Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-21 09:45
AC / CNA

Kard. Pell: czułem, że Bóg był ze mną w więzieniu! On jest zawsze z nami

Kard. Pell choć „nie wybrałby” spędzenia ponad roku w więzieniu, traktuje to doświadczenie jako „dar i łaskę”. Niedawno zostały opublikowane jego zapiski więzienne. „Bóg pisze prosto na krzywych liniach” – mówi kard. Pell, żywiąc nadzieję, że zapiski mogą być pomocą dla tych, którym trudno w odosobnieniu.

Autor/źródło: YouTube / Sky News Australia/ screenshot

Kardynał George Pell opowiedział o niespodziankach, trudnościach i „darze” życia codziennego w więzieniu podczas konferencji prasowej z okazji publikacji pierwszej części jego więziennych pamiętników. 

Kard. Pell opisał swój pobyt w więzieniu jako rodzaj „duchowego odosobnienia”. Dzienniki z więzienia mają zostać opublikowane w trzech tomach. Pierwszy tom „Dziennik więzienny, tom 1. Kardynał przemawia do sądu”, został opublikowany na początku grudnia. Podczas 404 dni w więzieniu za zbrodnie, za które został ostatecznie uniewinniony, kard. Pell prowadził dziennik jako „historyczny zapis dziwnych czasów”. Miał nadzieję, że pewnego dnia zostanie on opublikowany jako pomoc innym ludziom, przechodzącym trudne czasy. Obecnie nie tylko wielu ludzi jest w więzieniach, ale także w przymusowym odosobnieniu z powodu pandemii. Może te zapiski pomogą w przeżywaniu duchowego życia „w zamknięciu”.

Jak czytamy na Catholic News Agency, przez charakter rzekomo popełnionych czynów, kard. Pell był przetrzymywany w izolatce przez 23 godziny dziennie. „Czułem, że moje przemyślenia mogą pomóc ludziom” – wyjaśnia kard. Pell. „Nie tylko tym w więzieniu, ale także tym wszystkim osobom, które przeżywają ciężkie chwile” – dodaje.

Kard. Pell nie był w stanie odprawiać Mszy św. w więzieniu przez ponad 400 dni. To był pierwszy raz w jego półwieczu kapłaństwa, kiedy nie mógł odprawiać Eucharystii. Mimo tego faktu, kardynał czuł, że Bóg jest z nim. Pozwolono mu mieć brewiarz, a po czasie przyniesiono także Biblię. Modlił się nieustannie, a raz w tygodniu mógł przyjął Komunię św. Otrzymywał wiele listów wsparcia od przyjaciół, nieznajomych, a nawet współwięźniów. Niektórzy, przyjaźni strażnicy przynosili mu ciekawe książki, czy artykuły do przeczytania. „Byłem pod wrażeniem dobroci wielu ludzi” – mówił na konferencji kard. Pell i podkreślił osobę„wspaniałej zakonnicy”, która wykonała „wspaniałą, wspaniałą pracę” jako kapelan więzienny. Opowiedział także o wsparciu innego więźnia, który chciał mu dodać otuchy, gdy szedł na wyrok. „Mężczyzna w celi obok mnie, masowy morderca, tego ranka, kiedy szedłem po wyrok, krzyknął, że życzy mi powodzenia” – powiedział kard. Pell. „Bardzo mała rzecz, ale za to byłem bardzo, bardzo wdzięczny” – mówi kardynał.

źródło: za Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-20 15:07:24
miniaturka

MKiDN przygotowało świąteczny cykl „Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”

Religijność połączona z wiarą w zdarzenia nadprzyrodzone, kolędy i łamanie się opłatkiem, niezwykłe ozdoby i niecodzienne potrawy sprawiają, że święta mają w Polsce wyjątkową aurę. Aby ją przybliżyć, MKiDN przygotowało świąteczny cykl „Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”.
2020-12-21 08:46:02
miniaturka

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek; decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – podał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-12-21 09:36:31
miniaturka

Naukowcy z IChB PAN opracowali test wykrywający SARS-CoV-2 i grypę!

Test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę opracowali naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Produkt pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. To pierwszy tego typu polski test – poinformował PAP Instytut.
2020-12-21 10:52:41
miniaturka

Kard. Duka: w Czechach czas pandemii przyciągnął ludzi do Kościoła

Trudny czas pandemii koronawirusa sprawił, że wiele osób w Czechach zbliżyło się do Kościoła katolickiego, a sam Kościół korzysta szeroko z wszelkich dostępnych narzędzi duszpasterskich, także internetowych
2020-12-21 11:38:19
miniaturka

Fundacja Solo Dios Basta prosi o przyjęcie stanowiska biskupów z pokojem i pokorą

„Prosimy o przyjęcie stanowiska księży biskupów z pokojem i pokorą” – czytamy w oświadczeniu Fundacji Solo Dios Basta, odnoszącym się do stanowiska Rady Stałej KEP, w którym biskupi zalecali zachowanie dystansu odnośnie działań Fundacji.
2020-12-21 11:51:40
miniaturka

Trzeba na nowo odkryć wartość Słowa Bożego w życiu chrześcijan – mówi Kongregacja

W wydanym 17 grudnia dokumencie Kongregacja ds. Kultu Bożego zachęca do wykorzystania Niedzieli Słowa Bożego do autentycznej refleksji nad miejscem Słowa Bożego w życiu chrześcijan i w liturgii, udzielając także konkretnych wskazań