Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-01 10:09
MG

Kard. Pell: „byłoby lepiej dla Kościoła, gdyby te sprawy się nie wydarzyły”

W wywiadzie udzielonym Associated Press kard. George Pell mówi o swym zaskoczeniu skalą przestępczości związanej z ujawnianymi skandalami finansowymi w Watykanie.

Autor/źródło: Pixabay, GesichtsBlitzer, licencja: CC0

W wywiadzie udzielonym Associated Press kard. George Pell mówi o swym zaskoczeniu skalą „przestępczości” związanej z ujawnianymi skandalami finansowymi w Watykanie.

Kardynał, który kierował Sekretariatem Ekonomicznym Watykanu w latach 2014-2017, wyraził ubolewanie, że zasadność jego wysiłków na rzecz wprowadzenia surowych mechanizmów przejrzystości finansowej potwierdza się w obliczu kolejnych szczegółów skandali, wychodzących na światło dzienne.

Według słów Pella, w czasie, gdy opracowywał program naprawy finansów Watykanu, już na samym początku przekonał się, że cechują się one „sporym bałaganem”. W trakcie dochodzenia sprawy zaczęły nabierać kolorytu kryminalnego. „Nie wyobrażałem sobie, że w grę wchodzi tak dużo przestępczości”, powiedział Pell. Głównym problemem był brak scentralizowanego systemu kontroli i nadzoru. W pewnym momencie kardynał odkrył, że setki milionów euro trzymane były poza systemami księgowymi. Reformatorskie wysiłki Pella napotykały na instytucjonalny opór niektórych kurialnych urzędników i departamentów, w szczególności kardynała Angelo Becciu, który w czasie, gdy Pell pracował w Sekretariacie Gospodarki, był substytutem w watykańskim sekretariacie stanu. W pewnym momencie Becciu podjął działania zmierzające do unieważnienia umowy, którą Pell zawarł w celu przeprowadzenia zewnętrznego audytu finansów Watykanu. Starcia między Pellem a Becciu pojawiały się wielokrotnie. Dotyczyły m.in. korzystania z kont w szwajcarskich bankach dla sfinansowania różnych przedsięwzięć nie figurujących w bilansach watykańskich, takich jak kontrowersyjny zakup kamienicy w Londynie.


Jeśli chodzi o tę ostatnią sprawę, od ponad dwóch lat watykańscy śledczy starają się rozszyfrować system inwestycji i transakcji w Sekretariacie Stanu, w który zaangażowana została siatka biznesmenów i urzędników kurialnych. Do tej pory aresztowano jednego z pośredników londyńskiej transakcji, a urzędnicy watykańscy dokonali przeszukań w ich biurach i domach. Tydzień temu policja znalazła setki tysięcy euro w gotówce ukrytych w dwóch domach Fabrizio Tirabassi, byłego świeckiego urzędnika Sekretariatu Stanu. Był on jedną z osób powiązanych z londyńską transakcją, w tym z brokerem aresztowanym za prawdopodobne zawyżanie jej kosztów na niekorzyść Watykanu.

24 września kard. Becciu został poproszony przez papieża Franciszka o rezygnację ze sprawowanych funkcji i zrzeczenie się praw kardynalskich. Kardynał zaprzeczył jednak doniesieniom medialnym, mówiących o jego wykorzystywaniu funduszów kościelnych na rzecz członków własnej rodziny. Jeszcze poważniejsze oskarżenia dotyczyły jego prób wpływania na wynik procesu o molestowanie seksualne wytoczonego kardynałowi Pellowi w Australii, który zmusił go w 2017 r. do zawieszenia działań w Kurii Rzymskiej.

W wywiadzie udzielonym Associated Press kard. Pell odniósł się bardzo powściągliwie do zarzutów wobec Becciu, stwierdzając: „mam nadzieję, mając na względzie dobro Kościoła, że nie potwierdzą się”. Oczekuje jednak starannego wyjaśnienia całej sprawy.

Według jego oceny ciągnąca się seria skandali finansowych wydaje się wskazywać na zachowania o charakterze przestępczym, ale tylko pełny proces może ostatecznie ustalić całą prawdę. Jak stwierdził kardynał, „może też po prostu chodzić o finansową niekompetencję na ogromną skalę”, dodając, że „byłoby lepiej dla Kościoła, gdyby te sprawy się nie wydarzyły, potwierdzając tym samym słuszność mojego stanowiska.” Biorąc jednak pod uwagę to, co już wiemy, staje się jasne, że pierwotny program reform zaproponowany przez kardynała był konieczny.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-01 09:20:37
miniaturka

Kondolencje po śmierci Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP

Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia. Zmarłego pożegnał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego bp Rafał Markowski w przesłanych kondolencjach.
2020-12-01 09:21:11
miniaturka

Biskupi we Francji walczą o ograniczenie restrykcji

Francuska Rada Stanu zakwestionowała 30-osobowy limit na Mszach św. Biskupi wnioskują o ograniczenia proporcjonalne do wielkości świątyni, ale rząd nie akceptuje tej propozycji i tłumaczy się potrzebą konsultacji z innymi religiami.
2020-12-01 09:23:34
miniaturka

Demonstracje przeciw aborcji na życzenie w Argentynie

W parlamencie Argentyny rozpoczęły się w poniedziałek pierwsze prace w sprawie projektu ustawy legalizującej aborcję na życzenie. W ponad 200 argentyńskich miastach trwają demonstracje przeciwko temu projektowi. Dziś w Argentynie aborcja jest dozwolona w wypadku gwałtu, zagrożenia życia matki oraz poważnego uszkodzenia płodu.
2020-12-01 10:59:30
miniaturka

Kopalnie w kosmosie – czy kosmiczne górnictwo stanie się przemysłem przyszłości?

Kosmiczne górnictwo wydaje się na pierwszy rzut oka czymś bardzo odległym. Okazuje się jednak, że świat powoli przygotowuje się na taki krok. Są firmy, które pracują nad stworzeniem odpowiednich technologii umożliwiających wydobycie i sprowadzenie na Ziemię kosmicznych surowców.
2020-12-01 11:36:13
miniaturka

Abp Skworc na nowy rok duszpasterski: udział w Eucharystii nas przemienia

Udział w Eucharystii nas przemienia, uczy sztuki dzielenia, postaw prospołecznych i prowadzi do spotkania – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski
2020-12-01 11:51:17
miniaturka

Sejmowa uchwała o „Roku kard. Wyszyńskiego” kłuje w oczy Lewicę

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego spotkał się z ostrym sprzeciwem Klubu Lewicy. Sam atak na znienawidzonego przez PZPR Prymasa Tysiąclecia nie jest zaskakujący, zdziwienie wzbudza jednak absurdalny charakter zarzutów