Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-23 09:22
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Kard. Ranjith o karze śmierci

Indonezyjski purpurat domaga się surowego ukarania handlarzy narkotyków, którzy kontynuują swą działalność również z więzienia. Zastrzega jednak, że kara śmierci jest ostatnim rozwiązaniem.

Autor/źródło: photogenica.pl

Papież Franciszek nie akceptuje kary śmierci i takie jest też moje niezmienne stanowisko. Nie opowiadam się za powszechnym powrotem do kary głównej, która jeśli już, to powinna być ostatnim rozwiązaniem – oświadczył kard. Malcolm Ranjith. W ten sposób arcybiskup indonezyjskiej stolicy doprecyzował swoje stanowisko. Wcześniej domagał się on bowiem surowych kar dla handlarzy narkotyków, którzy kontynuują swą zbrodniczą działalność również z więzienia.

„Tacy ludzie, którzy kpią sobie z prawa i porządku, nie mogą być bezkarni. Nasza młodzież jest zbyt cenna, by poświęcać ją na ołtarzu filozoficznej sofistyki” – podkreślił kard. Ranjith. Wspomniał on w tym kontekście o bólu wielu rodziców, którzy opowiadają kapłanom o tragedii, jaka spotkała ich dzieci i rodziny na skutek narkotyków. Jego archidiecezja organizowała już w tej sprawie marsze protestacyjne. Kard. Ranjith podkreśla zatem, że ani nie opowiada się za bezwarunkowym przywróceniem kary śmierci, ani nie chce zamykać oczu na to co się dzieję. Czyż mamy jak Piłat umyć ręce i czekać aż zniszczą nam dzieci? – pyta indonezyjski hierarcha.

Za Katechizmem przypomina on zarazem, że tradycja Kościoła nie wyklucza kary śmierci, jeśli jest ona jedyną formą ochrony ludzkiego życia. Podkreśla zarazem, że chrześcijańska wiara bardzo surowo obchodzi się z tymi, którzy krzywdzą dzieci. Kard. Ranjith powołuje się na słowa samego Jezusa, który mówi, że temu, kto jest powodem grzechu dla najmniejszych, lepiej by było, „gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-22 20:20:40
miniaturka

Niedziela św. Krzysztofa w Mikstacie. Imieniny Ks. Prob. i błogosławieństwo pojazdów

Mikstat: Modlitwą otoczyli wierni ks. proboszcza Krzysztofa Ordziniaka podczas Mszy św. z okazji imienin. Po Mszach św. pobłogosławiono pojazdy i proszono, by św. Krzysztof strzegł kierowców.
2018-07-23 08:23:57
miniaturka

Papież: mając Jezusa u boku można bezpiecznie iść przez życie

Bez prawdy, którą jest sam Chrystus nie można znaleźć właściwego ukierunkowania życia. Papież Franciszek mówił o tym w Watykanie do pielgrzymów przybyłych na Anioł Pański.
2018-07-23 08:30:11
miniaturka

W Mosulu islamiści ogolili brody, ale poglądów nie zmienili

ISIS pozostawił po sobie w Mosulu nie tylko ruiny chrześcijańskich domów i kościołów, ale także ogromne rzesze mieszkańców zarażonych islamską ideologią. Chrześcijanie boją się wracać
2018-07-23 09:40:33
miniaturka

Grecja: ludzie czują się opuszczeni, pozostawieni sam sobie

Pomimo 8 lat finansowego wsparcia, które wyniosło prawie 290 mld euro, Grecy nadal w czarnych kolorach widzą swoją przyszłość. Czują się zdradzeni i pozostawieni samym sobie, szczególnie wobec problemu migracyjnego – przekonuje dyrektor tamtejszej Caritas.
2018-07-23 10:17:47
miniaturka

"Bóg jest w stanie wchodzić we wszystkie miejsca mojego życia"

Jezus zaprasza nas na miejsce pustynne(...), w którym może odpocząć w tobie to wszystko, co cię przerasta - mówił w homilii o. Marcin Drąg OFMConv podczas Mszy świętej w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej
2018-07-23 10:32:30
miniaturka

Bp Guzdek: Polska potrzebuje policjantów gotowych do walki ze złem

Dziś Polska woła o stróżów prawa, którzy mają prawe sumienia i moralny kręgosłup – mówił podczas Mszy św. w stołecznej Bazylice św. Krzyża biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji.