Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-26 07:43
AC / Radio Watykańskie

Kard. Parolin o pielgrzymce Papieża do Azji

Rozpoczyna się papieska podróż do Birmy i Bangladeszu. W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu kard. Parolin mówił m.in. o problemie uchodźców, którzy w tych krajach żyją często w nieludzkich warunkach.

Autor/źródło: Pixabay, Schmid-Reportagen, licencja: CC0

W pierwszym rzędzie, w czasie tej pielgrzymki, Papież będzie chciał umocnić i wyrazić swoją bliskość ze wspólnotami chrześcijańskimi, które w tych krajach są w ogromnej mniejszości, a także zachęcić je, aby ich obecność służyła pokojowi, pojednaniu i solidarności – stwierdził watykański sekretarz stanu odnosząc się do rozpoczynającej się podróży Franciszka do Birmy i Bangladeszu.

W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu kard. Pietro Parolin mówił także o problemie uchodźców, którzy w tych krajach żyją często w nieludzkich warunkach.

„Papież wielokrotnie odnosił się do sytuacji tych uchodźców: wystarczy przypomnieć apel, wystosowany w czasie modlitwy Regina Caeli 24 maja 2015 r. Oczywiście apel Papieża jest w pierwszym rzędzie naleganiem na ich przyjęcie, a więc także wyrażeniem uznania i wdzięczności tym krajom, które biorą na siebie ciężar osób, które uciekają ze swoich krajów (...). Następnie taki apel jest wezwaniem skierowanym do wspólnoty międzynarodowej, aby zaoferowała wszystkie możliwe rozwiązania humanitarne takiego dramatu. I wreszcie jest on zachętą do podjęcia długofalowych działań w celu przezwyciężenia tych problemów, przede wszystkim tego, który dotyczy stanu Rakhine w Birmie i uchodźców, którzy doświadczają tej sytuacji. (...) Tylko takie długofalowe rozwiązania mogą przynieść stabilizację, pokój i rozwój w tym regionie i we wszystkich innych, gdzie toczą się konflikty” – powiedział kard. Parolin.

Zapytany, czy Franciszek będąc w Azji, blisko Półwyspu Koreańskiego, odniesie się w jakikolwiek sposób do napiętej sytuacji między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, sekretarz stanu odpowiedział, że Papież jest zawsze gotowy do zaproponowania swojej pomocy, jak i tej ze strony Stolicy Apostolskiej, aby uporać się i rozwiązać ten problem poprzez dialog, negocjacje i spotkania. „Uważam – powiedział kard. Parolin – że jeszcze raz, w tych konkretnych warunkach, ponowi swój apel, wiedząc, że poza tymi środkami nie ma innej możliwości pokojowego rozwiązania tego napięcia. (...) Z pokojem bowiem niczego się nie traci, a wszystko może się wydarzyć w czasie wojny, szczególnie, gdy jest to wojna atomowa”.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-25 17:16:52
miniaturka

Papież modli się za ofiary ataku na meczet w Egipcie

Ojciec Święty modli się za ofiary ataku terrorystycznego, który miał miejsce wczoraj w Północnym Synaju w Egipcie.
2017-11-25 17:20:48
miniaturka

Gliwice: 25-lecie utworzenia diecezji

25 lat temu Papież Jan Paweł II bullą Totus tuus Poloniae Populus erygował w w Polsce nowe prowincje kościelne, a co za tym idzie także nowe diecezje. Wśród nich ustanowił wtedy także diecezję gliwicką. Jubileusz ten stał się więc okazją do zwołania w niej I synodu diecezjalnego. Mówi ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.
2017-11-26 07:08:45
miniaturka

Brazylia: rok 2018 rokiem osób świeckich

Kościół w Brazylii zaczyna obchody roku poświęconego osobom świeckim, którego uroczyste otwarcie nastąpi dzisiaj, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a zakończy się 25 listopada 2018 r.
2017-11-26 08:30:44
miniaturka

Abp Grzegorz Ryś: to, co najważniejsze w życiu, możemy tylko dostać

Nie da się kupić człowieka, nie da się kupić ludzkiej miłości, nie da się kupić Boga, nie da się kupić miłości Boga dla siebie – mówił abp Grzegorz Ryś.
2017-11-26 09:00:13
miniaturka

Argentyna: beatyfikacja Cataliny de Marii Rodriguez

Catalina de Maria Rodriguez została wczoraj wyniesiona na ołtarze.
2017-11-26 11:46:39
miniaturka

Dziś uroczystość Chrystusa Króla

Zasiadającego na tronie Pantokratora a zarazem ukoronowanego cierniem i bezsilnego Zbawiciela katolicy wspominają na koniec roku kościelnego, który symbolicznie oznacza też koniec czasu i nastanie wieczności.