Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-25 08:57
nc / Krzysztof Bronk

Kard. Sako: na Bliskim Wschodzie walczymy o przetrwanie

Irakijczycy z wielkim przejęciem czekają na Papieża. „Jego wizyta wśród nas byłaby konkretnym i silnym sygnałem jego bliskości z wszystkimi krajami Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza z tymi, które są naznaczone wojnami i napięciami, jak choćby sąsiednia Syria czy Iran” - mówi kard. Louis Sako.

Katedra Kościoła chaldejskiego w Bagdadzie
Autor/źródło: Aziz1005/flickr.com/CC BY-SA 4.0

Jak podkreśla patriarcha Kościoła chaldejskiego, głównym wyzwaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest samo przetrwanie. Chrześcijanie chcą, by ich dzieci żyły w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Dlatego często decydują się na porzucenie własnej ojczyzny. Zadaniem Kościoła, również powszechnego, jest przekonać ich do pozostania na miejscu, udzielić im odpowiedniego wsparcia.

Odpowiadając na zarzuty stawiane na Zachodzie biskupom na Bliskim Wschodzie, że utrzymują dobre relacje z miejscowymi dyktaturami, kard. Sako odpowiada, że chrześcijanie chcą jedynie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dyktatorzy, którzy zapewniają bezpieczeństwo są dla nich mniejszym złem. Obawiają się, że po ich obaleniu mogą przyjść jeszcze gorsi, albo że zapanuje anarchia, jak to się stało w Iraku. W Syrii przed wybuchem wojny – przypomina chaldejski patriarcha – chrześcijanie stanowili 20 procent mieszkańców, dziś zaledwie 6 procent. Są to ogromne straty. Zmiana dla samej tylko zmiany nie jest niczym dobrym. Trzeba najpierw wychować ludzi do demokracji, do wolności i to nie tylko sloganami. Przykładem jest to, co dzieje się aktualnie w Libanie, Libii, Jemenie czy Syrii.

Zdaniem kard. Sako w aktualnej sytuacji wszystkie Kościoły na Bliskim Wschodzie muszą ze sobą ściśle współpracować, wykorzystać swój potencjał w szkolnictwie, służbie zdrowia, placówkach opiekuńczych. Dziś każdy jest skupiony na zachowaniu własnej tożsamości. Iracki patriarcha przypomina, że odkąd na te tereny przyszedł islam, Kościoły wschodnie straciły wymiar misyjny. To z tego względu Kościół chaldejski poszedł na Wschód, do Indii i Chin, by tam głosić Ewangelię. Mówić o wierze chrześcijańskiej muzułmanom jest również naszą misją, trzeba to jednak robić odpowiednim językiem, to jest nasz obowiązek – dodaje w wywiadzie dla agencji SIR kard. Sako.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-24 15:34:10
miniaturka

Dziekanowice: prymicje bp. Zdzisława Błaszczyka z Rio de Janeiro

Konsekrowany miesiąc temu na biskupa pomocniczego Rio de Janeiro ks. Zdzisław Błaszczyk odprawił Mszę św. prymicyjną w rodzinnych Dziekanowicach.
2020-02-24 15:45:07
miniaturka

Panika w północnych Włoszech, wierni bez Eucharystii

Podporządkowując się zarządzeniom władz publicznych, kolejne diecezje w północnych Włoszech wprowadzają całkowity zakaz publicznych Eucharystii. Zakaz ten obowiązuje już w Mediolanie, a zatem największej diecezji Europy, a także w Wenecji, Modenie czy Pawii.
2020-02-25 08:20:39
miniaturka

Papież wspiera wspólnoty Arki

Papież Franciszek wspiera wspólnoty Arki w podjętym procesie oczyszczenia po ujawnieniu nadużyć, których dopuszczał się ich założyciel. Informuje o tym Stephan Posner stojący na czele międzynarodowej federacji Arki.
2020-02-25 09:32:32
miniaturka

Chrześcijanki i muzułmanki razem walczą z handlem kobietami

Proceder handlu żywym towarem znacząco przybiera na sile w krajach basenu Morze Śródziemnego. By postawić mu tamę powstał nowy program pomocy „Źródła nadziei”, realizowany wspólnie przez chrześcijanki i muzułmanki.
2020-02-25 10:47:15
miniaturka

Wejściówki na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Komitet Organizacyjny przygotowujący uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego poinformował, w jaki sposób będą dystrybuowane karty wstępu na uroczystą beatyfikację 7 czerwca 2020 w Warszawie.
2020-02-25 11:36:44
miniaturka

Trwa sympozjum o Najświętszej Maryi - Matce Kościoła

- Dzisiaj, kiedy jest tyle wątpliwości, zamieszania wokół Kościoła patrzymy na Maryję, a Ona nas uczy właściwej postawy, rozumienia Kościoła, jego piękna i służenia Kościołowi w sposób konkretny, nie tylko teoretyczny - mówi o. M. Tabulski, organizator sympozjum.