Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-08 11:49
JR

Katalin Novak: Dla kogo chcesz ratować planetę, jeśli nie masz dzieci?

„Jeśli nie masz dzieci, dla kogo chronisz planetę?” – zapytała Katalin Novak podczas spotkania z dziennikarzami. Węgierska minister ds. rodzinnych odniosła się do twierdzeń, że aby ratować planetę, trzeba zmniejszyć liczbę potomstwa. „Po prostu mówimy, że to głupie” – dodała.

Autor/źródło: YouTube / Családbarát Magyarország

Węgierska minister do spraw rodzinnych Katalin Novak omówiła w środę politykę prorodzinną kraju podczas spotkania z dziennikarzami. Opisała, jak Węgry starają się rozwiązać problem spadku wskaźnika urodzeń przez zachęcanie do zakładania dużych rodzin i oferowanie im wsparcia.

Minister odniosła się do twierdzeń ekologów, że jeśli ktoś chce ocalić planetę, powinien powstrzymać się od posiadania dzieci. Uznała takie twierdzenia za szalone i dodała, że takie poglądy nie są powszechne na Węgrzech. „Po prostu mówimy, że to głupie” – powiedziała.

„Jeśli nie masz dzieci, dla kogo chronisz planetę?” – zapytała. „Chcesz ją zachować, ponieważ chcesz ją podarować swoim dzieciom i wnukom… Na Węgrzech nie można się spierać z czymś takim”.

Można by wysunąć taki argument w Europie Zachodniej, powiedziała, „ponieważ w Europie Zachodniej nie można po prostu wstać i powiedzieć «to bzdury»”.

W maju demografowie ostrzegali w „The New York Times”, że wskaźniki urodzeń spadają w alarmującym tempie. Ostrzegli, że w drugiej połowie wieku – lub wcześniej – globalna populacja wejdzie w trwały spadek.

Publikacja opisywała miasta-widma w północno-wschodnich Chinach, południowokoreańskie uniwersytety walczące o studentów, setki tysięcy zburzonych nieruchomości w Niemczech, zamknięte oddziały położnicze we Włoszech. Zwrócono uwagę, że kraje takie jak Węgry, Chiny, Szwecja i Japonia już dążą do równowagi i starają się połączyć zwiększającą się populację starszych ludzi z potrzebami młodych.

Według danych z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia Centrum Kontroli i Prewencji Chorób opublikowanych na początku maja, wskaźniki płodności w USA są najniższe od czasu, gdy rząd zaczął śledzić takie dane w latach 30. XX wieku. Spis powszechny w Chinach wykazał również najniższy wskaźnik urodzeń od dziesięcioleci, donosi Times, zauważając, że „era wysokiej płodności dobiega końca”.

Źródło: lifenews.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-08 10:48:38
miniaturka

Kalisz: biskupi zawierzyli św. Józefowi naród i Kościół w Polsce

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przedstawiciele episkopatu dokonali aktu zawierzenia narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. Jest to wyraz wiary w opiekę Patriarchy z Nazaretu i zobowiązanie do życia zgodnego z wolą Bożą. Uroczystości przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
2021-10-08 10:58:53
miniaturka

Ministerstwo Zdrowia: 1895 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 31 osób z COVID-19

Badania potwierdziły 1895 nowych zakażenia koronawirusem, zmarło 31 osób z COVID-19 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Tydzień temu, 1 października, resort informował o 1362 nowych zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 24 września – o 813 nowych zakażeniach.
2021-10-08 11:25:38
miniaturka

Kolumbia: Biskup prosi chorą kobietę, aby zrezygnowała z eutanazji

Przewodniczący Komisji Episkopatu Kolumbii ds. Popierania i Obrony Życia skierował w środę przesłanie wideo do 51-letniej Marthy Lirii Sepúlvedy Campo, kobiety chorej na ALS, wzywając ją do zaniechania decyzji o eutanazji.
2021-10-08 11:55:26
miniaturka

Papież zapowiedział ogłoszenie św. Ireneusza Doktorem Kościoła

Franciszek przyjął członków grupy roboczej „Święty Ireneusz”. Jej celem jest dialog teologiczny w służbie komunii między katolikami i prawosławnymi. Papież zapowiedział, że patrona grupy, św. Ireneusza z Lyonu, ogłosi wkrótce Doktorem Kościoła, nadając mu tytuł patrona jedności.
2021-10-08 11:59:39
miniaturka

USA: wykonano karę śmierci Ernesta Johnsona

Mimo starań prawników, a także prośby skierowanej przez nuncjusza apostolskiego USA w imieniu Papieża Franciszka, w ubiegły wtorek stracono Ernesta Johnsona, który przebywał w więzieniu od 25 lat. Egzekucję wykonano poprzez wstrzyknięcie zastrzyku z trucizną.
2021-10-08 12:13:49
miniaturka

Biskupi: Prosimy o życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie

Prosimy o Wasze życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie oraz życzymy wielu dobrych doświadczeń w czasie synodalnych spotkań – piszą biskupi w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów. Zachęcają do modlitwy o Ducha Świętego, by otwierał serca na to, co mają do powiedzenia inni.