczyli ich pozostali „święci”. O tym, jacy to byli święci, dowiedzieliśmy się, odmawiając litanię do wszystkich świętych. Poszczególne osoby wypowiadały imiona świętych, za których się przebrały, pozostałe osoby odpowiadały: „módl się za nami”. Nie sposób wymienić tu wszystkich, ale byli św. Roch, św. Wojciech, św. Zygmunt Szczęsny Feliński, św. Maryja, św. Hubert, św. Zofia, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Matka Teresa, św. Jan Paweł II, św. Elżbieta, św. Joanna Beretta  Molla, św. Matylda, św. Jadwiga, św. Marcin, św. Józef, św. Kazimierz, św. Agata, św. Filomena, św. Faustyna i inne święte siostry zakonne. Najliczniej w Marszu Świętych reprezentowane były anioły. Różnorodność postaci świętych, w które wcieliły się dzieci, pokazała, jak różne są drogi prowadzące do świętości.

Uczestnicy Marszu Świętych zatrzymali się na rynku. Po mikstackim rynku, gdzie tak wiele osób robiło jeszcze zakupy, echo niosło słowa piosenki: „Każdy może być świętym, jeśli tylko chce”. Tu rozstrzygnięty został konkurs na strój św. Rocha. Wszyscy, którzy w ten październikowy wieczór wcielili się w postać św. Rocha, otrzymali jego figurki. Stroje były naprawdę piękne i pomysłowe.

Następnie uczestnicy Marszu uliczkami miasta udali się w kierunku Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu czekał na nich w znaku relikwii niebieski patron naszego miasta. Tu ze wzgórza jeszcze wyraźniej i lepiej echo niosło słowa: „Każdy może być świętym”. Na ołtarzu zostały ustawione relikwiarze przyniesione przez uczestników Marszu Świętych. Na wszystkich czekały słodkie upominki.

Zorganizowany Marsz Świętych stał się okazją do bliższego poznania postaci świętych patronów i ich atrybutów. Młodzi mikstaczanie dali świadectwo swej wiary. 

Jeszcze jedna refleksja. Na trzy dni przed uroczystościami Wszystkich Świętych, gdy tak wiele osób przemieszczało się pospiesznie ulicami miasteczka, robiąc zakupy, do ich uszu popłynęło przesłanie: „możesz być świętym, jeśli chcesz”. A jak nie wierzyć słowom płynącym z taką radością z  głębi dziecięcych serc? Być może stały się one impulsem do postawienia sobie przez mijających dzieci ludzi  pytania: czy naprawdę dążę do świętości?  Czy chcę być świętym?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-01 15:11:17
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nie odwiedzamy grobów, aby uznać triumf śmierci nad życiem, ale wyznać naszym bliskim, że miłość jest silniejsza niż przemijanie. I razem z nimi wołać – Przyjdź Panie Jezu!
2021-11-01 15:22:04
miniaturka

Internet miejscem pamięci o zmarłych

Listopad rozpoczyna się świętami, które w polskiej tradycji obchodzone są dostojnie i uroczyście. Towarzyszy im zaduma i refleksje nad przemijaniem. Facebook, Twitter, Instagram wpisują się w profile pamięci - medialne miejsca smutku, bólu, tęsknoty i pocieszenia. W jaki sposób mówi się o śmierci w social mediach?
2021-11-01 15:32:40
miniaturka

Rozpoczął się miesiąc poświęcony pamięci apostoła mediów

Mszą pod przewodnictwem kard. Angela De Donatisa rozpoczął się miesiąc poświęcony pamięci bł. Jakuba Alberione, założyciela paulistów. Był on prekursorem zastosowania nowoczesnych środków komunikacji w służbie głoszenia Ewangelii.
2021-11-02 08:56:08
miniaturka

Niedzielski: szpital na Stadionie Narodowym będzie znów uruchomiony

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie znów uruchomiony – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł jednak, że nie jest jeszcze wyznaczona data, kiedy to nastąpi.
2021-11-02 09:29:13
miniaturka

Rusza rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla wszystkich pełnoletnich

Od wtorku na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą mogą już umawiać się wszystkie osoby pełnoletnie, pod warunkiem, że od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. E-skierowanie dla nich wystawione jest automatycznie.
2021-11-02 09:34:10
miniaturka

Od początku akcji „Znicz” doszło do 288 wypadków. Zginęło 18 osób

Od początku akcji „Znicz” w całej Polsce doszło do 288 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 345 zostało rannych – poinformował we wtorek kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Przypomniał, że akcja „Znicz” trwa jeszcze do końca dnia.