Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-21 10:51
AC / Paweł Pasierbek SJ/ vaticannews.va

Kard. Stella: trzeba wejść w dynamikę wychodzenia do innych!

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego włoski hierarcha podkreślił nie tylko potrzebę przejścia od duszpasterstwa zachowawczego, zamkniętego do duszpasterstwa misyjnego, ale także współpracy między parafiami, które winny stawać się wspólnotami wspólnot.

Autor/źródło: Pixabay, WenPhotos, licencja: CC0

„Nasza wiara ze swej natury przynagla nas, abyśmy patrzyli daleko w przód, poza nasze przyzwyczajenia, ograniczenia, poza nasze więzy rodzinne, społeczne i zrozumieli, że naszym polem działania winni być wszyscy ludzie. Bycie misjonarzami oznacza w pewnym sensie zapomnienie trochę o swoim miejscu zamieszkania, o swojej rodzinie, o swoich wygodach, aby iść do tych, którzy wiarę porzucili”. W ten sposób kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, odniósł się do opublikowanej dziś instrukcji o parafiach: „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego włoski hierarcha podkreślił nie tylko potrzebę przejścia od duszpasterstwa zachowawczego, zamkniętego do duszpasterstwa misyjnego, ale także współpracy między parafiami, które winny stawać się wspólnotami wspólnot.

Wychodźmy do tych, którzy nie wiedzą, gdzie znaleźć Boga

- Parafię do tej pory rozumieliśmy jako wspólnotę ograniczoną do miejsca, świątyni, plebani, o które trzeba dbać, chronić je. A słuszną rzeczą byłoby, abyśmy teraz otworzyli te drzwi i wyszli na zewnątrz, aby wejść w dynamikę wychodzenia, patrzenia daleko, aby zobaczyć tych, którzy potrzebują wiary. Tak więc trzeba zauważyć cały świat młodych, zauważyć tych, którzy potrzebują Boga, ale nie wiedzą, na jakiej drodze Go szukać – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Beniamino Stella. - Papież mówi często o byciu z drugim, «byciu z», co nie jest łatwe, bo niesie ze sobą ofiarowanie mu czasu, potrzebę odkrycia jego bogactwa, piękna, żyjąc razem. To wielkie poświęcenie, gdyż wszyscy lubimy nasze środowisko, «swoje miejsca», które sprawiają, że czujemy się spokojni, radośni, wygodnie. Ale to nie jest dynamika wiary. Oprócz tego rysuje się także potrzeba współpracy między parafiami, które winny stawać się wspólnotami wspólnot, a życie w nich życiem wielkiej rodziny. Rolą kapłana jest, aby pomagał swoim współpracownikom, rodzinom wychodzić na zewnątrz, by szukać tych, którzy są daleko i czekają na zaproszenie, słowo, które sprawi, że choć trochę przekonają się do tej drogi wiary, która daje pokój i radość.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-21 09:09:27
miniaturka

Pandemia wystawiła na próbę wiarę wielu osób

Światowa Rada Kościołów opublikowała w internecie broszurę pomagającą stawić czoła wyzwaniom wiary w czasach koronawirusa. „Pandemia nie tylko spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi i kłopoty ekonomiczne wielu krajów, ale także wystawiła na próbę wiarę wielu osób – zrodziła pytania o ich związek z Bogiem, innymi ludźmi i naturą” – czytamy we wstępie.
2020-07-21 09:42:18
miniaturka

Episkopat Francji: nie pozbawiajmy dzieci prawa do ojca

Episkopat Francji po raz kolejny apeluje o odrzucenie projektu prawa, które udostępnia zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Po dyskusji w komisji parlamentarnej trafi ono do zgromadzenia narodowego.
2020-07-21 10:14:00
miniaturka

Szwajcaria: rekordowa zbiórka kolędników misyjnych

Kolędnicy misyjni w Szwajcarii pobili w tym roku kolejny rekord. Jak podało w opublikowanym właśnie sprawozdaniu tamtejsze Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci młodym Szwajcarom udało się zebrać 1,65 mln franków, 68 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Jest to równowartość 6,3 mln złotych.
2020-07-21 11:31:14
miniaturka

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. kard. Zenona Grocholewskiego

Uroczystości pogrzebowe śp. kard. Zenona Grocholewskiego odbędą się w katedrze poznańskiej w sobotę 25 lipca o godz. 12.00. O godz. 10.00 trumna z ciałem purpurata zostanie wprowadzona do katedry, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie.
2020-07-21 12:03:24
miniaturka

Prezydent Turcji: Hagia Sophia wyzwolona z okowów niewoli

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, w rozmowie z dziennikarzami 19 lipca w Stambule, odrzucił krytykę decyzji o przywróceniu funkcji meczetu Hagia Sophii w Stambule. Jego zdaniem "przekształcenie obiektu z powrotem w meczet po 86 latach jego funkcjonowania jako muzeum, jest najbardziej naturalnym prawem naszego narodu".
2020-07-21 12:27:08
miniaturka

Pew Research Center: wiara nadal ważna dla większości ludności świata

Zgodnie z najnowszymi danymi ośrodka badań Pew Research Center w Waszyngtonie dla około 53 proc. ankietowanych modlitwa jest częścią ich codziennego życia. Na pytanie, czy religia jest ogólnie ważna, odpowiedziało twierdząco nawet 62 proc badanych.