Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-09 13:15
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Parolin: w obliczu Jana XXIII odbicie dobroci Boga

Jutro, w niedzielę 10 czerwca, kończy się peregrynacja ciała św. Jana XXIII w diecezji Bergamo, ziemi jego narodzenia. Z tej okazji watykański sekretarz stanu zwrócił uwagę na aktualność jego przesłania oraz na żywy kult świętego obecny wśród wiernych.

Autor/źródło: Sebastian Kreczmański

W jego serdecznym, uśmiechniętym i miłym obliczu, można było prawie zobaczyć odbicie dobroci samego Boga. Dobroć, która kierowana była przede wszystkim do maluczkich, do osób z marginesu społeczeństwa: biednych, więźniów, odrzuconych. Ale także do tych, którzy nie byli w Kościele, albo nie podzielali jego nauczania, czy sposobu życia – w ten sposób kard. Pietro Parolin mówił o osobie św. Jana XXIII. Peregrynacja jego relikwii po diecezji Bergamo zakończyła się w poświęconym mu sanktuarium Sotto il Monte, miejscowości gdzie urodził się św. Papież. Jutro trumna z jego ciałem powróci do Bazyliki św. Piotra.

Watykański sekretarz stanu w wywiadzie dla naszej rozgłośni mówił także o aktualności przesłania Dobrego Papieża.

    “ Jestem przekonany, że całe jego życie było jednym, wielkim przesłaniem. A szczególnie zwołanie Soboru Watykańskiego II, potem dokumenty, które napisał i konsekwencje, które wynikają dla życia Kościoła z ich lektury – powiedział kard. Parolin. – Wśrod nich wymieniłbym przede wszystkim encyklikę Pacem in Terris, która naprawdę dotknęła Kościół, jak i cały świat. Główne przesłanie jego nauczania, z którego powinniśmy ucznić skarb to szukanie tego, co nas łączy bardziej niż tego, co nas dzieli. Uważam, że to przesłanie, wezwanie o wyjątkowej aktualności zarówno wewnątrz Kościoła, jak i poza nim, w świecie, który ciągle zmierza w stronę większych podziałów, do dzielenia ludzi, grup, społeczeństw, państw, tworzy napięcia. Tak więc wzajemne zaufanie, którym winniśmy obdarzać ludzi, co pozwala na spotkanie z nimi takimi, jakimi są, w konkrecie ich życia. Stąd poszukiwanie tego, co wspólne, aby iść dalej, aby móc zmierzyć się z ewentualnymi różnicami i szukać dróg do jeszcze większej jedności, która pozwala rozwiązać i stawić czoła wielkim problemom współczesnego człowieka. ”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-09 09:31:03
miniaturka

Remisem zakończył się wczorajszy mecz Polski z Chile

Wczoraj (8 czerwca) o godz.20.45 w Poznaniu odbył się mecz towarzyski Polski z Chile. Sytuacja na początku wydawała się jasna,gdyż dzięki golom: Roberta Lewandowskiego (30') i Piotra Zielińskiego (34') reprezentacja Polski prowadziła 2:0. Kibice mieli nadzieję,że wygramy ten mecz.
2018-06-09 12:28:59
miniaturka

Bp Kamiński: Bądźmy apostołami XXI wieku

Wsłuchani w rytm bicia serca Chrystusa i Maryi bądźmy Apostołami XXI wieku - zaapelował do wiernych bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski podniósł do godności sanktuarium stołeczną bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego.
2018-06-09 12:34:26
miniaturka

Dr Półtawska do młodych w Krakowie: tylko wy jesteście odpowiedzialni za swoje życie

Przychodzę, aby was uczulić, że wy jesteście odpowiedzialni za siebie, nie tylko za swoje życie, ale za kształt tego życia – mówiła wczoraj w Krakowie dr Wanda Półtawska, podczas spotkania z młodzieżą.
2018-06-09 13:09:28
miniaturka

Prezydent Panamy: dołożymy starań, by ułatwić pielgrzymom udział w ŚDM

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela spotkał się z koordynatorami duszpasterstwa młodzieży z całego świata, którzy od środy obradują w stolicy tego kraju, w ramach II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Panama 2019.
2018-06-09 13:10:28
miniaturka

Mikstaccy parafianie uczcili Najświętsze Serce Pana Jezusa

Mikstat: Eucharystią w kościele farnym, a następnie procesją z Najświętszym Sakramentem na rynek uczcili mikstaccy parafianie Najświętsze Serce Pana Jezusa.
2018-06-09 17:41:23
miniaturka

Z Lublińca do Afryki (Galeria)

Trwa niezwykła i niecodzienna uroczystość Posłania Misyjnego misjonarki świeckiej Krystyny Surma na wyjazd i pracę misyjną w Afryce (Kenia).