Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-11 13:50
ek / Krzysztof Bronk

Kard. Tauran: terroryzm wyrasta też z religijnej propagandy

W Jordanii odbył się kolejny akt dialogu Watykanu z islamem. Kard. Tauran podkreślił, że terroryzm ma swą genezę nie tylko w czynnikach socjalnych, ale również w propagandzie, która szerzy sie za pośrednictwem religii, podręczników i mediów.

Autor/źródło: Pixabay, Engin_Akyurt, licencja: CC0

Stolica Apostolska kontynuuje dialog z różnymi ośrodkami świata islamskiego. Wczoraj w Amanie zakończyło się piąte już posiedzenie watykańsko-jordańskiego kolokwium międzyreligijnego. Tym razem rozmawiano o religii i godności ludzkiego życia.

Specjalne przesłanie wystosował z tej okazji przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Zwrócił on uwagę na genezę terroryzmu i aktów przemocy, jakich dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie. Stwierdził, że jego przyczyn doszukiwano się w czynnikach socjalnych, takich jak ubóstwo, niesprawiedliwość, dyskryminacja, bark perspektyw na przyszłość. Nie można jednak ignorować i lekceważyć innych czynników – dodał kard. Jean-Louis Tauran.

„Dyskurs religijny, podręczniki szkolne, środki społecznego przekazu, a zwłaszcza media społecznościowe mogą odgrywać negatywną lub pozytywną rolę w odniesieniu do pokoju” – napisał szef watykańskiej dykasterii. Podkreślił, że błędy popełnione na tym polu mogą prowadzić do fanatyzmu, napięć, a w niektórych przypadkach również do przemocy i terroryzmu w imię religii.

Kard. Tauran podziękował też jordańskim przywódcom religijnym za ich jasne stanowisko względem terroryzmu. Podkreślił, jednak, że okrucieństw, których dopuściło się Państwo Islamskie nigdy nie wolno zapomnieć. Tym bardziej, że usprawiedliwianie ich religią sprawia, że stają się one jeszcze bardziej obciążające.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-11 12:47:09
miniaturka

Wrocław: Rekolekcje "Duch który umacnia miłość!"

W dniach 9-10 czerwca we wrocławskiej Hali Orbita odbędą się Archidiecezjalne Rekolekcje Charyzmatyczne, które poprowadzi ojciec John Bashobora, znany charyzmatyczny kapłan z Ugandy.
2018-05-11 13:07:07
miniaturka

Abp Stanisław Gądecki na spotkaniu Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki wziął udział w spotkaniu roboczym prezydium CCEE, które odbyło się w dniach 8-10 maja w Rzymie.
2018-05-11 13:12:46
miniaturka

Duże zainteresowanie polskimi projektami podczas spotkania Caritas Europa

150 przedstawicieli z 42 Caritas z całej Europy, a wśród nich Caritas Polska, zebrało się w dniach 7-9 maja w Tbilisi (Gruzja) na corocznej Konferencji Regionalnej Caritas Europa.
2018-05-11 14:25:09
miniaturka

Rep. Środkowoafrykańska: pogrzeb ofiar zamachu na kościół

W Republice Środkowoafrykańskiej odbył się pogrzeb pierwszych ofiar zamachu na kościół, który w ubiegłym tygodniu miał miejsce w stolicy tego kraju. Wśród zabitych był katolicki ksiądz Albert Toungoumale Baba.
2018-05-11 14:54:01
miniaturka

Gniezno: Pielgrzymka ekumeniczna

W sobotę 23 czerwca po raz szesnasty na szlak pomiędzy Gnieznem a Magdeburgiem wyruszy Polsko-Niemiecka Pielgrzymka Ekumeniczna Szlakiem Ottona III.
2018-05-11 15:11:59
miniaturka

#ZapytajBiskupa - nowa inicjatywa KAI i FDNT przed Synodem Biskupów

#ZapytajBiskupa, to projekt, w ramach którego młodzi Polacy wspólnie przeprowadzą "wywiad-rzekę" z polskimi biskupami.