Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-18 11:55
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Kard. Pell złożył odwołanie

Kard. George Pell złożył ostatnie przysługujące mu odwołanie od wyroku sądu w Melbourne, który skazał go na 6 lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastolatków w 1996 r.

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: CC by

Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii został skazany wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar i pomimo silnych dowodów obrony, przemawiających za jego niewinnością. Od lutego przebywa w więzieniu.

O złożeniu odwołania poinformował Sąd Najwyższy Australii. Przypomnijmy, że 21 sierpnia sąd apelacyjny stanu Victoria odrzucił pierwsze odwołanie. Trzyosobowe kolegium sędziowskie nie było jednak jednomyślne. Jeden z sędziów Mark Weinberg, były prokurator federalny Australii, stwierdził, że nie można uchylić wszystkich racjonalnych wątpliwości co do winy oskarżonego i dlatego opowiedział się za uwzględnieniem odwołania. Do tej opinii odwołują się też teraz adwokaci kard. Pella.

Sprawa 78-letniego kardynała budzi wiele emocji. Sąd działa pod silną presją opinii społecznej. Kościół w Australii dopuścił się bowiem w przeszłości poważnych uchybień na polu ochrony dzieci i młodzieży. Wielu małoletnich padło ofiarą nadużyć. Społeczeństwo domaga się więc przykładnego ukarania byłego arcybiskupa Sydney. Z drugiej strony sam proces budzi poważne wątpliwości w środowisku prawniczym i źle świadczy o praworządności w Australii.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-18 09:43:14
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z zagranicznymi dziennikarzami

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z dziennikarzami z jedenastu europejskich krajów w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw w Kościele w Polsce, m.in. kwestii ochrony życia poczętego, ochrony osób małoletnich, uchodźców i tzw. mniejszości seksualnych.
2019-09-18 11:45:08
miniaturka

Licheń. Ogólnopolska Sesja Organowa

Już w czwartek do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zawitają organiści z całej Polski z prof. dr. hab. Andrzejem Chorosińskim i prof. Jerzym Marchwińskim.
2019-09-18 11:54:38
miniaturka

Francja: in vitro dla lesbijek, trzeba wyjść na ulicę

Francuzi, którzy są zaniepokojeni nowym prawem o in vitro dla lesbijek i samotnych kobiet powinni wyjść na ulicę. Jest to ich obowiązek – oświadczył przewodniczący episkopatu Francji.
2019-09-18 12:16:38
miniaturka
play

Chrześcijanka w świecie - premiera nowej inicjatywy dominikańskiej na YT

Chrześcijanka w świecie - to tytuł nowej serii vlogów Małgorzaty Wałejko, poświęconej przeżywaniu różnych aspektów „zwykłego świeckiego życia” z wiarą.
2019-09-18 12:54:22
miniaturka

Relikwie błogosławionego Michała Giedroycia w Wilnie

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie odbyło się w minioną niedzielę uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego Michała Giedroycia i konsekracja nowego ołtarza.
2019-09-18 13:32:43
miniaturka

Kredkobranie – zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci na Kresach

Kredkobranie - to zbiórka przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz nowych egzemplarzy lektur szkolnych uruchomiona przez krakowską Fundację Ignatianum i Stowarzyszenie „Korzenie”. Akcja została zapoczątkowana w ub. roku i potrwa do końca września.