Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-17 13:24
S. Zielińska / KAI

Katowice: "Noc Teologów"

W piątek 16 marca rano odbył się „Dzień Otwarty Wydziału Teologicznego”, natomiast wieczorem zorganizowano na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego „Noc Teologów”.

Autor/źródło: Marek Lojtek, licencja: CC BY

Nawiązując do fragmentu Ewangelii św. Jana, które stało się mottem spotkania Dziekan Wydziału Teologicznego przywitał wszystkich zgromadzonych 16 marca. – Tak jak matematycy obchodzą święto liczby Pi, które przypada 14 marca, bo liczba Pi to 3,14 - tak my dzisiaj chcemy przeżywać święto teologii czerpiąc z 16 wersetu 3 rozdziału Ewangelii św. Jana, gdzie czytamy, że „tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”. I dlatego spotykamy się właśnie 16 marca – mówił.

Uczestnicy „Dnia Otwartego”, a także „Nocy Teologów”na auli Wydziału Teologicznego zobaczyli film „Dawca Pamięci”, który stał się inspiracją do dyskusji. W panelu wziął udział redaktor Łukasz Tura z Radia eM. Dyskusja oparta została o zdanie zaczerpnięte z filmu: „Czekałem na kogoś takiego jak Ty”.

Uczestnicy „Nocy Teologów” rozpoczęli swoje spotkanie od Eucharystii w krypcie katowickiej katedry. Podczas homilii ks. Bartłomiej Kuźnik zwrócił uwagę na to czym jest teologia. - Teologia to pytanie: „do chorej babci czy na mecz?”; „za każdym razem z biletem, czy raz można przeskoczyć bramkę?” – pytał kaznodzieja. - Teologia to też odpowiedź: umrzeć, czyli nie dać sobie, ale drugiemu – kontynuował. – „Umrzeć”, to zostać z kimś w domu bo jest chory, nawet jeśli mieliście iść na jedyny w Polsce koncert Adele - mówił kaznodzieja. Podczas homilii zwrócił także uwagę na to, że „chrześcijaństwo, teologia, to zastrzyk piękna i ładu…”.

„Dzień Otwarty Wydziału Teologicznego” oraz „Noc Teologów” to wydarzenia zorganizowane przez pracowników WTl oraz Koło Naukowe Teologów. Szczególnie zaangażowali się w nie alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

ks. Sebastian Kreczmański / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-17 12:02:32
miniaturka

Franciszek w Pietrelcinie: kochaj Jezusa i Mu ufaj, tak jak ojciec Pio

„Ten pokorny kapucyn zadziwił świat swym życiem całkowicie poświęconym modlitwie i słuchaniu braci, na których cierpienie wylewał balsam miłości Chrystusa” – mówił Papież na początku swego pielgrzymowania śladami ojca Pio.
2018-03-17 12:23:27
miniaturka

XIII Ogólnopolski Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej - ŻORY 2018

W Żorach (archidiecezja katowicka) trwa ekumeniczny XIII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej.
2018-03-17 12:46:57
miniaturka

Kraków: wręczono statuetki Miłosiernego Samarytanina roku 2017

Statuetki Miłosiernego Samarytanina 2017 odebrały 16 marca pielęgniarka Brygida Mazgaj z Krakowa oraz Lucyna Raszek z Nysy.
2018-03-17 14:01:35
miniaturka

Papież wśród dzieci chorych na raka

„Cierpienie najmłodszych szczególnie dotyka. "Franciszek dodał nam nadziei” – podkreśla dr Lucia Miglionico, ordynator oddziału onkologii dziecięcej Domu Ulgi w Cierpieniu, od którego Papież rozpoczął swą wizytę w San Giovanni Rotondo.
2018-03-17 14:53:36
miniaturka

Oświadczenie Metropolity Krakowskiego w sprawie homilii ks. Edwarda Stańka

Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek - napisał w specjalnym oświadczeniu abp Marek Jędraszewski.
2018-03-17 15:26:36
miniaturka

Profanacja Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie

W kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szklarskiej Porębie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu.