Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-27 10:15
ek / Krzysztof Bronk - Watykan

Kard. Ricard: katolicy we Francji muszą być solą ziemi

Katolicy we Francji muszą umieć przyznać się do tego, że są inni niż reszta społeczeństwa. Tylko w ten sposób będą mogli spełnić to, czego oczekuje od nich Pan Bóg, być solą ziemi – uważa kard. Jean-Pierre Ricard.

Autor/źródło: GodefroyParis/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 4.0

Metropolita Bordeaux i były przewodniczący episkopatu Francji kończy swoją pasterską posługę. 26 września przypadają jego 75. urodziny i tego dnia poprosi Papieża o przyjęcie rezygnacji.

Rozmawiając z tej okazji z Radiem Watykańskim podkreślił, że katolicy we Francji muszą pielęgnować własną tożsamość, aby nie rozmyli się w społeczeństwie, lecz mogli je przemieniać. Podsumowując swą wieloletnią posługę podkreślił, że bolesnym wydarzeniem było dla niego zamknięcie w tym roku archidiecezjalnego seminarium duchownego w Bordeaux. Zbyt mała liczba seminarzystów nie pozwalała jednak na zachowanie formacji na dobrym poziomie – powiedział kard. Ricard.

Jako członek watykańskiej Komisji Ecclesia Dei był również zaangażowany w dialog z francuskimi tradycjonalistami i lefebrystami. Przyznał, że w ostatnich latach wzajemne relacje się poprawiły. Zastrzegł jednak, że nie spełniło się to, co było zamiarem Benedykta XVI i jego motu proprio Summorum pontificum. Papież Senior chciał, aby dwie formy rytu rzymskiego ubogacały się nawzajem, a to się nie stało – powiedział kard. Ricard. Przyznał, że on sam jest głęboko zakorzeniony zarówno w pontyfikacie Benedykta XVI, jak i Franciszka.

Kard. Ricard: inspirują mnie teksty Benedykta XVI

“Osobiście dużo otrzymałem od Benedykta XVI. Jego refleksje wiele mi dały. Kiedy przygotowuję homilię, wczytuję się w jego teksty, jego własne homilie. I zawsze jest to dla mnie bardzo ubogacające. Znam go zresztą od dawna, od czasów, kiedy był jeszcze prefektem Kongregacji Nauki Wiary – powiedział kard. Ricard. - U Papieża Franciszka natomiast bardzo sobie cenię jego apele, wezwania. Jego adhortacja Evangelii gaudium – radość Ewangelii stała się źródłem inspiracji dla mego duszpasterstwa.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-26 23:15:33
miniaturka

Papież o Talitha Kum: awangarda w walce z handlem ludźmi

"Proszę was, abyście nigdy nie kończyły dnia bez pomyślenia o spojrzeniu choćby jednej ofiary, której pomogłyście." – zachęcał Franciszek siostry należące do światowej sieci osób konsekrowanych walczących z handlem ludźmi – Talitha Kum.
2019-09-26 23:44:02
miniaturka

Papież: duchowa letniość pozbawia nas prawdziwego życia

Do nie ulegania duchowi, który chce z nas uczynić chrześcijan połowicznych wzywał wczoraj Papież w homilii wygłoszonej w Domu św. Marty.
2019-09-27 09:55:36
miniaturka

Jaki znak twój

O tym, jak pojmują patriotyzm i jak kochają swoją ojczyznę osoby niepełnosprawne intelektualnie z Anna Koc, dyrektor szkoły Novum Spatium w Zabrzu, rozmawia Anna Bajon.
2019-09-27 10:02:10
miniaturka

Dzieci zagubione w sieci

Smartfon w rękach małego dziecka? Jeszcze kilka lat temu to było nie do pomyślenia. Dziś, niestety, jest to rzeczywistość, która nas otacza. Kiedy rodzice, dający dziecku telefon do ręki, zaczną zauważać, że to naprawdę jest spory problem?
2019-09-27 10:08:00
miniaturka

Pod kloszem

O tym, czy dom rodzinny powinien dawać dziecku cieplarniane warunki z Tomaszem Gorolem, mężem i ojcem czwórki dzieci, rozmawia Maciej Górnicki.
2019-09-27 10:15:46
miniaturka

Utkana z wartości

Postać niezłomnej „Inki” to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli historycznych w Polsce. Jeszcze nikt, tak jak Danuta Siedzikówna nie zawładnął umysłami młodych ludzi, dając im gotowy wzór zachowania i postępowania.