Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-25 12:05
Anna Bajon / KAI

Katowice: koncert „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny”

Koncert poświęcony osobom zmagającym się z ciężarami wojny, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie miał miejsce w piątek wieczorem w katowickim „Spodku”. OPOKA patronuje całemu cyklowi koncertów.

Autor/źródło: Pixabay, Charly_7777, licencja: CC0

Publiczność usłyszała m.in. fragmenty Oratorium „Z powodu Mojego Imienia” autorstwa Piotra Rubika z librettem Zbigniewa Książka.

- Stworzyliśmy wspaniała wspólnotę, refleksji, modlitwy, solidarności i na te dwa słowa chciałem zwrócić uwagę: „Polska” oraz „solidarni”. Polska jest solidarna, bo wy jesteście solidarni i za tę postawę solidarności serdecznie Wam dziękuję – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc na zakończenie koncertu. Hierarcha zauważył także obecność na koncercie grupy niepełnosprawnych z ośrodka Caritas w Borowej Wsi oraz szczególnie podziękował za udział w koncercie całym rodzinom.

Ideą koncertu podzielił się Piotr Rubik, którego utwory wykonała Filharmonia Dolnośląska z Jeleniej Góry oraz Wrocławski Chór Akademicki wraz z solistami: Zofią Nowakowską, Martą Moszczyńską, Olivią Wieczorek, Michałem Bogdanowiczem, Michałem Gaszem, Marcinem Januszkiewiczem oraz aktorem Jakubem Wieczorkiem w roli narratora. - Chcemy odbudować zniszczone szkoły w Syrii – mówił Piotr Rubik. – Ideą tego koncertu jest nieść radość, nadzieję i dobrą energię – dodał.

Nie zabrakło także podziękowań dla Caritas Polska, organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz dla rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Temu ostatniemu w sposób szczególny podziękował bp Georges Abou Khazen z Aleppo. – Polski rząd jest jedynym na świecie, który – nie będąc organizacją religijną – pomaga nam, chrześcijanom, pozostać w Syrii. Bez interesów, bez czegoś w zamian. Za to bardzo dziękuję – mówił syryjski biskup.

- Kiedy spotykamy ludzi w Syrii, kiedy spotykamy w Iraku, to proszą o jedno: podziękujcie w naszym imieniu Polakom. Bo Polacy, to wspaniały naród, który ma szczodre serca, bardziej szczodre, niż zasobne kieszenie. Bo Polacy są o wiele lepsi, niż nam się wydaje, bo ludzie są o wiele lepsi niż nam się wydaje – mówił ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiego oddziału Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Na zakończenie koncertu abp Wiktor Skworc zachęcił zgromadzonych w „Spodku” do wspólnej modlitwy o pokój. – To niewiele kosztuje. Modlimy się za ofiary wojny, ale modlimy się także o pokój (…). Wprowadzajcie pokój, bo błogosławieni są ci, którzy pokój wprowadzaj. Pokój zależy od każdego z nas. Kiedy pokój następuje, to wojna się cofa – dodał na koniec metropolita katowicki.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-24 22:02:15
miniaturka

Papież do Asyryjskiego Kościoła Wschodu: wasze rany znakiem paschalnego światła

Papież Franciszek spotkał się z członkami Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Asyryjskim Kościołem Wschodu.
2017-11-24 22:06:22
miniaturka

Papież do związkowców: To praca powinna służyć człowiekowi, a nie człowiek pracy.

Należy odrzucić struktury, które wyzyskują i szkodzą człowiekowi, rodzinom, społeczeństwu i naszej matce ziemi – napisał Franciszek w liście do uczestników międzynarodowej konferencji związków zawodowych i ruchów pracowniczych, która odbywa się w Watykanie.
2017-11-24 22:21:24
miniaturka
play

Papież: dawaj za darmo, a Bóg uzupełni to, czego brakuje

Czuwanie, służba i darmowość, to trzy słowa, na których Franciszek oparł homilię wygłoszoną w Domu św. Marty.
2017-11-25 11:02:05
miniaturka

Bp Jamrozek: dzięki potrzebującym mamy szansę zasługiwać na niebo

Przez potrzebujących Pan Bóg daje nam szansę, by zasługiwać na niebo – stwierdził bp Stanisław Jamrozek w piątek w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu.
2017-11-25 13:54:10
miniaturka

Kraków: „wielkie szpakowisko”, czyli ostatnia droga ks. Andrzeja Szpaka SDB

Kilkudziesięciu kapłanów, rodzina i przyjaciele, tłumy młodzieży i starszych wychowanków z całej Polski uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych ks. Andrzeja Szpaka – salezjanina, duszpasterza młodzieży „różnych dróg”, które odbyły się dziś w Krakowie.
2017-11-25 13:56:31
miniaturka

Gianluca Libertucci: organista nie powinien robić z siebie gwiazdy

Do Tarnowa przyjechał Gianluca Libertucci, organista Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Jest on gościem Tarnowskich Dni Cecyliańskich.