Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-07 13:12
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Kard. Sgreccia: w Amoris laetitia Franciszek nie chciał zmienić doktryny

Były prezes Papieskiej Akademii Życia przypomina, że w sprawie Komunii dla rozwiedzionych żyjących w nowych związkach nadal obowiązują warunki przedstawione przez św. Jana Pawła II.

Autor/źródło: photogenica.pl

W sprawie rozwiedzionych, którzy żyją w nowym związku, Franciszek stosuje metodę duszpasterską, która polega na towarzyszeniu wiernym, a nie na negowaniu szkód wyrządzonych przez rozwód, lecz ich naprawie, kiedy to będzie możliwe, choćby w chwili śmierci – powiedział kard. Eglio Sgreccia, nestor katolickiej bioetyki, były prezes Papieskiej Akademii Życia.

Jego zdaniem interpretując adhortację Amoris laetitia, trzeba pamiętać o deklaracjach składanych zarówno podczas dwóch synodów o rodzinie, jak i w samym papieskim dokumencie, że nauczanie Kościoła nie ulega zmianie. Oznacza to, że wiernych w takich sytuacjach można dopuszczać do Komunii tylko wtedy, gdy spełnione są warunki przedstawione przez św. Jana Pawła II w adhortacji Familiaris consortio. Zamysłem Franciszka jest natomiast bycie blisko rozwodników i pokazanie, że Kościół ich nie opuszcza. Papieżowi zależy po prostu, by pielęgnowana w nich była wiara i modlitwa, i by uznano nieważność małżeństwa, tam gdzie zaistniały po temu okoliczności. A zatem – dodaje kard. Sgreccia – jest to metoda duszpasterska, która nie neguje prawdy, lecz towarzyszy wierze i pomaga żyć w prawdzie.

Kard. Sgreccia wypowiedział się na ten temat w obszernym wywiadzie dla włoskiego dziennika L’Avvenire z okazji swoich 90. urodzin. Z wdzięcznością wspomina w nim między innymi św. Jana Pawła II, który miał wielki wpływ na jego rozumienie bioetyki, a także powołał go na sekretarza Papieskiej Rady ds. Rodziny.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-07 11:52:17
miniaturka

Kraków: dziś tradycyjny pochód Lajkonika

W czwartek ulicami Krakowa przejdzie pochód Lajkonika. To jedna z najbarwniejszych tradycji miasta. Pochód odbywa się zawsze w oktawie Bożego Ciała.
2018-06-07 12:18:16
miniaturka

Papież Franciszek zaproszony do Emiratów, coraz bardziej katolickich

Ojciec Święty został zaproszony do złożenia wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obecność chrześcijan w tym islamskim kraju jest coraz liczniejsza.
2018-06-07 12:45:51
miniaturka
play

Bp Antoni Długosz - Wychowanie dzieci w wierze

Jak sprawić, żeby dzieci pokochały Boga, pokochały Kościół, wartościowały swoje życie w kategoriach Bożych przykazań, Bożych praw? - na to i inne pytania dotyczące wychowania dzieci w wierze odpowiada bp Antoni Długosz.
2018-06-07 13:47:32
miniaturka

Eucharystia - tematem zatwierdzonego przez KEP programu duszpasterskiego 2019-2022

"Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła" - to temat programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Program przyjęto dziś podczas 379. Zebrania plenarnego KEP w Janowie Podlaskim.
2018-06-07 14:18:44
miniaturka

Finał 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i 15. Ogólnopolskie Dni Integracji

Polskie gwiazdy piosenki i znani aktorzy wraz z osobami niepełnosprawnymi wystąpią 9 i 10 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie podczas finału 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W tym roku zabrzmią utwory Zbigniewa Wodeckiego.
2018-06-07 14:53:00
miniaturka

Bp Gurda: bez wierzących i praktykujących rodzin, nie stworzymy żadnego duszpasterstwa

Jeśli rodzice nie przekażą wiary dzieciom, nie nauczą modlitwy i nie pokażą Chrystusa, jako najważniejszej Osoby w życiu, nic nie zdziałamy - mówi w wywiadzie dla KAI bp Kazimierz Gurda.