Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-28 10:29
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Kard. Versaldi: epidemia pokazała, co jest ważne w edukacji

Epidemia koronawirusa uświadamia nam, że edukacja nie sprowadza się jedynie do przekazu pewnych treści, lecz opiera się na relacji między uczniami i nauczycielem, który przekazuje nie tylko wiedzę, ale także wartości. Zwraca na to uwagę kard. Giuseppe Versaldi, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Autor/źródło: pixabay, jarmoluk, licencja: CC0

Podkreśla on, że kryzys, w jakim znalazła się oświata na skutek epidemii, dotyka też szkół katolickich, do których uczęszcza 61 mln uczniów na całym świecie. Nie lekceważąc aktualnych trudności, kard. Versaldi ma nadzieję, że pomogą one zrobić krok naprzód, zwłaszcza gdy chodzi o korzystanie z nowych technologii. Wyraził on jednak poważne zaniepokojenie sytuacją szkół niepaństwowych, którym państwo odmawia należnego wsparcia, zwłaszcza w czasie kryzysu, kiedy niektórych rodziców nie stać na opłacanie czesnego. Dzieje się tak we Włoszech, gdzie zagrożona zamknięciem jest w tym roku co druga katolicka szkoła. Szef watykańskiej dykasterii podkreśla, że wolność edukacji to jedna z podstaw demokracji.

- Jest to oczywiście bardzo ważne. Niepaństwowe szkoły publiczne, kościelne, ale też niekatolickie, pełnią służbę publiczną. Nawet jeśli nie należą do państwa, to służą one społeczeństwu, rodzinie i młodym, podobnie jak szkoły państwowe. To od nich zależy zachowanie pluralizmu oferty edukacyjnej, który jest podstawą demokracji. Jeśli bowiem pozostanie tylko jedna opcja, rodziny nie będą miały wyboru - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Versaldi. - A zatem przy zachowaniu wszystkich niezbędnych warunków, szkolnictwo niepaństwowe jest wyrazem pluralizmu, który daje możliwość wyboru wielu tysiącom uczniów wszystkich szczebli nauczania. Jest to też znacząca pomoc Kościoła względem rodzin, a zarazem odciążenie dla państwa.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-28 09:10:03
miniaturka

Jutro, 29 kwietnia, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.
2020-04-28 09:49:02
miniaturka

Podczas epidemii Hiszpanie modlą się do Matki Bożej w Montserrat

W poniedziałek obchodzone było święto Matki Bożej w Montserrat, patronki Katalonii i jednej z dziewięciu patronek Hiszpanii. W tym roku z racji panującej pandemii uroczystości miały charakter niezwykle skromny.
2020-04-28 09:49:25
miniaturka

Dzień modlitwy za Polonię i Polaków za Granicą

„Tyś wielką chlubą naszego narodu”. Uroczystość Najswiętszej Maryi Panny Królowej Polski to dzień szczególnej modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju.
2020-04-28 11:07:30
miniaturka

Papież do gazet ulicznych: dziękuję za wasze historie nadziei

Ojciec Święty napisał przesłanie do gazet ulicznych. To ponad sto różnych tytułów wychodzących w 35 krajach świata. Wydawane są one przez ludzi bezdomnych i wykluczonych społecznie. Dla większości z nich czasopismo to źródło podstawowego zarobku.
2020-04-28 11:34:24
miniaturka

Rada Stała KEP: apelujemy o wspólne stanowisko ws. wyborów prezydenckich

Apelujemy do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich – podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
2020-04-28 11:55:39
miniaturka

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona!

Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, informując o decyzji w sprawie terminu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.