Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-06 07:45
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Kard. Sandri: w Iraku Papież przerzuca historyczne mosty

Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Sandri podkreśla, że sensem papieskiej podróży do Iraku jest dotarcie tam, gdzie obecność Kościoła jest najbardziej potrzebna, a jednocześnie - najbardziej zagrożona. To budowanie mostów w najtrudniejszym miejscu.

Autor/źródło: vaticannews.va


W Iraku Papież zobaczy zniszczone i sprofanowane kościoły oraz domy porzucone przez chrześcijan, którzy musieli uciekać przed islamskimi fundamentalistami. „Z tych miejsc męczeństwa popłynie przesłanie pokoju i nadziei” – mówi towarzyszący Franciszkowi w tej historycznej podróży kard. Leonardo Sandri.Prefekt watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich ujawnia, że na prośbę Papieża w tej pielgrzymce uczestniczy przedstawicielka Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które od lat niesie wsparcie mieszkańcom tego kraju, zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom. Jest to wyraz doceniania ich pracy, ale i przypomnienie, że bez międzynarodowej pomocy i międzyludzkiej solidarności kraj ten nie podniesie się z gruzów. Papieską wizytę w Iraku kard. Sandri nazywa „przerzucaniem historycznych mostów”. Zauważa, że na cel pierwszej podróży, po 15-miesięcznej przerwie wywołanej pandemią, Franciszek wybrał najbardziej zapomniane peryferie, które bardzo potrzebują Kościoła, jako szpitala polowego.


„Ojciec Święty kolejny raz przekracza logikę świata i zachęca nas do patrzenia na wydarzenia w perspektywie wiary Abrahama, uczy, by ufać wbrew niekończącym się dramatom” – mówi kard. Sandri. Wskazuje, że papieskie gesty są nieustannym wezwaniem do budowania braterstwa i wołaniem o to, by ludzie odpowiedzialni za przyszłość narodów stawali się prawdziwymi obrońcami najsłabszych i  promotorami fundamentalnych praw człowieka. Watykański hierarcha wskazuje też na znaczenie tej podróży dla przyszłości nękanej dziesięcioletnią wojną Syrii i dla pogrążonego w ogromnym kryzysie społeczno-ekonomicznym Libanu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-05 15:58:30
miniaturka

Argentyński lit w rękach Chińczyków

Zapotrzebowanie na lit dynamicznie rośnie wraz z rozwojem urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych. Na całym świecie trwa walka o dostęp do tego cennego minerału. Posiadająca ogromne złoża „białego złota” Argentyna, zawarła umowę o współpracy z Państwem Środka.
2021-03-05 19:05:18
miniaturka

APEL O POSZANOWANIE NIEDZIELI JAKO DNIA WOLNEGO OD PRACY

Biskupi na 1700-lecie ustanowienia niedzieli dniem świątecznym: zachęcamy do poszanowania tej tradycji
2021-03-05 23:37:28
miniaturka

Papież w Iraku: rozlewu krwi nie da się pogodzić z religią

Spotykając się z duchowieństwem i katechetami w katedrze kościoła syrokatolickiego Papież przypomniał ofiarę tych, którzy za wierność Jezusowi zapłacili cenę najwyższą, oddając za nią życie.
2021-03-06 08:49:41
miniaturka

Wspólnota św. Idziego: braterstwo i dialog to droga do wyjścia z przemocy

Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio) towarzyszy Papieżowi modlitewnie podczas jego pielgrzymki do Iraku. Zorganizowała czuwanie w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, które można śledzić na żywo przez Internet. Czuwanie zaczęło się w piątek o godz. 20:00.
2021-03-06 09:20:34
miniaturka

Pierwsze w historii spotkanie Papieża z przywódcą islamskich szyitów

Wizyta w świętym mieście szyitów - An-Nadżaf i spotkanie z ich duchowym przywódcą, ajatollahem Al-Sistanim były pierwszym punktem drugiego dnia wizyty papieża Franciszka w Iraku.
2021-03-06 09:32:50
miniaturka

Irak: antyczne miasto Ur, ojczyzna Abrahama – centralnym miejscem wizyty Franciszka

W ramach rozpoczętej wizyty w Iraku Franciszek odwiedzi dzisiaj Ur – jedno z najstarszych miast ludzkości. Planowana jest tam modlitwa papieża z przedstawicielami innych religii o pokój dla kraju rozdzieranego konfliktami i podziałami etnicznymi i wyznaniowymi.