Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-29 10:10
AC / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Parolin: trzeba ukazać pozytywne oblicze migracji

Kard. Pietro Parolin podkreślił, że należy zmienić podejście do drugiego człowieka i nie uważać go za zagrożenie dla naszej wygody

Autor/źródło: flickr.com, Catholic Church England and Wales

Należy przeciwdziałać negatywnej narracji na temat migrantów i uchodźców. W dyskusji na temat relacji zachodzącej między migracją a rozwojem nie ukazano jeszcze w pełni wkładu wnoszonego przez migrantów w rozwój krajów, które ich przyjmują – napisał watykański Sekretarz Stanu w przedmowie do książki nt. migracji: „Immigration, understanding and proposals”. Została ona przygotowana przez uczestników kursu na temat współczesnych wyzwań społecznych organizowanego przez Papieski Uniwersytet Gregoriański – Scuola Sinderesi.

Kard. Pietro Parolin podkreślił, że należy zmienić podejście do drugiego człowieka i nie uważać go za zagrożenie dla naszej wygody, ale dostrzec to, że dzięki swemu życiowemu doświadczeniu oraz wartościom, którymi żyje może wnieść wiele w nasze społeczeństwo i je ubogacić.

Watykański Sekretarz Stanu wskazał także na wielką odpowiedzialność ciążącą na rządach i mediach w przekazywaniu pozytywnej wizji migracji, rozwiewającej uprzedzenia i obawy oraz odrzucającej kulturę wykluczenia. Zdaniem watykańskiego hierarchy w tej materii istnieje skłonność do ukazywania i podkreślania negatywnej kroniki życia migrantów zamiast wskazywania pozytywnych elementów ich obecności, przyjęcia, integracji oraz wkładu wielu wolontariuszy w budowanie wzajemnych więzi i solidarności.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy