Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-15 11:35
Anna Bajon / KAI

Katowice: Msza św. inaugurująca centralne obchody Święta Wojska Polskiego

– Budujmy przyszłość narodu na fundamencie trwałych wartości. Już na poziomie myśli bądźmy niepodlegli, a nie ulegli! Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli – apelował bp Józef Guzdek podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny inaugurującej obchody święta Wojska Polskiego.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, koncelebrowali bp William James Muhm, biskup pomocniczy archidiecezji wojskowej USA oraz kapelani Ordynariatu Polowego. 15 sierpnia obchodzimy 99 rocznicę zwycięstwa nad Armią Czerwoną, określanego jako „Cud nad Wisłą”. We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Eucharystia została odprawiona z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że fundament ziemskiego życia Matki Bożej, patronki dzisiejszej uroczystości, „stanowiły dwie wartości: wiara i rodzina”. – Maryja dorastała do świętości w domu rodzinnym, w otoczeniu świętych rodziców Joachima i Anny. To oni tak ukształtowali Jej sumienie, że było zdolne rozpoznawać granicę pomiędzy dobrem i złem – powiedział.

Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że choć centralne uroczystości święta Wojska Polskiego obchodzimy nie w stolicy, ale na Górnym Śląsku, w Katowicach, to także i dziś pamiętamy o „Cudzie nad Wisłą”, i „chcemy dziękować Bogu za wspaniałych dowódców i żołnierzy, którzy w 1920 roku pokonali wroga na przedpolach Warszawy”. Biskup Polowy powiedział, że jest to także okazja, do tego, żeby „przypomnieć powstania śląskie i oddać hołd mieszkańcom tego regionu”.

– Zwycięstwo w bitwie warszawskiej miało przełomowe znaczenie w wyznaczeniu polskiej granicy wschodniej. Powstania śląskie miały zasadniczy wpływ na ukształtowanie granicy zachodniej. Wprawdzie w Polsce międzywojennej autonomiczne województwo śląskie było najmniejsze pod względem zajmowanego obszaru, jednak było niezwykle ważne dla rozwoju gospodarczego odrodzonego państwa – powiedział. Dodał, że „podziwiając determinację w walce o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, warto podkreślić, że na tej ziemi inkubatorem idei wolności i patriotyzmu były: rodzina i Kościół”.

Zdaniem bp. Guzdka „gen wolności i polskości przekazywany był z pokolenia na pokolenie w rodzinach”. Przywołał postacie „orędowników przyłączenia Śląska do Polski”: Wojciecha Korfantego, który przywiązanie do Polski wyniósł z rodzinnego domu oraz wybitnych przedstawicieli Kościoła: Prymasa Polski Augusta Hlonda i bp. Józefa Gawliny, późniejszego biskupa polowego czasów II wojny światowej. – Wolność na tej ziemi doświadczana przez długie lata ma szczególny smak. Już samo słowo „wolność” wywołuje tutaj mocniejsze bicie serca, wszak za naukę języka polskiego, troskę o rozwój kultury narodowej i wiary katolickiej trzeba było płacić wysoką cenę – powiedział.

Ordynariusz Wojska Polskiego przypomniał, że „w dniu dzisiejszym oddajemy hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy przelewali krew i oddawali swoje życie za wolność naszej Ojczyzny”. – Tu, w Katowicach, szczególnie modlimy się za polityków i uczestników powstań śląskich. Modlitwą obejmujemy żołnierzy, którzy dziś pod biało-czerwoną flagą służą sprawie pokoju i bezpieczeństwa w kraju i na misjach zagranicznych. Doceniamy ich poświęcenie i dziękujemy za patriotyczne postawy. Prosimy także dobrego Boga, aby nigdy nie zabrakło w naszym kraju tych, którzy składając przysięgę wojskową zdecydują się służyć Niepodległej – powiedział.

Hierarcha przywołał słowa gen. Józefa Hallera, który mówił, że aby „stworzyć prawdziwą elitę w jakiejkolwiek armii, musi się tworzyć silne, zdrowe fundamenty o wartościach nieprzemijających, a więc duchowych i moralnych”. – Bez wątpienia należą do nich trwała rodzina i silna wiara. Są to wartości wypróbowane, które pomogły polskiemu narodowi przetrwać zabory i długie lata niewoli oraz wybić się na niepodległość – przekonywał bp Guzdek.

Na koniec zachęcił do budowania przyszłości narodu na mocnych fundamentach. – Budujmy przyszłość narodu na fundamencie trwałych wartości. Już na poziomie myśli bądźmy niepodlegli, a nie ulegli! Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli. Uczmy się od innych, ale pozostańmy wierni sprawdzonym wartościom – zakończył.

We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecni byli także przedstawiciele Sejmu i Senatu, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, generałowie WP, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe. Do katedry polowej licznie przybyli wojskowi przedstawiciele ambasad akredytowanych w Polsce.

Przed zakończeniem Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia ziół przyniesionych przez wiernych.

Po Mszy św., na pl. Chrobrego odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich a o godz.14 ulicami Katowic przejdzie defilada z okazji Święta Wojska Polskiego.

kos / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-15 11:20:34
miniaturka

Naród malgaski ma prawo do lepszego życia

Ogromna bieda, korupcja, wysoka przestępczość, kradzież bydła i rabunkowa eksploatacja zasobów naturalnych, z których korzyści czerpie niewielu inwestorów zagranicznych – to główne problemy społeczne Madagaskaru.
2019-08-15 11:22:37
miniaturka

Kard. Ouellet: migranci i uchodźcy wysłannikami Boga

W sanktuarium maryjnym w Fatimie modlono się za tych, którzy stracili życie w tragicznych „podróżach nadziei”, aby uciec przed wojną, głodem i biedą. Uroczystej Eucharystii przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów.
2019-08-15 11:28:48
miniaturka

Kastylijskie święta w sercu Madrytu

Sierpień jest miesiącem najbardziej kastylijskich świąt w Madrycie. Mieszkańcy czczą świętych Kajetana i Wawrzyńca, a także Matkę Bożą la Paloma.
2019-08-15 11:49:13
miniaturka

Abp Kupny: w marszu do niepodległości Polakom zawsze towarzyszył Kościół

Zwycięstwa nad wrogami Polski nie byłyby możliwe, gdyby w czasach niewoli nie przetrwał duch naszego narodu, a ten był umacniany przez Kościół - mówił abp Józef Kupny w kościele garnizonowym we Wrocławiu podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej w Uroczystość Wniebowzięcia NMP.
2019-08-15 12:12:26
miniaturka

Franciszek: celem naszego życia jest niebo

„Nie dajmy się wciągnąć przez małostkowości życia, lecz wybierzmy wspaniałość nieba” – zachęcił Ojciec Święty w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed modlitwą „Anioł Pański”.
2019-08-15 14:22:37
miniaturka

Abp Skworc: Droga do nieba jest naznaczona modlitwą, pracą, służbą i poświęceniem

Metropolita katowicki wygłosił homilię w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach, gdzie obchodzono 10. rocznicę nadania kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej. Zwracając się do zebranych tam wiernych przypomniał, że „droga do nieba jest naznaczona modlitwą, pracą, służbą i poświęceniem”.