Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-21 11:16
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kazachstan: ekumenizm, dialog, harmonia między religiami

Kazachstan, który za czasów reżimu komunistycznego był miejscem zsyłek, dziś tworzą ludzie różnych narodowości i religii.

Kazachstan. Ałma Ata
Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Sam rząd organizuje w głównych miastach Kazachstanu spotkania przedstawicieli różnych wyznań i religii, aby umacniać wzajemne poznanie i dialog – zauważa pracujący w tym kraju włoski franciszkanin.

O. Luca Baino dodaje, że również na polu ekumenicznym w ostatnich latach zrodziły się i pogłębiły relacje między wspólnotami katolickimi, protestanckimi i prawosławnymi. Obok różnych inicjatyw szczególną wymowę ma, organizowany już od ponad 10 lat przez Kościół katolicki, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku jego centralne obchody miały miejsce w katedrze w Ałmaty.

Dodajmy, że według danych zaprezentowanych przez kazachskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na ponad 17 milionów mieszkańców tego kraju ok. 26 procent stanowią chrześcijanie, z których trochę ponad 1 procent to wierni Kościoła katolickiego. W tym kraju posiada on 4 diecezje, w których wydzielono 70 parafii. Posługuje tam ponad 90 księży, z których jedna trzecia to zakonnicy.

pp/rv, fides

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-21 10:00:30
miniaturka

Irak: patriarcha Sako - w Wielkim Poście zaangażowanie na rzecz pokoju

Budujmy chrześcijańsko-islamskie relacje z „miłością, której nauczył nas Jezus” – zachęca w liście na Wielki Post wiernych Kościoła chaldejskiego patriarcha Louis Raphaël I Sako.
2018-02-21 10:27:12
miniaturka

Papież do rumuńskich sierot: słabość dorosłych i pytania bez odpowiedzi

30-osobowa grupa dzieci i młodzieży 4 stycznia wzięła udział w audiencji, podczas której Ojciec Święty odpowiedział na sześć przygotowanych przez nich pytań. Ich treść watykańskie biuro prasowe opublikowało 19 lutego.
2018-02-21 10:55:44
miniaturka

Zwrócenie uwagi na młodzież i walka z korupcją to główne wyzwania dla Panamy

Największym wyzwaniem, które stoi przed nami, nie jest organizacja samego wydarzenia, ale otwarcie drzwi naszych serc na pielgrzymów z całego świata - stwierdził panamski biskup Manuel Ochogavía odnosząc się do Światowych Dni Młodzieży.
2018-02-21 11:59:57
miniaturka

Bp Jerzy Mazur: Odpowiedzmy szczodrze na apel Ojca Świętego

Niech nasza modlitwa i post staną się jałmużną wielkopostną dla tych, którzy potrzebują pomocy – napisał bp Jerzy Mazur w komunikacie wydanym w związku z ogłoszonym przez Papieża Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju.
2018-02-21 12:19:17
miniaturka

Metropolia gnieźnieńska uczci 100-lecie święceń kapłańskich bł. Michała Kozala

Biskupi, kapłani i klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji włocławskiej i diecezji bydgoskiej spotkają się 24 lutego w Gnieźnie, by upamiętnić 100. rocznicę święceń bł. bp. Michała Kozala.
2018-02-21 12:48:25
miniaturka

Bp Piotrowski: rodzicielstwo zastępcze poprawia los dzieci

„Rodzicielstwo zastępcze poprawia los dzieci i stwarza im atmosferę życia rodzinnego" - pisze biskup kielecki Jan Piotrowski w słowie skierowanym do mieszkańców diecezji.