Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-14 09:06
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Kard. Pell skazany na 6 lat więzienia, odwołał się od wyroku

Kard. George Pell został skazany na 6 lat więzienia. Po 3 latach i 8 miesiącach będzie mógł się ubiegać o zwolnienie za kaucją. Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii zapewnia, że jest niewinny i odwołał się od wyroku.

Autor/źródło: pixabay, MarcelloRabozzi, CC0

Australijskiemu kardynałowi zarzuca się molestowanie dwóch 13-letnich chórzystów w katedrze w Melbourne. Do zdarzenia miało dojść w 1996 r. Kard. Pell zapewnia, że jest niewinny. Za jego niewinnością przemawiają zeznania matki jednego z chłopców, który zmarł przed 5 laty, a przed śmiercią wyznał, że nigdy nie był molestowany, a także nieprawdopodobne okoliczności domniemanego przestępstwa. Miało do niego dojść po uroczystej niedzielnej Mszy w zakrystii, w której przy takich okazjach zawsze panuje wielki ruch. W obronie kard. Pella zeznawał były ceremoniarz, który zapewnił, że towarzyszył celebransowi w zakrystii.

O winie kard. Pella orzekła już w grudniu ub. r. ława przysięgłych, opierając się wyłącznie na zeznaniach jednej z ofiar. Na podstawie tego orzeczenia sąd wydał wyrok. Adwokaci kardynała odwołali się od wyroku, który zostanie rozpatrzony tym razem już nie przez ławników, lecz kolegium sędziowskie 5 i 6 czerwca.

Od 27 lutego, kiedy to publicznie ogłoszono orzeczenie ławy przysięgłych, kard. Pell przebywa w areszcie w Melbourne.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-13 19:04:27
miniaturka

Obchody rocznicy wyboru Papieża w czasie rekolekcji

Szóstą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papież Franciszek obchodzi odprawiając wielkopostne rekolekcje w Domu Bożego Mistrza w Aricci pod Rzymem.
2019-03-14 08:15:54
miniaturka

Andrea Tornielli: Papież poprzez kryzys prowadzi Kościół ku wzrostowi

Dyrektor wydawniczy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji podkreśla, że w obliczu trudnej sytuacji Papież nie odpowiedział broniąc honoru Kościoła-instytucji, ale ukazał jego pokutujące oblicze; oblicze Kościoła świadomego, że pomoc może przyjść tylko od Boga.
2019-03-14 08:44:00
miniaturka

Palermo: wandale niszczą dziedzictwo ks. Puglisiego, ofiary mafi

Związani z mafią młodociani wandale walczą z dziedzictwem bł. Pina Puglisiego. W Palermo odnotowano w tych dniach kilka aktów wandalizmu. O ks. Puglisim było głośno przy okazji ubiegłrocznej wizyty Papieża Franciszka w tym sycylijskim mieście.
2019-03-14 09:59:39
miniaturka

Watykan po raz pierwszy obecny na oenzetowskiej sesji o statusie kobiet

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta reprezentowała Stolicę Apostolską na 63. sesji Oenzetowskiej Komisji ds. Statusu Kobiet. Nigdy wcześniej nie brał w niej udział żaden watykański przedstawiciel.
2019-03-14 10:50:43
miniaturka

Kolejna działaczka pro-life uniewinniona. Prawda o aborcji znów wygrała

Sąd Okręgowy w Kielcach potwierdził prawo do pokazywania prawdy o aborcji. Działaczka Fundacji Pro Prawo do Życia, której postawione zostały zarzuty w związku z prezentowaniem zdjęć dzieci zabitych przed narodzeniem, została uniewinniona.
2019-03-14 10:52:48
miniaturka

Abp Stanisław Gądecki wybrany przewodniczącym KEP na drugą kadencję

Abp Stanisław Gądecki został wybrany Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na drugą kadencję. Wyboru dokonano w pierwszym głosowaniu, w trzecim dniu obrad 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie trwa od 12 marca w Warszawie.