Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-09 08:00
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Kard. Ravasi: wiara i sztuka są jak siostry, interesuje je niewidzialne

Modląc się za artystów i wskazując na znaczenie ich pracy, Franciszek wpisuje się w silną tradycję swych bezpośrednich poprzedników.

Autor/źródło: Pixabay, jan_photo, licencja: CC0

Przede wszystkim zaś nawiązuje do postawy Pawła VI, który w 1964 r. zaprosił do Kaplicy Sykstyńskiej przedstawicieli świata kultury, aby odnowić istniejącą przez stulecia głęboką relację między sztuką i wiarą. Wskazuje na to przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, odnosząc się do wczorajszej Mszy w Domu św. Marty, kiedy to Papież po raz kolejny modlił się za artystów, bo oni, jak zauważył, uczą nas, czym jest piękno, bez którego nie można zrozumieć Ewangelii.

Ludźmi kultury byli też Benedykt XVI, ze względu na swe zainteresowanie muzyką, oraz Jan Paweł II, który sam był aktorem, poetą i dramatopisarzem. Jak zauważa szef watykańskiej dykasterii, szacunek Papieża Franciszka dla artystów przejawia się w tym, że wszystkie otrzymane w darze dzieła odsyła do Papieskiej Rady Kultury. Nie chce, aby uległy rozproszeniu - mówi kard. Gianfranco Ravasi.

Musimy do siebie powrócić

    „Głównym i wciąż aktualnym zadaniem jest odbudowa relacji między sztuką i wiarą, bo przez wieki szły one w parze, niczym siostry. Ta bliska więź wynika z faktu, że zarówno wiara, jak i sztuka interesuje się nie tyle widzialnym aspektem rzeczywistości, lecz niewidzialnym, który przejawia się w tym, co widzialne, jak mówił wielki artysta Paul Klee. A zatem trzeba do siebie powrócić, anulować tę separację, która dokonała się w ostatnich latach - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi. - Franciszek modląc się za artystów, potwierdza, że wskazują nam oni drogę nadziei. I rzeczywiście na tym polega siła artystów. Również w tych dniach, kiedy brak nam perspektyw, kiedy czujemy się przygnębieni tym, co się dzieje, artysta ma być tym, który stąpając twardo po ziemi, będąc zanurzony w tej rzeczywistości, potrafi ją jednak interpretować i w ten sposób uchronić nas przed dezorientacją, abyśmy nadal mogli żyć nadzieją i przyszłością, które są w nas.“


        Kard. Ravasi odniósł się również do kryzysu, który dotka dziś kulturę. Wskazał między innymi na potrzebę rozwoju czytelnictwa. Zauważył, że tam gdzie czytelnictwo jest wysokie, jak na przykład w Izraelu, kultura może się rozwijać. Kiedy natomiast czytelnictwo jest słabe, jak we Włoszech, cierpi na tym cała kultura. Na tym polu ważną rolę może odgrywać również Kościół, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, choćby poprzez rozwój bibliotek parafialnych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-08 14:51:23
miniaturka

Papież mianował abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary na drugą kadencję

Papież Franciszek mianował abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na drugą kadencję jako członka Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej.
2020-05-08 16:07:42
miniaturka

Abp Ryś: trzeba mocno wejść w Kościół, aby pojawiła się w nas radykalna wiara

- Jesteśmy kuszeni do myśli, że nie da się radykalnie żyć ewangelicznie w takim Kościele, jaki znamy. Namysł nad śmiercią Stanisława pokazuje, że nie rodzisz się do radykalizmu sam, do wiary nie rodzisz się sam, tym bardziej do wiary radykalnej - mówił dziś abp Grzegorz Ryś.
2020-05-08 21:03:49
miniaturka

Kard. Dziwisz: św. Stanisław i św. Jan Paweł II spinają klamrą dzieje Kościoła w Polsce

– Uprawnione jest porównywanie tych dwóch świętych pasterzy i chociaż rozdziela ich dziewięć wieków historii i jakże odmienne warunki życia i służby, spinają oni niczym klamrą żywe dzieje Kościoła, zwłaszcza na naszej ziemi – mówił dziś kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu.
2020-05-08 23:05:44
miniaturka

Wenezuela: nie żyje 51 więźniów. Próbowali zdobyć jedzenie

Komisja Iustitia et Pax Episkopatu Wenezueli domaga się od rządu wyjaśnienia okoliczności masakry, która miała miejsce w więzieniu w miejscowości Guanare.
2020-05-08 23:31:34
miniaturka

Do Watykanu dotarł transport z polską pomocą

Do Watykanu dotarł dziś transport darów, które Polska przekazała Stolicy Apostolskiej na czas pandemii koronawirusa.
2020-05-09 09:28:29
miniaturka

Pandemia blokuje niesienie pomocy humanitarnej w Syrii

Obostrzenia epidemiczne wprowadzone w Syrii w związku z pandemią koronawirusa uniemożliwiają praktycznie niesienie pomocy humanitarnej w tym kraju.