Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-03 08:34
MG / BP Arch. Krakowskiej

Kard. Stanisław Dziwisz i abp Marek Jędraszewski o śp. ks. prałacie Zdzisławie Sochackim

– Przemienił Wawel z muzeum w katedrę, gdzie ludzie mogą się modlić i adorować Najświętszy Sakrament – mówił kard. Stanisław Dziwisz o zmarłym w czwartek ks. prałacie Zdzisławie Sochackim.

Autor/źródło: BP Arch. Krakowskiej

– Jesteśmy poruszeni śmiercią ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza na Wawelu – mówił kard. Stanisław Dziwisz. –  Zdał egzamin jako gospodarz, proboszcz, duszpasterz –  kontynuował kardynał i wspominał zasługi  Zmarłego dla krakowskiego seminarium i katedry na Wawelu. – Przemienił Wawel z muzeum w katedrę, gdzie ludzie mogą się modlić i adorować Najświętszy Sakrament. Jestem mu wdzięczny za jego duszpasterskie zaangażowanie. Był ceniony wśród kapłanów i wiernych, (…) prowadził ludzi do Pana Boga – podkreślił.

O postaci zmarłego kapłana mówił także abp Marek Jędraszewski:

– Z wielkim żalem  i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci ks. prałata Zdzisława Sochackiego. Ostatnio cierpiał, ale nie poddawał się chorobie. Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku do końca – mówił metropolita i podkreślił, że Zmarły dbał zarówno o rozwój i piękno katedry, jak  i o jej duchową spuściznę, którą współtworzą groby polskich królów i pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich.

– Będzie nam brakowało księdza prałata. Wawel i katedra były jego „ukochaniem”. Promieniowało to na nas, gdy patrzyliśmy na jego troskę, a także miłość do katedry i zamkniętej w niej pamięci narodowej. Mam nadzieję, że z wysokości nieba, będzie (…) orędował u Boga w intencji naszej Ojczyzny – zaznaczył metropolita.

Ks. Zdzisław Sochacki urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1954 roku. Po studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, a także w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Od 1989 roku pełnił posługę wychowawcy, prokuratora i prefekta w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 2007 roku objął stanowisko proboszcza Parafii Archikatedralnej na Wawelu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-02 16:23:52
miniaturka

Prezydent wydał rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego – poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
2021-09-03 08:48:46
miniaturka

Papież: wszystko, co jest życiem, bierze początek od Boga

„Wszystko to, co jest życiem, co jest piękne, dobre i prawdziwe pochodzi od Boga, który jest miłością, tak jak z serca, z łona matki pochodzi życie ludzkie, tak również z łona jednej z Matek zrodził się Jezus, który stał się wcieloną miłością” – powiedział Papież.
2021-09-03 09:04:45
miniaturka

Kard. Parolin: integracja europejska jest dziś zagrożona

Integracja europejska jest dziś zagrożona. Jej przetrwanie zależy od zachowania wartości, z których wyrasta Europa oraz od poszanowania różnorodności Starego Kontynentu. Zwrócił na to uwagę kard. Pietro Parolin w wystąpieniu podczas Strategicznego Forum o Przyszłości Europy.
2021-09-03 09:59:37
miniaturka

Kamerun: uwolniono uprowadzonego księdza

Ks. Julius Agbortoko, wikariusz generalny diecezji Mamfe w Kamerunie, uprowadzony w ubiegłą niedzielę przez grupę młodych mężczyzn w celu uzyskania okupu, został uwolniony bez uszczerbku na zdrowiu.
2021-09-03 10:06:49
miniaturka

Włochy: rośnie liczba osób starszych, państwo nie nadąża z opieką socjalną

Osoby powyżej 65. roku życia to we Włoszech ponad 14 mln ludzi. Często są osamotnieni i potrzebują pomocy, ale nikt o tym nie mówi. Aby ich obsłużyć potrzebujemy stu tysięcy nowych pracowników socjalnych – mówi abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia
2021-09-03 10:42:22
miniaturka

Opiłować katolików z przywilejów! Jakich przywilejów?

Według posła PO Sławomira Nitrasa katolików w Polsce trzeba „opiłować” z ich rzekomych przywilejów. Pytanie tylko, o jakie przywileje chodzi, bo sam poseł nie wskazał żadnych...