Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-03-17 13:24
S. Zielińska / KAI

Katowice: "Noc Teologów"

W piątek 16 marca rano odbył się „Dzień Otwarty Wydziału Teologicznego”, natomiast wieczorem zorganizowano na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego „Noc Teologów”.

Autor/źródło: Marek Lojtek, licencja: CC BY

Nawiązując do fragmentu Ewangelii św. Jana, które stało się mottem spotkania Dziekan Wydziału Teologicznego przywitał wszystkich zgromadzonych 16 marca. – Tak jak matematycy obchodzą święto liczby Pi, które przypada 14 marca, bo liczba Pi to 3,14 - tak my dzisiaj chcemy przeżywać święto teologii czerpiąc z 16 wersetu 3 rozdziału Ewangelii św. Jana, gdzie czytamy, że „tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”. I dlatego spotykamy się właśnie 16 marca – mówił.

Uczestnicy „Dnia Otwartego”, a także „Nocy Teologów”na auli Wydziału Teologicznego zobaczyli film „Dawca Pamięci”, który stał się inspiracją do dyskusji. W panelu wziął udział redaktor Łukasz Tura z Radia eM. Dyskusja oparta została o zdanie zaczerpnięte z filmu: „Czekałem na kogoś takiego jak Ty”.

Uczestnicy „Nocy Teologów” rozpoczęli swoje spotkanie od Eucharystii w krypcie katowickiej katedry. Podczas homilii ks. Bartłomiej Kuźnik zwrócił uwagę na to czym jest teologia. - Teologia to pytanie: „do chorej babci czy na mecz?”; „za każdym razem z biletem, czy raz można przeskoczyć bramkę?” – pytał kaznodzieja. - Teologia to też odpowiedź: umrzeć, czyli nie dać sobie, ale drugiemu – kontynuował. – „Umrzeć”, to zostać z kimś w domu bo jest chory, nawet jeśli mieliście iść na jedyny w Polsce koncert Adele - mówił kaznodzieja. Podczas homilii zwrócił także uwagę na to, że „chrześcijaństwo, teologia, to zastrzyk piękna i ładu…”.

„Dzień Otwarty Wydziału Teologicznego” oraz „Noc Teologów” to wydarzenia zorganizowane przez pracowników WTl oraz Koło Naukowe Teologów. Szczególnie zaangażowali się w nie alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

ks. Sebastian Kreczmański / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Katowice, Wydział Teologiczny UŚ, teologia, archidiecezja katowicka, dzień otwarty, noc teologów