Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-03 18:33
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Turkson: aby praca była godna trzeba szanować człowieka

Jeżeli chcemy mówić o pracy godnej i ludzkiej to najpierw trzeba szanować godność człowieka – podkreśla prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w wywiadzie, jakiego udzielił włoskiemu periodykowi „La Civiltà Cattolica”. Mówił w nim o etosie pracy.

Autor/źródło: Zuzanna Ryś

Kard. Peter Turkson wskazał, że niestety jest wiele rodzajów pracy, które są niegodne człowieka, poniżają go. Wśród nich wymienił pracę, która związana jest z produkcją broni, która później używana jest na wojnach, a także handel ludzkim ciałem, czy też wykorzystywanie nieletnich. Zaliczył do nich także pracę na czarno, dyskryminującą kobiety, albo osoby niepełnosprawne.

Watykański hierarcha odniósł się również do konsekwencji kryzysu ekonomicznego i finansowego, które doprowadziły m.in. do wzrostu bezrobocia szczególnie wśród młodzieży. Zachęcił więc młodych bezrobotnych, aby się nie poddawali i nie ustawali w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie wezwał do prowadzenia odpowiedniej polityki, która umożliwiałaby młodym wykazać się swoimi zdolnościami.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zwrócił także uwagę na rolę Kościoła w promowaniu godnej pracy. Z jednej strony powinien głośno mówić o sytuacjach, gdzie praca poniża człowieka, ale z drugiej, sam będąc niejednokrotnie wielkim dawcą pracy, winien zadbać o sprawiedliwe wynagrodzenie dla tych, którzy pracują w diecezjach, parafiach, w strukturach Kościoła.

Poruszając temat migrantów kard. Turkson stwierdził, że wielu z nich stało się tanią siłą roboczą, co prowadzi do ogólnego obniżenia wynagrodzenia za pracę. Wskazał zarazem, że także niektóre przedsiębiorstwa świadomie przeniosły swoje zakłady do krajów biedniejszych, gdzie koszt pracy jest niższy, co prowadzi do wzrostu bezrobocia w krajach, z których pochodzą.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: