Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-28 10:31
MG

Kard. Vinko Puljić o „egzotycznych ideach” niemieckiej drogi synodalnej

Arcybiskup Sarajewa, kard. Puljić stwierdził, że „egzotyczne idee” niemieckiej drogi synodalnej obce są Kościołowi, który przetrwał komunizm i wie, że nie ma chrześcijaństwa bez trudu i wymagań

Autor/źródło: Wikimedia

Słowa te padły w wywiadzie z 6 maja dla niemieckiej inicjatywy Maria 1.0, w którym 75-letniego bośniackiego kardynała zapytano, czy katolicy w jego archidiecezji Sarajewo są zaangażowani w takie kwestie jak święcenia kobiet i zniesienie celibatu.

Powiedział on: „Kościół, który przetrwał wyzwanie komunizmu, nie ma tak egzotycznych pomysłów. Przeciwnie, takie postawy obrażają i zdumiewają naszych wiernych. Nie możemy zrozumieć Kościoła, w którym ofiara jest słowem obcym i jest Jezus bez krzyża”. Dodał także: „Można prowadzić dyskusje na każdy temat, ale bazując na Ewangelii, a nie w oparciu o sekularyzm i relatywizm. Religijna dowolność zadomowiła się w życiu Kościoła, a my musimy powrócić do pierwotnej Ewangelii”.

Grupa Maria 1.0 powstała w 2019 roku w odpowiedzi na powstanie grupy nazywającej siebie „Marią 2.0”, która prowadzi kampanię na rzecz kobiet księży i organizuje „strajki kościelne”. Przedstawiciel Marii 1.0 zapytał kard. Puljića, jakiej rady udzieliłby niemieckim biskupom w obliczu obaw, że Droga Synodalna może doprowadzić do schizmy w Kościele.

„Pozostaje mi tylko modlić się do Ducha Świętego, aby oświecił każdego osobiście i wszystkich razem, zwłaszcza tych, którzy kierują Kościołem w Niemczech” – odpowiedział bośniacki kardynał, który przeżył czas prześladowań komunistycznych i wojnę domową w byłej Jugosławii. „Niech to, co boskie, będzie na pierwszym miejscu. Nie pretenduję do roli sędziego, ale nie mogę zaakceptować takich poglądów”. Kardynał nie odpowiedział wprost na pytanie, jak jego zdaniem zareaguje papież na to, co dzieje się w Niemczech, stwierdził jednak, że jeśli zostanie zapytany o zdanie przez Ojca Świętego, „przedstawi mu jasno punkt widzenia Kościoła cierpiącego”.

Tym samym kard. Puljić dołącza do rosnącej liczby biskupów spoza Niemiec wyrażających niepokój w związku z Drogą Synodalną i innymi wydarzeniami w niemieckim Kościele. Wcześniej głos w ten sprawie zabierali kard. George Pell, kard. Camillo Ruini, amerykańscy arcybiskupi Salvatore Cordileone z San Francisco i Samuel Aquila z Denver, a także angielski biskup Philip Egan z Portsmouth, hiszpański i bp José Ignacio Munilla Aguirre oraz episkopat Ukrainy.

Krytyczne głosy dotyczą zarówno drogi synodalnej, jak i aktów błogosławienia związków osób tej samej płci. Obawy wzbudza sposób prowadzenia dyskusji, pojawiające się w niej argumenty i postulaty dotyczące m.in. zniesienia celibatu i kapłaństwa kobiet, a także zapowiedź, że cały proces zakończy się serią „wiążących” głosowań, które mogą okazać się sprzeczne z doktryną i dyscypliną Kościoła powszechnego.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-28 10:02:32
miniaturka

Kmieciak: musimy lepiej chronić dzieci przed pedofilią w internecie

Obecne przepisy niedostatecznie chronią dzieci przed pedofilią, potrzebne są zmiany, które będą realnie chroniły dzieci, w szczególności w internecie – powiedział PAP Błażej Kmieciak, szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Dodał, że komisja opracowała konkretne propozycje w tej sprawie.
2021-05-28 10:16:33
miniaturka

Od piątku otwarte dla klientów lokale gastronomiczne, baseny, kasyna

Od piątku restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali. Otwarte mogą być też baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie, solaria. Nadal w tych obiektach obowiązuje reżim sanitarny, w tym zakrywanie ust i nosa oraz limity odległości i osób.
2021-05-28 10:26:49
miniaturka

Siostry zakonne z indyjską mutacją koronawirusa są już zdrowe

Posługujące w Katowicach siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty i osoby bezdomne, którymi się opiekowały, są zdrowe i zakończyły w czwartek izolację.
2021-05-28 10:50:02
miniaturka

Studenci odważniejsi niż kardynałowie. Nie chcieli gościć proaborcyjnego prezydenta

Studenci Uniwersytetu Notre Dame w Indianie zaprotestowali przeciwko wystąpieniu prez. Bidena na uroczystości wręczenia dyplomów, bo prowadzi on antykatolicką politykę. „Studenci pokazali, że traktują swą wiarę znacznie poważniej niż niektórzy amerykańscy kardynałowie” – pisze Grzegorz Górny.
2021-05-28 10:51:52
miniaturka

USA wezwały WHO do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa ws. pochodzenia SARS-CoV-2

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Światową Organizację Zdrowia (WHO) do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa w sprawie pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. Misja USA przy ONZ podkreśliła, że niezależni eksperci powinni uzyskać pełny dostęp do oryginalnych danych i próbek w Chinach.
2021-05-28 11:04:04
miniaturka

Wszystko się otwiera... a co z kościołami?

Restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz lokali. Otwarte są również solaria, kluby fitness, siłownie, baseny, a nawet kasyna. Trudno nie zadać pytania: a co z kościołami? Czy rząd przewiduje większe luzowanie obostrzeń także wobec wiernych? Czy w Boże Ciało doświadczymy zmian?