Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-10 09:55
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Kard. Raï upomina libańską klasę polityczną i wzywa do zmian

Liban kontynuuje swoje nieubłagane pogrążanie się w otchłani. Prezydent i rząd nie robią nic, by zapobiec postępującemu kryzysowi i zapewnić Libańczykom lepszą przyszłość.

Autor/źródło: vaticannews.va

W tej sytuacji zdecydowany głos zabrał kard. Béchara Boutros Raï, który mocno upomniał klasę polityczną i wezwał do pilnego przeprowadzenia koniecznych reform.

Beata Zajączkowska – Watykan

Maronicki patriarcha Libanu wskazał m.in. na przerażającą korupcję, ogromną inflację, która wyniszcza kraj, falę zwolnień, upadek służby zdrowia, nasilający się głód i rosnącą desperację ludzi, która wielu prowadzi do samobójstwa. W swym przemówieniu retorycznie pytał, odkąd to upokorzenie jest libańskim sposobem na życie, a żebranie na ulicy jedyną metodą przetrwania. Kard. Raï kolejny raz poparł społeczne protesty, które wybuchły 17 października ub.r., przypominając, że w tym czasie władze nie uczyniły nic, by poprawić los Libańczyków. Wskazał, że politycy cierpią na poważny kryzys zaufania, a mimo to zamiast szukać politycznego rozwiązania wciąż skupieni są na trosce o własne interesy.


Hierarcha w mocnych słowach podkreślił, że rządzący starają się ukryć swoją odpowiedzialność za rozpad państwa i wymigać o wszelkich koniecznych reform strukturalnych. Taka postawa podważyła zaufanie społeczności arabskiej i międzynarodowej do Libanu, mimo jego ogromnego potencjału. Kard. Raï wskazał, że kraj ten stał się prywatną własnością skonfiskowaną przez klasę polityczną, która rozporządza nim ze szkodą dla interesu publicznego. Maronicki patriarcha zapowiedział rządzącym, że naród nie będzie dalej zginał kolan i milczał, tylko weźmie przyszłość w swoje ręce. Zauważył, że prawdziwymi wywrotowcami nie są młodzi ludzie pragnący zmian, ale politycy, którzy je uniemożliwiają. Prezydenta Aouna wezwał do „przerwania oblężenia narzuconego wolności narodowej”, a wspólnotę międzynarodową do ochrony jedności Libanu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-09 23:13:51
miniaturka

Powstanie film o 21 koptyjskich męczennikach ofiarach islamistów

Środkami Kościoła w Egipcie zostanie zrealizowany film opowiadający historię męczeństwa 21 koptyjskich chrześcijan, bestialsko zamordowanych przez islamskich dżihadystów.
2020-07-09 23:27:54
miniaturka

Szkoły katolickie w USA będą mogły zwolnić homoseksualnych nauczycieli

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szkoły wyznaniowe mają prawo do zatrudniania i zwalniania swoich nauczycieli bez ingerencji państwa.
2020-07-10 09:19:14
miniaturka

Ziemia Święta: druga fala epidemii, Kościół trwa na modlitwie

Wbrew wcześniejszym nadziejom, pielgrzymi nie powrócili do Ziemi Świętej. Ruch pielgrzymkowy jest niemal zerowy - mówi Radiu Watykańskiemu administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.
2020-07-10 09:35:04
miniaturka

Paulini zapraszają na Jasną Górę

Jasna Góra czeka na pielgrzymów, czynimy wszystko, by każdy mógł tu czuć się bezpiecznie, zapewnia przeor klasztoru.
2020-07-10 10:56:03
miniaturka

Skarga Ordo Iuris: Rafał Trzaskowski nie chce rozmawiać z mieszkańcami o deklaracji LGBT

Rafał Trzaskowski już od niemal roku odmawia mieszkańcom Warszawy przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie kontrowersyjnej „deklaracji LGBT”, mimo prawnego obowiązku zorganizowania ich „na wczesnym etapie”.
2020-07-10 12:51:28
miniaturka

Open Doors apeluje o nieustawanie w modlitwie i pomocy dla Syrii

Zajmująca się pomocą chrześcijanom prześladowanym organizacja Open Doors apeluje o zwiększenie zaangażowania w pomoc dla obywateli Syrii.