Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-04 14:06
JR / KAI

Kard. Ruini: Kościół nie ma prawa błogosławienia par homoseksualnych

O stanowisku Kościoła wobec błogosławienia związków homoseksualnych przypomniał wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II kardynał Camillo Ruini. Na łamach dziennika Il Foglio ukazał się wywiad z purpuratem na temat zapowiedzianej na 10 maja grupy księży z krajów języka niemieckiego akcji błogosławienia par homoseksualnych.

Autor/źródło: YouTube / Tempi

Kard. Ruini zwraca uwagę, że mamy do czynienia z kumulacją tego, co niestety istniało od pewnego czasu, zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych, „czego dowodem jest trwające obecnie tzw. niemieckie zgromadzenie synodalne, które jasno wskazało swoje cele: nie tylko błogosławienie związków osób tej samej płci, ale także kapłaństwo dla kobiet, zniesienie obowiązku celibatu duchownych, interkomunia między katolikami i protestantami” – zauważa kard. Ruini.

Podkreśla, że odpowiedź na wspominaną kwestię zwarta jest w nocie Kongregacji Nauki Wiary z 22 lutego b.r. Wskazano w niej wyraźnie, że błogosławieństwo osób o skłonnościach homoseksualnych jest rzecz jasne możliwe, ale ma służyć ich nawróceniu, a nie utrwaleniu w grzechu. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch podkreśla, że nie chodzi w tym dokumencie o postanowienie ludzkie, iż Kościół nie może tego czynić, ale wręcz o stwierdzenie, że nie jest upoważniony do czynienia tego, a zatem nikt w Kościele nie ma władzy błogosławienia związków homoseksualnych. Dodaje, że papież Franciszek został poinformowany wyraził zgodę na publikację dokumentu Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Ruini przypomina, że w Kościele jest miejsce także dla osób o skłonnościach homoseksualnych i jest on stanowczo przeciwny wszelkiej niesprawiedliwej dyskryminacji. Nie oznacza to jednak aprobaty dla grzechu. Akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane. Dodaje, że nie wolno tej oceny mylić z normami prawa państwowego.

Włoski purpurat nie ukrywa obaw związanych z możliwością schizmy. Przypomina, że w liście papieża Franciszka do ludu Bożego w Niemczech z 29 czerwca 2019 roku Ojciec Święty apeluje o zmysł kościelny oraz zachowanie jedności z Kościołem powszechnym. „ Nie zaprzeczam, że istnieje groźba schizmy, lecz ufam, że z Bożą pomocą możliwe będzie jej przezwyciężenie” - stwierdza kard. Camillo Ruini.

st (KAI) / Rzym


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-04 13:00:25
miniaturka

Marginalizacja i fałszowanie – jak Zachód przekazuje historię chrześcijaństwa?

Kościół jest na Zachodzie czymś, co trzeba nieustannie atakować, z czego trzeba kpić, czego historię należy fałszować w taki sposób, aby pasowała ona do dominującej narracji, która głosi m. in., że najwybitniejszym filozofem w dziejach Europy, a może i świata był Karol Marks – powiedział prof. Wojciech Roszkowski.
2021-05-04 13:41:46
miniaturka

Co minutę w wyniku aborcji ginie 139 dzieci – wynika ze statystyk WHO

Oznacza to 200 tys. dzieci zabijanych w ciągu doby. „Za tą liczbą 139 stoją konkretne dzieci, z imienia i nazwiska, które po prostu nie mogły się narodzić” – podkreśla Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
2021-05-04 13:49:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Aby wydać owoce, winny krzew wymaga pielęgnacji. Boski Ogrodnik troszczy się o jego oczyszczenie ze wszystkiego, co utrudnia plonowanie. Przycinając dziczejące pędy, kaleczy krzew. Taką moc oczyszczającego ranienia ma słowo Boże. Jest to niezbędny proces, aby życiodajne soki nie powodowały wzrostu tylko liści, lecz też owoców.
2021-05-04 14:46:06
miniaturka

Został powołany specjalny zespół ds. badania mutacji koronawirusa

Powstał specjalny zespół ds. badania mutacji koronawirusa – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, badanie nowych mutacji koronawirusa, w tym dwóch nowych ognisk tzw. mutacji indyjskiej, jest kluczowe dla niedopuszczenia do kolejnej fali zakażeń.
2021-05-04 16:03:55
miniaturka

Chińskie władze zaostrzają walkę z „kościołami domowymi”

Nową, jeszcze ostrzejszą taktykę Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w walce z niekotrolowanymi przez siebie wspólnotami chrześcijańskimi, zarówno protestanckimi, jak i katolickimi, przedstawiło Radio Wolna Azja (RFA) – odpowiednik dawnej Wolnej Europy na Starym Kontynencie.
2021-05-05 08:54:41
miniaturka

Spłonął dach zabytkowej plebanii sanktuarium św. Jakuba

Spłonął dach zabytkowej plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński został odwieziony do szpitala. Obecnie trwają ustalenia przyczyn pożaru.