Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-30 13:19
PS

Kardynał O’Malley dziękuje za organizację konferencji w Warszawie

Z podziękowaniem za współpracę w organizacji międzynarodowej konferencji „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych”, która odbyła się w dniach 19-21 września 2021 r. w Warszawie, zwrócił się do organizatorów kard. Seán O’Malley OFMCap., przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

 Z podziękowaniem za współpracę w organizacji międzynarodowej konferencji „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych”, która odbyła się w dniach 19-21 września 2021 r. w Warszawie, zwrócił się do organizatorów kard. Seán O’Malley OFMCap., przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

„Celem tego seminarium – podkreślił kard. O’Malley – było zgromadzenie przywódców Kościoła i profesjonalistów ochrony w lokalnym kontekście Europy Środkowej i Wschodniej, aby promować większą świadomość wpływu wykorzystywania seksualnego na dzieci i zależnych dorosłych, aby dzielić się wiedzą i zasobami z tymi, którzy chcą ulepszyć politykę i struktury zapobiegania wykorzystaniu w ich lokalnych uwarunkowaniach”. Jak zaznaczył Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, „ten cel został w pełni osiągnięty podczas tego seminarium”. Jednocześnie zauważył, że „był to pierwszy krok na drodze do stworzenia szerszej sieci ochronnej między rzeczywistościami kościelnymi waszego regionu”.

List do organizatorów międzynarodowej konferencji w Warszawie obok przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich sygnował również sekretarz tego gremium – ks. Andrew Small OMI. „Wdzięczni za naszą współpracę w tym ważnym wydarzeniu, zapewniamy o naszej modlitwie za wysiłki, jakie podejmujecie dla ochrony najbardziej bezbronnych” – czytamy w przesłanym dokumencie.

W trwającej od 19 do 22 września konferencji w Warszawie uczestniczyli delegaci z 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, reprezentujący Kościół rzymskokatolicki i greckokatolicki z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa. Wśród uczestników znajdowali się biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, a także osoby świeckie działające na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w poszczególnych krajach. Podczas czterodniowych obrad słuchali wykładów i dyskutowali w grupach o duchowych, teologicznych, prawnych i duszpasterskich aspektach kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez księży. Referaty wygłosili m.in. ks. prof. Tomáš Halík z Czech, ks. Grzegorz Strzelczyk z Polski, prof. Myriam Wijlens z Papieskiej Komisji oraz współpracujący z PCTM prof. Paweł Wiliński.

Konferencję zorganizowały Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski, a współfinansowała Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-30 12:25:07
miniaturka

Ustawa „Stop LGBT” została przekazana do I czytania w Sejmie

Projekt ustawy obywatelskiej „Stop LGBT” otrzymał numer druku sejmowego 1607 i został przekazany do I czytania na sali plenarnej Sejmu. Posłowie muszą się nim zająć w najbliższych tygodniach. Co ważne, zlecone przez Sejm opinie prawne potwierdzają, że „Stop LGBT” ochroni społeczeństwo przed ekscesami LGBT.
2021-09-30 12:40:06
miniaturka

Jak będzie wyglądać wizyta „ad limina apostolorum” polskich biskupów?

Audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii złożą się na wizytę „ad limina Apostolorum” każdej z grup polskich biskupów w Rzymie. Wizyta w czterech cotygodniowych grupach potrwa od 4 do 30 października.
2021-09-30 12:54:29
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czy potrafimy otwierać się na Bożą obecność w naszym życiu, ciągle nas przemieniającą? Niekiedy wydaje się nam, że Bóg zbyt mocno nas doświadcza, a w rzeczywistości to my nie pozwalamy Mu działać i chcemy wiele spraw rozwiązywać we własnym zakresie. Zachowujemy się wtedy jak mieszkańcy miast z dzisiejszej Ewangelii.
2021-09-30 14:00:14
miniaturka

Co za historia! Bliźniaczka rodzi bliźnięta z pomocą siostry bliźniaczki

Kobieta, która jest bliźniaczką jednojajową, urodziła bliźniaki jednojajowe, a traf chciał, że jej siostra bliźniaczka pomogła jej przy porodzie. To niesamowita historia! To według lekarzy jest praktycznie niespotykane.
2021-09-30 15:26:53
miniaturka
play

Rodzina jest super! Drugi sezon serialu

Rok temu ruszył ciekawy serial na YouTube „Rodzina jest super!”. Projekt prowadzi Krzysztof Opeldus, znany jako „Tata prezes”. Już wkrótce premiera 2 sezonu. Nowy odcinek, poruszający fakt oceniania ludzi po okładce, zwłaszcza osób niepełnosprawnych, już w niedzielę 3 października 2021 o 20.00.
2021-09-30 16:02:38
miniaturka

Chrześcijanie w Indiach: nie dla ustawy antykonwersyjnej

Chrześcijanie w Indiach apelują do rządu federalnego o uchylenie, uchwalonych przez niektóre rządy prowincji, ustaw antykonwersyjnych, czyniących nawracanie siłą przestępstwem. Choć indyjska konstytucja gwarantuje wolność sumienia i wyznania, mniejszości tego kraju nadal doświadczają prześladowań.