Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-25 14:00
ds / opoka.org.pl

Karmelitanki bose z Krakowa Łobzowa ratują klasztor. Pomóżmy im!

Na co dzień karmelitanki bose z Krakowa modlą się za nas w ciszy, otoczone murem klasztoru. Ale klasztor to też ich dom. Dom, który wypełniony jest modlitwą, ale i pracą. Blisko Boga i spraw codziennych, które sprawiają czasem niemały kłopot. Jak przejechać dużym transportowym samochodem przez bramę zaprojektowaną dla furmanki?

Autor/źródło: strona internetowa Klasztoru Karmelitanek Bosych pod wezwaniem Opieki Św. Józefa w Krakowie

Świat za bramą

W Krakowie Łobzowie karmelitanki żyją za klauzurą. Są fizycznie oddzielone od świata, ale jednak blisko jego spraw, świadome trosk dnia codziennego. Do klasztoru trzeba dowieźć jedzenie, wywieźć skoszoną trawę i opadłe gałęzie. Stara, ale niefunkcjonalna brama utrudnia zwyczajne zaradzanie potrzebom związanym z utrzymaniem domu. Problem w tym, że karmelitańskie życie przy ulicy Łobzowskiej w Krakowie zostało zapoczątkowane 150 lat temu i wiele rozwiązań projektowych i technicznych nie przystaje do dzisiejszych realiów.

“Żyjemy w małej wspólnocie, czas modlitwy przeplatając pracą w rytmie zgodnym z odwiecznymi zwyczajami mnichów. Praca, samotność, milczenie sprzyjają trwaniu w obecności Bożej i ukierunkowaniu całego dnia na wieczność. To jest ideał i cel, do którego zmierzamy przez całe życie. Ale na naszą codzienność wpływają także sprawy bardzo zwykłe, codzienne i prozaiczne” - mówią siostry z Łobzowa i podejmują wyzwanie, jakim jest dla tych 15 mniszek modernizacja zabytkowej bramy i wjazdu do klasztoru.

Trwa zbiórka

Zamiast czekać i narzekać siostry z Łobzowa podjęły same starania, aby zapewnić sobie bezpieczne, codzienne funkcjonowanie. Tak właśnie, a nie inaczej. Bowiem dla sióstr mieszkających w krakowskim klasztorze to także kwestia bezpieczeństwa. Dziś na teren klasztorny nie mają swobodnego wjazdu samochody straży pożarnej i karetki pogotowia, które niezbędne są w przypadku zagrożenia życia sióstr z Łobzowa.

Dlatego siostry, podpatrując aktywność innych sióstr z Gniezna i Broniszewic, którym za pośrednictwem internetu i mediów udało się pozyskać wsparcie darczyńców, same uruchomiły akcję zbierania funduszy od dobrych ludzi gotowych wesprzeć remont ich domu zakonnego.

Wspieram ratowanie klasztoru Karmelitanek bosych

Do tej pory siostrom udało się przygotować plany modernizacji bramy wjazdowej oraz znaleźć wykonawcę remontu i samej bramy. Całą sprawę utrudnia fakt, iż klasztor objęty jest ochroną konserwatora zabytków, co znacznie komplikuje procedury i zwiększa znacząco konieczne nakłady na prace remontowo - budowlane.

Dom Boga

Klasztor dla sióstr Karmelitanek to miejsce, gdzie w sposób szczególny zapraszają Boga i trwają w Jego obecności. Klasztor to Jego dom, w którym nieustannie wznosi się modlitwa za świat.

“To w naszym powołaniu najważniejsze” - mówią i zachęcają, by dołączyć i trwać razem z nimi w duchowej łączności z Bogiem. I z ufnością powierzać swoje sprawy Bogu. - “Wstawiamy się u Boga za Ciebie” - dodają.

Karmel to niezwykłe dziedzictwo. W Krakowie karmelitanki są od 1612 roku. Przybyły tutaj z Belgii. Potem w listopadzie 1874 r. dołączyły do nich siostry uciekające z Wielkopolski przed antykościelną polityką Bismarcka, by ostatecznie znaleźć swe miejsce na ul. Łobzowskiej, gdzie w latach 1903-1905 wybudowano klasztor i kościół.

W czasie, gdy siostry z Poznania uciekały do Krakowa, w Betlejem dożywała swoich dni św. Miriam – Mała Arabka, w Liesieux urodziła się już św. Teresa od Dzieciątka Jezusa, a kilka lat później w Dijon – św. Elżbieta od Trójcy Świętej.

Od wielu wieków to szczególne miejsce w Krakowie żyje duchowością łączącą głęboką kontemplację, otoczoną milczeniem i samotnością, z byciem we wspólnocie. Jak mówią siostry “nasz karmel to ciągłe przynaglenie, by trwać mocno na fundamencie utwierdzonym przez stulecia”. A równocześnie rozwijać się, być twórczym, iść odważnie za wciąż nowym wezwaniem Ducha Świętego.

Pomóżmy Karmelitankom z Łobzowa, by troska o codzienne sprawy nie przesłaniała, tego co w ich powołaniu najważniejsze! Włączmy się w akcję ratowania krakowskiego klasztoru Karmelitanek bosych!

Wspieram ratowanie klasztoru Karmelitanek bosych

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-21 14:25:34
miniaturka

Kościół w Salwadorze może mieć wkrótce nowego błogosławionego

Watykan ma wkrótce ogłosić beatyfikację jezuity ks. Rutilio Grande, który zginął jako męczennik w 1977 i którego życie i zaangażowanie było natchnieniem dla św. arcybiskupa Oskara A. Romero.
2020-02-21 14:34:18
miniaturka

Poznań: wystawa prac niepełnosprawnego artysty podczas misyjnego spotkania

Młodzi poznaniacy, bracia Franciszek i Ignacy Szkudelscy i Wojciech Noskowiak opowiedzą dzisiaj, 21 lutego o swoim doświadczeniu misyjnym w Rwandzie podczas spotkania na temat misji w tym afrykańskim kraju.
2020-02-21 15:43:07
miniaturka

Posiedzenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą

100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, Kongres Młodzieży Polonijnej w Krakowie, Jasnogórska Noc Czuwania, II Polonijny Kongres Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin oraz 100. rocznica inauguracji duszpasterstwa emigracji polskiej – to tylko niektóre z tematów obrad Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Miały one miejsce 21 lutego br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w w Warszawie.
2020-02-21 16:30:28
miniaturka

Promocja aborcji i zwalczanie ruchów pro-life – program ONZ na kolejne lata

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła prace nad dokumentem końcowym tegorocznej 64. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet.
2020-02-21 19:52:18
miniaturka

Spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Mszą Świętą pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się w piątek, 21 lutego, spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Głównym celem trzydniowych obrad w Warszawie jest przygotowanie zebrania plenarnego Rady, które odbędzie się w ostatni weekend września w Wilnie. Jego tematem będzie „Duszpasterskie towarzyszenie małżonkom i rodzinom”.
2020-02-22 08:32:37
miniaturka

Papież: trzeba odzyskać prawdziwe znaczenie prawa w Kościele

Również kościelne prawo karne jest środkiem duszpasterskim. Kiedy bowiem inne środki nie przynoszą rezultatów, dla naprawienia skandalu i przywrócenia sprawiedliwości, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich kar.