Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-03 18:33
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Turkson: aby praca była godna trzeba szanować człowieka

Jeżeli chcemy mówić o pracy godnej i ludzkiej to najpierw trzeba szanować godność człowieka – podkreśla prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w wywiadzie, jakiego udzielił włoskiemu periodykowi „La Civiltà Cattolica”. Mówił w nim o etosie pracy.

Autor/źródło: Zuzanna Ryś

Kard. Peter Turkson wskazał, że niestety jest wiele rodzajów pracy, które są niegodne człowieka, poniżają go. Wśród nich wymienił pracę, która związana jest z produkcją broni, która później używana jest na wojnach, a także handel ludzkim ciałem, czy też wykorzystywanie nieletnich. Zaliczył do nich także pracę na czarno, dyskryminującą kobiety, albo osoby niepełnosprawne.

Watykański hierarcha odniósł się również do konsekwencji kryzysu ekonomicznego i finansowego, które doprowadziły m.in. do wzrostu bezrobocia szczególnie wśród młodzieży. Zachęcił więc młodych bezrobotnych, aby się nie poddawali i nie ustawali w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie wezwał do prowadzenia odpowiedniej polityki, która umożliwiałaby młodym wykazać się swoimi zdolnościami.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zwrócił także uwagę na rolę Kościoła w promowaniu godnej pracy. Z jednej strony powinien głośno mówić o sytuacjach, gdzie praca poniża człowieka, ale z drugiej, sam będąc niejednokrotnie wielkim dawcą pracy, winien zadbać o sprawiedliwe wynagrodzenie dla tych, którzy pracują w diecezjach, parafiach, w strukturach Kościoła.

Poruszając temat migrantów kard. Turkson stwierdził, że wielu z nich stało się tanią siłą roboczą, co prowadzi do ogólnego obniżenia wynagrodzenia za pracę. Wskazał zarazem, że także niektóre przedsiębiorstwa świadomie przeniosły swoje zakłady do krajów biedniejszych, gdzie koszt pracy jest niższy, co prowadzi do wzrostu bezrobocia w krajach, z których pochodzą.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-03 14:47:07
miniaturka

Archidiecezja gnieźnieńska: pielgrzymki rowerowe w drodze na Jasną Górę

Oprócz pątników pieszych na Jasną Górę zmierzają już także z archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymi na rowerach. Hasło tegorocznych pielgrzymek brzmi «Obdarowani».
2018-08-03 15:11:37
miniaturka

Bp Tomasik: trzeba wygrać walkę o rodzinę

Konieczne staje się ponowne odkrycie wartości małżeństwa jako wspólnoty kobiety i mężczyzny - pisze biskup radomski Henryk Tomasik.
2018-08-03 15:43:45
miniaturka

Republika Konga: płyta z muzyką afrykańską może pomóc w budowie kościoła i szkoły

Nagrywali w trudnych warunkach, bo w studiu przypominającym garaż, ale śpiewali z potrzeby serca. Płyta z muzyką afrykańską ma też wymiar ekumeniczny, bo śpiewały chóry i zespoły katolickie oraz z parafii ewangelickiej.
2018-08-03 18:40:28
miniaturka

Rzym: uroczystości pogrzebowe o. Hieronima Fokcińskiego

„Był człowiekiem, który całkowicie oddał się na służbę Kościołowi oraz uosobieniem niewiarygodnej pokory” – tak o zmarłym o. Hieronimie Fokcińskim SJ, mówi jego wieloletni przyjaciel kard. Grocholewski, który przewodniczył Mszy pogrzebowej w Rzymie.
2018-08-03 19:49:24
miniaturka

USA: apel o odnowę Kościoła po fali skandali

O odnowę moralną Kościoła i podjęcie konkretnych działań w obliczu kryzysu związanego z nadużyciami duchownych zaapelował przewodniczący amerykańskiego episkopatu.
2018-08-03 20:03:40
miniaturka

Jemen: 11 mln dzieci pilnie potrzebuje pożywienia i leków

W Jemenie trwa jeden z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie. 11 mln dzieci pilnie potrzebuje pożywienia i leków. Celem ataków padają szpitale, szkoły, zakłady pracy i obozy dla uchodźców.