Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-06-19 13:12
nc / KAI

Katowice: biskup Grzegorz Olszowski zakażony koronawirusem

- Chorobę przechodzi bezobjawowo jeden z biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej (bp Grzegorz Olszowski). Decyzją o kwarantannie zostali objęci także metropolita katowicki, biskupi pomocniczy, arcybiskup senior i inni - pisze rzecznik abp. Skworca.

bp Grzegorz Olszowski
Autor/źródło: Adrian Tync / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0

Jak informuje, w swym komunikacie, rzecznik metropolity katowickiego ks. dr Tomasz Wojtal pierwszą osobą zakażoną był pracownik Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W związku z zaistniałą sytuacją kwarantanną zostali objęci pracownicy kurii, którzy mieli kontakt z zakażonym.

Następnie: "W celu jak najszybszego zidentyfikowania innych ewentualnych źródeł przekazywania infekcji, wspomniani pracownicy zostali poddani badaniom na obecność SARS-CoV-2. W wyniku tych badań okazało się, że chorobę przechodzi bezobjawowo jeden z biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej (bp Grzegorz Olszowski). W konsekwencji sanepid nakazał zastosowanie dozoru sanitarnego także wobec osób, które miały z nim bezpośredni kontakt" - informuje rzecznik metropolity katowickiego.

Ksiądz Wojtal wskazuje, że kwarantanną zostali objęci metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy, arcybiskup senior i inne osoby. O wydarzeniach została poinformowana nuncjatura apostoslska. W odpowiedzi abp Salvatore Pennacchio podziękował za informacje o podjętych działaniach i przekazał życzenia „zdrowia, z nadzieją na szybkie ustabilizowanie sytuacji w katowickiej Kurii Metropolitalnej”.

Z racji na zaistniałe wydarzenia katowicka kuria pozostaje nieczynna do odwołania. Z kolei metropolita katowicki w dokumencie opublikowanym wczoraj zachęcił do modlitwy w intencji wszystkich chorych i zmagających się ze skutkami pandemii COVID-19. Oprócz tego, po raz kolejny zwrócił się z apelem „o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych”.


nc (Opoka) / ks. Tomasz Wojtal /dg / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: archidiecezja katowicka, zakażenie, bp Grzegorz Olszowski, koronawirus, COVID-19