Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-15 10:15
AC / Radio Watykańskie

Kard. Raï w Arabii Saudyjskiej walczy o neutralność Libanu

Z saudyjskim monarchą spotkał się kard. Bechara Boutros Raï, który jest patriarchą maronitów, stanowiących największą wspólnotę chrześcijańską w Libanie.

Autor/źródło: pixabay.com

Jego podróż do Arabii Saudyjskiej określa się mianem historycznej, ponieważ wizyty tak wysokich rangą przedstawicieli Kościoła należą w tym kraju do rzadkości.

Oficjalne saudyjskie media podają, że tematem rozmów były braterskie relacje między obu krajami, rola różnych religii i kultur w umacnianiu tolerancji, odrzuceniu przemocy, ekstremizmu i terroryzmu, a także w dążeniu do pokoju i bezpieczeństwa w tym regionie i na całym świecie.

Sam kard. Raï jeszcze przed spotkaniem z saudyjskim królem oświadczył, że głównym celem jego wizyty jest zachowanie neutralności Libanu, bo od tego, jak podkreślił, zależy stabilność kraju. Kontekst podróży maronickiego patriarchy jest bardzo delikatny. Libańczycy obawiają się, że ich kraj stanie się areną otwartego konfliktu między sunicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem, podobnie jak się to już stało z Syrią i Jemenem. Powodów do obaw nie brakuje. 4 listopada podczas swej wizyty w Arabii Saudyjskiej niespodziewanie poddał się do dymisji premier Libanu Saad Hariri.

Na razie nie są jeszcze znane rezultaty tej szczególnej misji maronickiego patriarchy. Kard. Raï zapowiedział jednak, że w drodze powrotnej zatrzyma się w Rzymie i o swej wizycie w Arabii Saudyjskiej będzie rozmawiał z Papieżem.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-15 08:54:58
miniaturka

Irańscy chrześcijanie śpieszą z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi

Wspólnoty chrześcijańskie Iranu, choć są tam niewielkie i dyskryminowane, angażują się w akcję pomocy rodakom dotkniętym 12 listopada trzęsieniem ziemi.
2017-11-15 09:14:18
miniaturka

Włochy: Kościół odrzuca pojednawczy gest masonerii

Dla Kościoła dialogu, Kościoła Soboru Watykańskiego II masoni nie są ani bliscy, ani dalecy; są kompletnie poza Kościołem, są ekskomunikowani – powiedział bp Antonio Staglianò podczas spotkania z przedstawicielami włoskiej masonerii.
2017-11-15 09:38:18
miniaturka

W najbliższą niedzielę I Światowy Dzień Ubogich

Ponad 4 tys. osób potrzebujących i niezamożnych, nie tylko z Rzymu i okolic, ale też z różnych diecezji świata, w tym z Warszawy, Krakowa, Paryża czy Brukseli, weźmie udział w papieskiej Mszy z okazji I Światowego Dnia Ubogich.
2017-11-15 10:40:07
miniaturka

Pielęgniarki w USA zmuszane do asystowania przy aborcjach przerywają milczenie

Pielęgniarki nie ustają w walce o swoje sumienia. Podczas konferencji prasowej opowiedziały o dyskryminacji jakiej doświadczają jeśli nie chcą uczestniczyć w aborcjach.
2017-11-15 11:01:17
miniaturka

Papież otrzymał dziś luksusowy samochód Lamborghini Huracan. Co z nim zrobi?

Papież Franciszek otrzymał dziś w darze od producenta - Automobili Lamborghini S.p.A. luksusowy samochód Lamborghini Huracan, którego wartość wynosi ponad 1 mln złotych.
2017-11-15 11:51:32
miniaturka

Kard. Bo przed wizytą Papieża w Birmie potępia nienawiść

Powstrzymajmy się od mowy nienawiści, aby w nowej Birmie zapanował rzeczywiście pokój i dobrobyt – zaapelował przed planowaną w dniach 27-30 listopada wizytą Papieża w tym azjatyckim kraju arcybiskup Rangunu.