Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-14 11:50
AC / vaticannews.va

Kard. Stefan Wyszyński żył w obecności Boga

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie. W oczekiwaniu na ten wyjątkowy dla Polaków moment Radio Watykańskie przybliża postać Prymasa Tysiąclecia.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

O duchowości kardynała

„Jej poznanie może być bardzo pomocne w naszej drodze ku Bogu” – uważa Iwona Czarcińska, redaktor dzieł Prymasa, której głos można usłyszeć w dzisiejszym odcinku przygotowanym przez Izabelę Tyras z Radia Jasna Góra.

„Kard. Wyszyński nieustannie chodził w obecności Bożej, czuł się odpowiedzialny za każde wypowiedziane przez siebie słowo, za każdy czyn. Był niezwykle wierny modlitwie, brewiarz był jego codziennością, sposobem komunikowania z Panem Bogiem” – wspomina Stanisława Nowicka, świadek życia Prymasa.

Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego (tzw. „Ósemek”) pamięta jak bardzo Prymas Tysiąclecia przeżywał Eucharystię. Kosztowała go nieraz tyle emocji, że po jej zakończeniu musiał zmienić koszulę, gdyż ta, w której odprawiał, była przepocona. „Mówił, że podczas Mszy dotyka rzeczywistości, której nie czuje się godzien” – wspomina Nowicka.

Duchowość kard. Stefana Wyszyńskiego może być również bardzo pomocna w przeżywaniu powołania przez współczesnych księży. „Prymas nauczył mnie, że nikt nie może odebrać mi wewnętrznej wolności. Sami możemy się jej pozbyć, ale nikt nie może jej zabrać” – mówi ks. Andrzej Gałka, historyk.

Prymas, kiedy zwracał się do księży, często powtarzał, że mocą każdego kapłana jest modlitwa i pokuta. „Nikt nie jest w stanie zdobyć wszystkich cnót, ale podstawową cnotą kapłana powinna być miłość apostolska, męstwo i świadomość posłannictwa” – przypomina słowa kardynała Krystyna Czuba z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

„Przeżywał bardzo Wielką Sobotę razem z Maryją, która jako jedyna wówczas nie straciła wiary. Zawsze mówił, że Wielka Sobota to jest dzień Matki Bożej” – wspomina Stanisława Nowicka.

Więcej informacji o Prymasie Tysiąclecia i wydarzeniach związanych z beatyfikacją można znaleźć na specjalnym portalu poświęconym kard. Wyszyńskiemu, który powstał z inicjatywy Episkopatu Polski - prymaswyszynski.pl

Kard. Stefan Wyszyński żył w obecności Boga


źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-14 09:27:07
miniaturka

Abp Pezzi: chrześcijanie modlą się jak za komunizmu, w domach

Epidemia koronawirusa i przymusowe odosobnienie jest dla chrześcijan w Rosji wielkim wyzwaniem.
2020-04-14 10:24:49
miniaturka

Paulini z Jasnej Góry błogosławią Polaków

- Czekamy na Jasną Górę pełną pielgrzymów, kiedy znów będziemy mogli śpiewać radosne pieśni, nie tylko wielkanocne - zapewniają paulini. Z narodowego sanktuarium Polaków błogosławią i ślą świąteczne życzenia.
2020-04-14 11:21:11
miniaturka

Wpatrzeni w tajemnicę zmartwychwstania Chrystusa

„Świat potrzebuje zmartwychwstania. Każdy z nas potrzebuje spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, ponieważ tylko On może przemienić nasze życie i życie świata” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej podczas głównej mszy w bazylice w Wielkanocny Poniedziałek.
2020-04-14 12:05:46
miniaturka

Apel proliferów o konsensus w sprawie poszanowania ludzkiego życia

Zwracamy się zarówno do parlamentarzystów, jak i całego społeczeństwa o budowanie konsensusu wokół poszanowania prawa człowieka do życia i rozwoju. Każdy z nas ma do odegrania ważną rolę w tej mierze – napisała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny w specjalnym apelu.
2020-04-14 12:11:48
miniaturka

Św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński – posłańcami paschalnej nadziei - Rektor KUL

W tym roku w sposób szczególny wspominamy dwóch niezwykłych posłańców Dobrej Nowiny, którzy z mocą równą Piotrowej wzywali swój naród do odwagi w wyznawaniu wiary – napisał rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński w słowie na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2020 roku.
2020-04-14 12:16:45
miniaturka

Modlitwa o powstrzymanie „pandemii zabijania nienarodzonych dzieci”

O comiesięczną modlitwę w intencji obrony nienarodzonych apelują Instytut Myśli Schumana i Grupy Schumana. Ich przedstawiciele modlili się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w intencji „walki z pandemią zabijania nienarodzonych dzieci” w ramach „Modlitwy bez Granic”.