Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-14 13:15
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Kard. Rosa Chávez: liczymy, że Franciszek odwiedzi Salwador

Biskupi Salwadoru poprosili Papieża, by kanonizacja abp. Oskara Arnulfa Romero odbyła się w jego ojczyźnie. Data i miejsce kanonizacji zostaną oficjalnie ogłoszone w Watykanie na konsystorzu 19 maja.

Autor/źródło: Wikimedia Commons/sz, Domena publiczna

„Przygotowania do kanonizacji trwają w całym kraju. Przede wszystkim modlimy się, ale też przybliżamy postać i nauczanie bł. Romero” – mówi kard. Rosa José Gregorio Rosa Chávez, który był sekretarzem biskupa-męczennika. Wskazuje on, że wciąż bardzo aktualne jest jego nauczanie o Kościele ubogim i otwartym na ubogich, co wybrzmiewa równie mocno w pontyfikacie obecnego Papieża. „Dlatego chcielibyśmy, aby kanonizacja odbyła się w Salwadorze” – podkreśla kard. Rosa Chávez.

“Biskupi Salwadoru napisali do Papieża list z prośbą, by ta celebracja odbyła się w naszej ojczyźnie. Naszą prośbę motywowaliśmy tym, że wówczas biedni będę mogli być przy swoim świętym – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Rosa Chávez. – Jeśli jednak to nie byłoby możliwe zaproponowaliśmy Franciszkowi, by odwiedził kaplicę, w której jest pochowany bł. Romero w czasie swej podróży do Panamy. Pomysł ten spodobał się w Watykanie i rozmawiano o nim. Byłoby czymś pięknym, gdyby Papież zatrzymał się i pomodlił przy jego grobie. Liczymy na to. Ojciec Święty wie co ma robić.”

Abp Oskar Arnulfo Romero uważany jest za jedną z ikon Kościoła katolickiego Ameryki Łacińskiej. Jako arcybiskup San Salvadoru angażował się na rzecz ludzi biednych i pozbawionych praw i właśnie za tę swoją postawę społeczną został zastrzelony 24 marca 1980 r. przy ołtarzu, gdy odprawiał Mszę. O zlecenie tej zbrodni są podejrzani wysokiej rangi wojskowi, jednakże jej okoliczności nie zostały dotychczas wyjaśnione. Jego beatyfikacja miała miejsce 23 maja 2015 r. w stolicy Salwadoru.

Data i miejsce kanonizacji zostaną oficjalnie ogłoszone w Watykanie na konsystorzu 19 maja.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-14 11:53:04
miniaturka

Kanada: Tydzień dla Życia i Rodziny

Katolicy w Kanadzie przeżywają specjalny tydzień poświęcony obronie życia i rodziny. Z tej okazji przesłania wystosowali przewodniczący tamtejszego episkopatu oraz fundacja podejmująca kwestie pro-life.
2018-05-14 12:37:28
miniaturka

Kościół MB Fatimskiej na Krzeptówkach Sanktuarium Narodowym

14 maja odbyło się uroczyste nadanie zakopiańskim Krzeptówkom tytułu Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
2018-05-14 13:01:58
miniaturka

Pomysł ogólnopolskiej nowenny inspirowanej pontyfikatem Jana Pawła II

Zmarnowanie potencjału Jana Pawła II byłoby niepowetowaną stratą dla Kościoła i dla Polski. Pomysł ogólnopolskiej nowenny inspirowanej pontyfikatem Jana Pawła II, prezentuje w wywiadzie dla KAI o. Maciej Zięba.
2018-05-14 14:00:10
miniaturka

Ks. dr hab. Piotr Kroczek: Kościół będzie skutecznie chronił dane osobowe

Unia Europejska i polskie prawo narzucają nowe techniczne standardy ochrony danych osobowych. Kościół działa w świecie i dla dobra wspólnego zadanie ochrony danych osobowych będzie z pewnością skutecznie realizował - mówi ks. dr hab. Piotr Kroczek.
2018-05-14 14:28:42
miniaturka

Bp Pierskała do osób konsekrowanych: bądź święty, żyjąc radośnie swoim darem

„Jesteś osobą konsekrowaną? Bądź święty żyjąc radośnie swoim darem!” – powiedział bp Rudolf Pierskała na Górze św. Anny podczas pielgrzymki osób konsekrowanych.
2018-05-14 14:35:08
miniaturka

"A on poszedł". Czuwanie Młodzieżowe z Redemptorystami

Zapraszamy na kolejne czuwanie z serii "Droga wewnętrzna".