Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-20 14:10
Anna Bajon / Beata Zajączkowska – Watykan

Kard. Parolin: Panama wezwaniem do ewangelizacji młodzieży

Światowe Dni Młodzieży w Panamie są doskonałym przedłużeniem synodu poświęconego młodym. Franciszek chce się dzielić radością Ewangelii, ale zarazem pokazać, że młodzi są integralną częścią Kościoła, a nie tylko przedmiotem troski duszpasterskiej.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Wskazuje na to kard. Pietro Parolin, który będzie towarzyszył Papieżowi w jego już 26. podróży zagranicznej, która rozpoczyna się 23 stycznia.

Watykański Sekretarz Stanu zwraca uwagę, że spotkanie młodzieży odbędzie się w miejscu naznaczonym wieloma problemami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi, a także przymusową migracją, przemocą i zbrodniczym działaniem handlarzy narkotyków. „Żyjąc w tak trudnych realiach młodzi potrzebują nadziei. Muszą uwierzyć w siebie i w to, że z Chrystusem są w stanie zmienić świat” – podkreśla kard. Parolin.

Kard. Parolin powiedział:   “Jestem przekonany, że najlepszym dla młodych sposobem przemiany świata jest stanie się ewangelizatorami ich rówieśników. Chciałbym, aby każdy z uczestników spotkania w Panamie, które odbywa się przecież na tak młodym kontynencie, wyjechał z mocnym postanowieniem, że będzie świadczył o Ewangelii nie tylko słowami, ale przede wszystkim swym życiem – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Parolin. – To sami młodzi muszą ewangelizować młodych. To oni mają najlepszą możliwość dotarcia do swych rówieśników, szczególnie tych, którzy z Kościołem nie mają żadnych punktów stycznych. Świadectwo młodych może być przekonywujące ponieważ dzielą oni ze swymi rówieśnikami nie tylko wiek, ale również wspólną kulturę, marzenia, to wszystko, co charakteryzuje młode pokolenie.”

Kard. Parolin zwraca uwagę na znaczenie faktu, że w ŚDM weźmie też udział liczna grupa młodzieży wywodzącej się z ludów tubylczych. Ich członkowie często są postrzegani jako mniej wartościowa część społeczeństwa, skazana na odrzucenie. „Ci ludzie powinni być dumni ze swoich korzeni i mają nam bardzo wiele do zaoferowania. Warto się od nich uczyć stylu życia opartego na silnych relacjach, mniej zatroskanego o «mieć», a bardziej o «być», o tworzenie trwałych więzów” – podkreśla watykański Sekretarz Stanu. Wskazuje zarazem, że Papież Franciszek będzie zachęcał młodych do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość, czyli do aktywnego włączenia się w politykę rozumianą, nie jako karierowiczostwo, ale jako służba dobru wspólnemu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-20 12:25:16
miniaturka

Papież o programie życia chrześcijanina

Jezus dokonuje cudownych znaków nie po to, by wzbudzać zadziwienie, leczy aby objawić swą miłość. Franciszek mówił o tym w czasie południowego spotkania na Anioł Pański komentując pierwszy z cudów, którego Jezus dokonał w Kanie Galilejskiej przemieniając wodę w wino.
2019-01-20 12:36:12
miniaturka

Franciszek lansuje modlitewną kampanię „Clic To Pray”

„Sieć może również dopomóc modlić się razem” – mówił Papież Franciszek zachęcając do wspólnej z nim modlitwy dzięki aplikacji „Clic To Pray”.
2019-01-20 13:08:34
miniaturka

Papież: wspólna modlitwa, świadectwo i służba drogą do jedności

Kiedy razem się modlimy, razem głosimy Ewangelię oraz służymy biednym i potrzebującym to znajdujemy się na drodze, która sama zmierza do celu, jakim jest widzialna jedność – powiedział Papież podczas audiencji dla przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich z Finlandii.
2019-01-20 13:15:51
miniaturka

Papieski konfesjonał w więzieniu

Po raz pierwszy w swym pontyfikacie Papież Franciszek będzie spowiadał młodych przestępców osadzonych w zakładzie karnym dla nieletnich. Uczyni to w czasie liturgii pokutnej w więzieniu Las Garzas de Pacora. Będzie to jedno z wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
2019-01-20 13:19:40
miniaturka

Abp Jędraszewski już w Panamie

W piątek abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski przybył do Panamy, aby towarzyszyć młodzieży archidiecezji podczas ŚDMży 2019. Po przylocie przekazał na ręce abp José Domingo Ulloa Mendiety relikwie krwi św. Jana Pawła II, które ofiarował kard. Stanisław Dziwisz.
2019-01-20 13:30:20
miniaturka

Abp Szal: rodzice, nie żałujcie czasu dla swoich dzieci

Nie żałujcie czasu dla swoich dzieci – zaapelował abp Adam Szal, który w sobotę przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie – miejscu urodzenia tego świętego.